Salamon László, a KDNP képviselője a Political Capital konferenciáján úgy vélekedett, hogy a választási eljárási törvény jelenlegi formájában nem alkalmas egy voksolás megrendezéséhez. Erre példa a határon túli állampolgárok szavazati joga, amelynek az eljárási része még nincsen kidolgozva – tette hozzá. Nem veszek részt a választási eljárási törvény munkálataiban – jelentette be Salamon. Molnár Zsolt, az MSZP politikusa aggodalmát fejezte ki a határon túli magyarok választási lehetősége kapcsán, komoly nemzetbiztonsági kockázata lehet. Ha a kiindulási törvényt nézzük, a választási eljárási törvény is vélhetően rossz lesz – tette hozzá.
A választási eljárási törvény kapcsán Gulyás Gergely elmondta, hogy sem az MSZP, sem az LMP nem vesz részt az ötpárti egyeztetésen, így érdekes az egyeztetés hiányát felróni. A fideszes képviselő szerint mind a politikai egyeztetésre, mind a kodifikációra van idő. Ha a világ számos országában sikerült a határon túliak voksolását megoldani, akkor nálunk is menni fog – tette hozzá. Karácsony Gergely szerint a korábbi tapasztalatok alapján nincs értelme az egyeztetésen való részvételnek. Nagymértékben függ minden az eljárási és a kampányfinanszírozási törvény megalkotásától – tette hozzá az LMP képviselője.
Molnár nem lenne „biodíszlet”
Karácsony élesen támadta az előzetes regisztráció esetleges bevezetését, mivel sok rétegben növelné a passzivitást. „A kötelező választás híve vagyok, aminek nagyon pozitív hatása van a leszakadó rétegek integrációjában.” Salamon minderre elmondta, hogy nem ért teljes mértékben egyet minden betűjével az új választójogi törvénnyel, egy kissé arányosabb rendszert szeretett volna. A KDNP képviselője elutasított minden olyan felvetést, hogy az új szabályozás ne lenne demokratikus. „Tudtommal senki sem kérdőjelezte meg a nagy-britanniai választási rendszer demokratikus voltát.”
Salamon a kötelező választást többek között a külhoni állampolgárok esetében megvalósíthatatlannak nevezte. A regisztráció megkerülhetetlen a határon túli szavazók esetében – tette hozzá. Molnár nem szeretne „biodíszlet” lenni az egyeztetési folyamatokban. A szocialista politikus bízik benne, hogy nem lesz nyílt szavazás a jövőben. Egy parlamenti összetétel akkor helyes, ha leképezi az emberek akaratát, tartalmilag nem demokratikus a mostani szabályozás – vélekedett Molnár. A szoci „fenegyerek” élénken kikelt a győztesnek kijáró kompenzáció ellen is.
Még nincs döntés
Gulyás elmondta, hogy a Fideszben semmilyen döntés nincs a választási eljárási törvényről. A fideszes képviselő szerint az előzetes regisztráció mellett szól, hogy minimális politikai aktivitást feltételez, ami ellene szól, hogy az elmúlt 20 évben nem volt gyakorlat. Emlékeztetett arra, hogy az MSZP nem volt finnyás, amikor 1994-ben három hónap alatt átírta az önkormányzati választási törvényt. Gulyás rámutatott arra, politikai gesztus, hogy az új rendszerben könnyebb elérni a kétharmadot.
Nem demokratikus a választási rendszer, mivel olyan részletszabályok vannak, amelyek nem egy fair versenyt tesznek lehetővé – hívta föl a figyelmet az LMP képviselője. Karácsony szerint a választókerületi határokat független szereplőknek kellett volna meghúznia, majd megismételte Szigetvári Viktor csúsztatásait. Sunyi csalásnak nevezte az új választókerületi határok kijelölését – tette hozzá. A korábbi választókerületi rendszer sokkal aránytalanabb volt, mint a mostani – hívta föl a figyelmet Salamon. A KDNP képviselője szerint a győztesnek járó kompenzáció pont azt teszi lehetővé, hogy nem a kevesebb szavazatot elért párt nyerjen országos szinten.
Sérült az egyenlőség
Nem tartom ördögtől valónak, hogy lehetne átláthatóbb rendszert létrehozni, de a mostani átalakítás során az elmúlt hat választás szempontjából kell nézni – mondta Gulyás. A fideszes politikus rámutatott arra, hogy súlyosan sértette az egyenlőség elvét a korábbi szisztéma. A 106 körzetből 104-ben kisebb 15 százaléknál az eltérés, míg ha valahol 20 százalékos különbség lép fel, akkor kötelező az újraszabályozás – tette hozzá. A képviselő úgy látja, hogy a korábbi szisztéma komolyan hozzájárult az MSZP 2002-es győzelméhez. „Akkor lenne igaza Karácsony Gergelynek, ha azt is elmondaná, hogy korábban sötét diktatúrában éltünk.”
Molnár az előzetes regisztráció esetében egy kettős kampánytól tart. Az egyéni körzetekről elmondta, hogy szinte lehetetlen lesz képviselni ilyen méretű területeket, valamint 30-35 százalékos támogatottsággal kétharmadot lehet szerezni. Gulyás rámutatott arra, hogy jogvesztő regisztrációról nincsen szó. Az elmúlt két évtizedben volt egy működő rendszer, így nincsen olyan ellenérv, ami változtatást sürgetne – tette hozzá.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.