A képviselők 255 igen és 70 nem szavazattal fogadták el a Fidesz és a KDNP kezdeményezte előterjesztés minősített többséget igénylő rendelkezéseit; a törvény újraszabályozza egyebek mellett az Országgyűlés működését, a képviselők jogállását és javadalmazását.
Rendelkezik a jogszabály a parlamenti bizottságok működési rendjéről is. Újdonság, hogy létrejön a nemzetiségeket képviselő bizottság, amelynek tagjai a nemzetiségi listáról mandátumot szerző képviselők, valamint a nemzetiségi szószólók lesznek.
Erősebb fegyelmi jogköre lesz a házelnöknek
Az új országgyűlési törvény úgy rendelkezik, hogy az önálló költségvetési szervként működő őrségnek feladata lesz egyebek mellett a házelnök személyi védelme, az Országház és az Országgyűlési Irodaház biztosítása, tűzbiztonsági és protokolláris feladatok ellátása.
A jövőben a korábbiaknál erősebb fegyelmezési jogköre lesz a plenáris ülést levezető elnöknek: ha a képviselő a felszólalása során kirívóan sértő kifejezést használ, vagy e kifejezés súlyos rendzavaráshoz vezet, a levezető elnök javasolhatja az Országgyűlésnek az érintett politikus kizárását az ülésnap hátralévő részéből, amiről a plénum vita nélkül határoz.
Ha a képviselő a parlament ülésén fizikai erőszakot alkalmazott, illetve közvetlen fizikai erőszakkal fenyegetett, vagy arra hívott fel, az ülést vezető elnök javasolhatja – első alkalommal legfeljebb három napra – a képviselő jogai gyakorlásának felfüggesztését, az ülésnapról való kizárást és vele szemben – maximum egyhavi tiszteletdíjával egyenlő – pénzbírság kiszabását.
Csak a parlamenti munkáért jár pénz
A képviselői jövedelemreform elhalasztásáról – a fideszes Gulyás Gergely zárószavazás előtti módosító indítványának elfogadásával – hétfőn azután határozott a parlament, hogy a kormánypárti frakciók megegyeztek erről. Az új javadalmazási szabályok bevezetésének elhalasztását a KDNP kezdeményezte.
A Ház az országgyűlési törvény elfogadásával azt is kimondta, hogy más keresőfoglalkozást nem folytathatnak, és egyéb megbízatásukért – a tudományos, oktatói, művészeti, valamint a jogi oltalom alá eső szellemi tevékenységet kivéve – nem fogadhatnak el díjazást a parlamenti képviselők a következő ciklustól.
A rendelkezés szerint a képviselői munka ekkortól összeegyeztethetetlen minden más állami, önkormányzati és gazdasági tisztséggel vagy megbízatással, kivéve a miniszterelnöki, miniszteri, államtitkári, kormánybiztosi, miniszterelnöki biztosi és megbízotti, illetve a miniszteri biztosi tisztséget.
Nem alakíthat frakciót a DK
Az új országgyűlési törvény elfogadásával megváltoznak a frakcióalakítási szabályok is, amelyek rögzítik azt is, hogy a DK-hoz tartozó tíz független képviselő nem hozhat létre képviselőcsoportot. A szabályozás ugyanis csak az előző általános választáson országos listát állító és mandátumot szerző párthoz tartozó képviselőknek teszi lehetővé a frakcióalakítást, egyúttal tízről tizenkettőre emelve az ehhez szükséges politikusok számát.
A parlament alkotmányügyi bizottsága tavaly novemberben úgy döntött, hogy fél év elteltével alakíthat frakciót az MSZP-ből októberben távozó és azóta a DK színeiben politizáló tíz képviselő. Ez a moratórium egy hét múlva járt volna le, a házszabály-módosítás azonban a szintén hétfőn elfogadott országgyűlési törvénnyel együtt – annak kihirdetését követő napon – hatályba lép.
Három javaslat részletes vitáját zárták le
Az Országgyűlés hétfőn este három javaslat részletes vitájával, valamint napirend utáni felszólalásokkal fejezte be munkáját. Mindezek előtt a fogyasztóvédelmi törvény módosításáról szóló általános vita zajlott az Országgyűlésben.
Az ülést levezető Ujhelyi István az ülésnap végén három javaslat részletes vitáját is lezárta, miután a gyermekbarát igazságszolgáltatás megvalósításáról, valamint a földmérési és térképészeti tevékenységről szóló törvényjavaslatról és a bányatörvény módosításáról sem alakult ki hosszan tartó szócsata.
A jobbikos Magyar Zoltán a magyar vidék múltját idézte fel napirend utáni felszólalásában, míg frakciótársa, Novák Előd a közelmúltban elhunyt Kopp Mária orvos, pszichológusra, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének tudományos igazgatóhelyettese emlékezett. Őt követően a fideszes Ágh Péter emlékezett a holocaust áldozataira.
Ujhelyi István ezt követően bezárta az ülésnapot, az Országgyűlés kedden reggel kilenc órakor folytatja munkáját.