Beer Miklós azt mondta, „amikor ilyen bajban van ez a kis ország”, az embereknek segíteniük kell egymásnak, bátorítaniuk kell egymást, nem várhatnak mindent az állami intézkedésektől.
Az irgalmasság azt jelenti, hogy amikor valaki nehéz, kilátástalan helyzetben van, valahonnan segítséget, új esélyt kap, hogy rendbe tegye az életét – mutatott rá. Mint fogalmazott, az irgalom az együtt érző szeretet, amikor „valaki észreveszi a fájdalmunkat, meghall bennünket és a segítségünkre siet, esélyt ad”.
Isten irgalmas szeretetét meg kell köszönni, át kell élni és tovább kell adni – hangoztatta, hozzátéve: a konferencia is alkalmat ad arra, hogy hálát adjanak az isteni irgalmasságért.
Erdő Péter bíboros, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke a konferencia résztvevőinek küldött üzenetében azt mondta, „az irgalmasságnak nagyon sok rétege van”, egyebek mellett az ingyenes ajándékozást, a bűnök, a sérelem megbocsátását és az olyan segítséget jelenti, amely nem jár valakinek.
Mint kiemelte, az embernek nem csak akkor kell megbocsátania, amikor a másik beismeri hibáját, és bocsánatot kér, mert Isten „megbocsátotta a mi bűneinket, mi ebben is követni akarjuk őt”.
Az irgalmasság azt jelenti, hogy „ott is segítek anyagilag, ahol a másiknak ez nem jár, ott is segítek a jelenlétemmel, a fizikai segítségemmel, a szeretetemmel, ahol tulajdonképpen erre az illető iránt szorosan nem vagyok köteles” – hangsúlyozta. Mint rámutatott: a keresztények küldetéséhez hozzátartozik, hogy „az elvárható mértéken túl is” legyenek jók az emberekhez.
Christoph Schönborn bíboros, bécsi érsek üzenetében azt emelte ki, hogy „mély tisztelettel” figyeli azoknak az erőfeszítéseit, akik a magyar kormányban arra törekednek, hogy a „sok ellenállás és kritika ellenére valóban az igazságosságot és az alapvető keresztény értékeket” tegyék „működőképessé és jelenvalóvá a magyar társadalom életében”. A bíboros úgy fogalmazott, imádkozik Magyarországért, minden magyarért, az egységért és a békéért az országban.
Patrice Chocholski, az Isteni Irgalmasság Apostoli Világkongresszusának főtitkára üzenetében hangsúlyozta, a jelenlegi európai válság „gazdasági, pénzügyi, erkölcsi, sőt még a keresztény közösségek válsága is”, ezért a keresztény közösségek új megoldásokat keresnek.
Mint közölte, a következő világkongresszus az isteni irgalmasságról a 2008-as római és a 2011-es krakkói után 2014-ben a kolumbiai Bogotában lesz.
A konferencián előadást tart Seregély István érsek, majd a rendezvény hálaadó szentmisével zárul, amelynek főceleberánsa Alberto Bottari de Castello érsek, apostoli nuncius lesz.
Szent Fausztina, polgári nevén Helena Kowalska (1905-1938) lengyel katolikus apáca volt, akit 2000-ben avattak szentté. Látomásaiban párbeszédet folytatott Jézussal, és megismerte azon kívánságát, hogy a húsvét utáni első vasárnap legyen az isteni irgalmasság napja. II. János Pál pápa 2000-ben kihirdette az isteni irgalmasság ünnepét az egész világra.