Sok múlik azon, hol lakik a betörő

Szakértők szerint egy kerület lakásbetörési statisztikáját befolyásolják az ott élők szociális körülményei, a lakosság és a rendőrség együttműködése, valamint a betörők lakóhelye is.

PR
2012. 04. 20. 10:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A budapesti lakásbetörések gyakorisága nem mutat egyenes összefüggést az ingatlanok értékével és a tulajdonosok vagyoni helyzetével – vonta le a következtetést csütörtökön a Magyar Nemzet az FHB Bank által kedden indított online szolgáltatás, az úgynevezett otthontérkép adatai alapján. A Belügyminisztérium 2008–2010-es, illetve a Központi Statisztikai Hivatal és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal adataira épülő összeállítás szerint a főváros II., X., XIX. és XXIII. kerületében kiemelkedően magas a lakásállományhoz viszonyítva a betörések száma.

Kó József, az Országos Kriminológiai Intézet munkatársa a betörők eltérő módszereivel magyarázta, hogy az ingatlanok értéke és a tulajdonosok jövedelme alapján kevésbé „ígéretes” dél-pesti kerületekben is gyakoriak a betörések. A kriminológus elmondta: ennek az elkövetői csoportnak egyik típusa a felkészült, technológiát is alkalmazó betörő, aki alaposan előkészíti a támadást, és azokat a lakóövezeteket veszi célba, ahol a gazdagabbak élnek. A betörők másik csoportja viszont a lakóhelye egy-két kilométeres körzetében, előkészítetlenül, sokszor autó híján gyalogosan indul rabolni. „Ezek az elkövetők nem a legjobb környéken laknak, és áldozataik is a hasonló körülmények között élők közül kerülnek ki” – tette hozzá.

A kriminológus szerint tehát egy kerületben a betörési gyakoriság annak a függvénye, hogy lakói között melyik betörőtípusból hány van, ez pedig a szociális és anyagi körülményektől, a munkanélküliség alakulásától függ, így a válság is hatással van erre a mutatóra. Német Ferenc, a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara elnöke azt emelte ki: ahol a közterületeket térfigyelő kamerákkal látják el és sűrítik a járőrözést, ott csökken az elkövetések száma. Ezzel magyarázható, hogy a gyakran célponttá váló II. kerület két, szintén gazdag szomszédja, a III. és XII. kerület, valamint az ezeknél jóval szegényebb VIII. kerület az otthontérkép adatai szerint sokkal biztonságosabb. Hozzátette: egy kertváros közterületeit könnyebb lefedni kamerákkal, mint egy panelház lépcsőházát.

A kamara vezetője hangsúlyozta: ha a rendőrség és a civil szféra összefog, jelentős eredményeket érhetnek el; példaként a XIV. kerületet említette, ahol elmondása szerint a polgárőrség rendszeresen és folyamatosan járőrözik. Zugló az otthontérkép szerint is Budapest egyik legbiztonságosabb városrésze.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) az otthontérkép forrásaival kapcsolatban arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a belügyminisztériumi adatok az egységes nyomozóhatósági és ügyészségi bűnügyi statisztikából származnak. Ebben egy ügy adatai csak akkor jelennek meg, amikor lezárták, és nem akkor, amikor a jogsértést elkövették; tehát ez a statisztika csak többéves tendenciák kimutatására, elemzésére alkalmas, a bűnözés pillanatnyi helyzetéről nem szolgál információval.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.