Szilágyi: Az alapellátás megerősítése könnyebbséget jelentene

Az LMP véleménye szerint az alapellátás fejlesztésén keresztül kellene újra felépíteni az egészségügyet.

TK
2012. 04. 18. 10:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szilágyi László, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának LMP-s tagja szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, az alapellátás megerősítése a teljes egészségügyi ellátórendszer számára könnyebbséget jelentene.

Az ellenzéki politikus felhívta a figyelmet a háziorvos-szervezetek által alapított sztrájkbizottságra, és jelezte, hogy az LMP megérti az ő élethelyzetüket. Szavai szerint korábban a Semmelweis-tervben megfelelő hangsúlyt kapott az alapellátás, de azóta semmilyen érdemi intézkedés nem történt.

Szilágyi László úgy látja, az egészségügy kórházi szektorát teljesen feleslegesen államosítják és miközben a döntéshozók minden energiát az átalakításra irányítanak, a háziorvosi rendszer – különösen vidéken – „a végét járja”.

A háziorvosok kimaradtak az egészségügyi bérrendezésből és tíz éve nem emelkedtek a kártyapénzek sem – hívta fel a figyelmet, hozzátéve, hogy ezek az orvosok zömükben kisvállalkozók, ezért őket is érinti minden, a kkv-szektort sújtó intézkedés.

A kormányzati intézkedések nem elégségesek a háziorvosi rendszer megújítására – szögezte le Szilágyi László. Megjegyezte: miközben a kabinet arra hivatkozik, hogy tavaly decemberben plusz egyhavi kártyapénzt kaptak az orvosok, ez valójában csak azt jelenti, hogy a háromhavi finanszírozási késedelmet kéthavira csökkentették.

A praxisalap bevezetése fontos intézkedés volt, de ennek még semmilyen hatása sem érezhető – mondta a képviselő.

Kitért arra is, hogy a háziorvosi állomány elöregedett, sokan mégsem képesek nyugdíjba menni, mert hosszú évek óta vállalkozóként dolgoznak, ezért alacsony ellátást kapnának. A képviselő még nagyobb problémának nevezte az utánpótlás hiányát. Szavai szerint évente körülbelül 200 rezidensre lenne szükség a háziorvosi rendszerben, de csak 80-at képeznek, akiknek a fele eleve elmegy külföldre.

Az LMP egészségügyi szakpolitikusa a legfőbb problémák közé sorolta, hogy a házi gyermekorvosoknál országosan körülbelül 200 praxis tartósan betöltetlen. Hangsúlyozta, hogy különösen vidéken, Borsodban, Szatmárban, Baranyában nagyon nagy hiányosságok vannak az ellátásban.

Az LMP szerint meg kell állítani a háziorvosi rendszer folyamatos leromlását, meg kell akadályozni az orvosok elvándorlását – szögezte le. Kijelentette, hogy miután ez elsősorban finanszírozási kérdés, ezért másfél-kétszeresre kellene emelni a kártyapénzt. Ezt földrajzilag differenciáltan hajtanák végre: azokban a térségekben, ahol nagyon nagy az ellátási hiány, ott a területi komponenseket nagyobb mértékben emelnék, mint a nagyvárosokban. A fiatal orvosoknak az önkormányzatokkal közösen letelepedési támogatást kellene adni, miközben a praxisvásárlást pályakezdő hitellel kellene segíteni.

Szilágyi László egyúttal a rezidens- és szakorvosi képzés azonnali átalakítására szólított fel, amelynek részeként javasolta a háziorvosi szakvizsga megszerzésének felgyorsítását, hogy a kórházakból kiáramló orvosok ezen a területen kezdhessenek praktizálni.

Javaslatot tett az úgynevezett alapellátási csoportok finanszírozására is. Ezekben a háziorvoson kívül védőnők, gyógyszerészek, gyógytornászok, addiktológusok és rehabilitációs szakemberek is részt vennének az LMP elképzelései szerint.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.