Nagy ára volt, de megérte küzdeni a szabadságért, még akkor is, ha nem értünk az út végére – mondta el Hende. Antall József tisztában volt a kényszerpályákkal, valamint tudta, hogy mindig újra kell kezdeni – tette hozzá. Hazaszeretetét nemcsak a nemzeti érzelem, hanem a nemzeti értelem határozta meg – vélekedett a miniszter. Úgy látja, Antall egy kamikazekormány élén állt, az ország élén mindent újra kellett kezdenie.
„Csoda volt, hogy Magyarország nem omlott össze az adósság súlya alatt.” Hende csodának nevezte a szovjet csapatok kivonulását, és a KGST szétesését. Antall szilárdan kijelölte hazánk euroatlanti helyét, műve a legélőbb valóság – tette hozzá. A csoda átélése helyet, hamis illúziók kerekedtek felül, aminek eredményeként fél évvel Antall halála után megbüntették az MDF-et – mutatott rá a politikus. Neki köszönhetően létrejött egy, a nemzetért harcolni akaró közösség.
„Az antalli örökség a mai kormányban található meg, ahol nyolc miniszterből négy kötődik a volt kormányfőhöz.” Hende szerint a bukott rendszer örökösei megpróbálták átvenni az antalli örökséget, de most már elnézően mosolygunk a „trükkök százai láttán”. Nem temetni, és nem dicsérni jöttünk Antallt, azt az ügyet szeretnénk sikerre vinni, amit ő elkezdett – tette hozzá. A hadügyminiszer rámutatott arra, hogy most úgy rendezhetjük be az országot, hogy nem lehet következmények nélkül cselekedni.
Sokat tanult
Martonyi János külügyminiszter úgy fogalmazott, rengeteget tanult a néhai miniszterelnök mellett. Mindenki elfogadta azt a kisugárzást, amit ő teremtett maga körül, visszakaptam azt tőle, amit otthon kaptam – tette hozzá. A belpolitika erőteljes korlátokat állíthat a külpolitikával szemben, de ez viszont is igaz – hangsúlyozta a politikus.
Martonyi szerint a világ nem mindig érti a hazai gondolatokat, törekvéseket. Antall örökségében az értékeknek központi szerepe van, valamint a helyes arányok megtalálásában is – fogalmazott Martonyi. A külügyminiszter maradandónak nevezte a „lélekben 15 millió magyar miniszterelnöke” kifejezést.
„Nem törekedett népszerűségre”
Antall kereszténydemokrata volt, mivel felelősséget érzett a teljes közösség iránt – jelentette ki Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője. Európában még az ateista is keresztény – idézte a néhai miniszterelnök egykori kijelentését a politikus. A keresztény emberképhez hozzátartozott, hogy nem csupán a személy méltóságáról, jogairól, hanem a közösségi embert is a középpontba helyezte – vélekedett a politikus.
Egyáltalán nem törekedett népszerűségre, de annak hiánya bántotta – fogalmazott Boross Péter volt miniszterelnök. Nem tudott helytállni abban a gyűlölködő világban, amely körülvette őt – tette hozzá. Antallt egyben idegesítette a vastaps is, mivel az 50-es évekre emlékeztette – idézte föl Boross. A volt miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy elképesztő körülmények között kellett helytállnia Antallnak. „A nemzeti panteonban Deák Ferenchez kéne közelebb helyezni a néhai miniszterelnököt.”