Felszabadulás vagy megszállás? Ünnepelt a magyar

Csakis Joszif Sztálinnak köszönhetjük, hogy Magyarország április 4-én a náci uralom alól való felszabadulást ünnepelte évtizedeken át.

Gabay Balázs
2012. 04. 04. 8:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zipernowsky Károly feltaláló, Juhász Gyula költő és Bálint gazda születésének napját is ezen a napon tartjuk, és emlékezünk Karl Benz avagy Martin Luther King halálára. Ma múlt 163 éve, hogy Damjanich szétverte Jellasics seregeit Tápióbicskénél, és immár 63 esztendő telt el azóta, hogy aláírták a NATO alapító okiratát 1949-ben. Magyarországon egy olyan ellentmondásos történelmi dátumot jegyzünk e napon, melyre emlékezve évről évre újraindul a polémia történészberkekben. Az egyik elment, jött helyére a másik, mondják sokan azóta, no meg felteszik a kérdést, milyen ívet írt volna Magyarország pályája, ha a szovjet Vörös Hadsereg nem maradt volna a Kárpát-medencében 46 éven keresztül.

A Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsa 1950-ben törvényerejű rendeletben nyilvánította nemzeti ünneppé április 4-ét. Katonai díszszemlékkel és az elesett szovjet katonák síremlékeinek megkoszorúzásával emlékeztek a múltra évtizedeken át ezen a napon. A budapesti főrendezvény az akkori Felszabadulás téren megtartott katonai díszszemle volt, melyen az összes jelentős állami méltóság tiszteletét tette. A Németh-kormány 1989-ben végleg törölte április 4-ét az állami ünnepek sorából.

Egyes álláspontok szerint ezen a napon hagyta el az utolsó visszavonuló német katona hazánk területét Nemesmedvesnél 1945-ben. Valójában arról van szó, hogy Joszif Visszarionovics Sztálin ezen a napon kívánta elérni Magyarország teljes felszabadítását, a terv azonban dugába dőlt. Az utolsó német egységek ugyanis csupán április 13-án lépték át a magyar–osztrák határt, az ünnepnap azonban megmaradt a tervekben szereplő dátum szerint.

Április negyedikét a Rákosi-korszakban nemzeti ünneppé nyilvánították, az elesett szovjet katonák sírjaira pedig minden évben ezen a napon helyezték el az emlékezés koszorúit. A nyilaskeresztes uralomnak vége szakadt, azonban rövid többpárti időszakot követően megkezdődött a négy évtizeden át tartó szocialista éra, az itt állomásozó Vörös Hadsereg aktív segítségével. Pontosan ez az a pont, ahol a történészi álláspontok összecsapnak, és ami miatt április 4-ét egyesek felszabadulásként, mások a megszállás kezdeteként, míg sokan a hatalomváltás kulcsdátumaként értelmezik. Vannak, akik a koncentrációs táborokból hazatérve rögvest „belekóstolhattak” a szovjet lágerek életébe, a „szerencsésebbek” Recskre kerültek. Több mint 200 ezer embert hurcoltak a Szovjetunióban létesített munkatáborokba, ahonnan kevesen térhettek haza élve. Eközben több százezer hazánkban szolgáló szovjet katona vehette át a Budapest bevételéért és a Fasiszta Magyarország legyőzéséért kitüntetést. A szovjet Vörös Hadsereg 1944 őszére Magyarország keleti határáig szorította a visszavonuló Wehrmachtot. Karácsony napjaira sikerült körülzárni a fővárost, és mivel sem Hitler, sem Sztálin nem nyilvánította nyílt várossá Budapestet, megkezdődött az ostrom. Február 13-ra az utolsó német egységek is kimenekültek a körülzárt Várból, és a Dunántúl felé vonultak vissza. A Magyarország területén húzódó 3. Ukrán Front gyorsan haladt nyugat felé. A terveknek megfelelően négy magyar hadosztályt is fel akartak szerelni, de az előkészületek elhúzódtak, és végül nem került sor a csapatok bevetésére. A 2. német páncéloshadsereget és a 8. német hadsereget magában foglaló „Dél” Hadseregcsoport a Velencei-tó és a Balaton között még megpróbált végrehajtani egy áttörést, de a majd félmillió katonát megmozgató akció sikertelenül zárult márciusban. Március 29-én a szovjetek áttörték az osztrák határt, és benyomultak Ausztriába. Április 13-án, miközben a Vörös Hadsereg harckocsijai már Bécs utcáin gördültek, Pinkamindszentnél az utolsó német csapattest is elhagyta Magyarország területét.

Egy 2005-ös felmérés szerint a volt MSZMP-tagok kétharmada és az összes megkérdezett egyharmada a felszabadulás kifejezést használja április 4-e kapcsán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.