Vesztegetés: bíróságon a volt szocialista + Videó

Megkezdődött a volt szocialista politikus, Wieszt János elleni per.

WA
2012. 04. 18. 15:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Központi Nyomozó Főügyészség az ügyben érintett két ügyvédet „vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedéssel” vádolja. A per első napján vallomást tett az ügy másod- és harmadrendű vádlottja; az ügyvédként praktizáló vádlottak azt mondták, nem érzik magukat bűnösnek.

Wieszt János csak az eljárás egy későbbi szakaszában kíván vallomást tenni, és a kérdésekre is csak akkor fog válaszolni. A volt szocialista politikus a szerdai tárgyalás után újságíróknak annyit mondott, politikai jellegű támadás áll az ügy mögött, és sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy számára fontos bizonyítékok nem kerültek a bíróság elé.


Wieszt János egy korábbi vallomásában manipuláltnak nevezte az ügyben előkerült hang- és videofelvételt. Mint korábban elmondta, kölcsönt vett fel, amit később visszafizetett, így nem követett el bűncselekményt.

A felvételen látható

A vádirat szerint G. István Bertalan vállalkozó 2010. május 17-én tett feljelentést Wieszt János ellen, s ahhoz egy 2007-ben, rejtett kamerával készített felvételt csatolt. Mint írták, a felvételen látható, amint Wieszt János 2007. július közepén a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara Krisztina körúti irodájában 2,2 millió forint összeget vesz át a feljelentőtől. A vállalkozó a felvételt néhány nappal a feljelentés megtétele előtt feltöltötte egy videomegosztó portálra.

A Budapesti Nyomozó Ügyészség által indított nyomozást a Központi Nyomozó Főügyészség korrupció elleni ügyek osztálya folytatta le.

Csak így jöhetett létre az adásvétel

Az ügyész által ismertetett vádirat szerint a vállalkozó az általa korábban bérelt XI. kerületi üzlethelyiségre 2005 októberében vételi kérelmet nyújtott be az önkormányzathoz. Ezt követően felkereste őt a másodrendű vádlott ügyvéd, B. Péter András – aki ekkor a kerületi önkormányzat jogi bizottságának külsős tagjaként tevékenykedett – azzal, hogy az adásvétel csak úgy jöhet létre, ha a vállalkozó átad neki 8 millió 250 ezer forintot.

A vádhatóság szerint a jogász azt a látszatot keltette, hogy a pénzt az értékesítésről döntő személyeknek továbbítja. „Miután a kapcsolatai felhasználásával G. István Bertalan ellenőrizte azt, hogy a tőle pénzt kérő ügyvéd önkormányzati kapcsolataira vonatkozó állításainak van alapjuk, az összeget 2005. november 3-án az ügyvédnek átadta” – olvasható a vádiratban. A pénz átadása után a vállalkozóval adásvételi szerződést kötött az önkormányzat.

Végül betelt a pohár

A vállalkozó 2007 áprilisában egy általa bérelt másik önkormányzati ingatlanra is vételi kérelmet nyújtott be. Wieszt János – aki ekkor a XI. kerület önkormányzat vagyongazdálkodási bizottságának elnöke volt – az ügyészség szerint egy, a vállalkozótól kért személyes találkozón előbb 1,5 millió, majd 2,2 millió forint megfizetését kérte azért, hogy az önkormányzat az üzlethelyiséget a vállalkozó tulajdonában lévő kft.-nek értékesítse.

A vállalkozó 2007 júliusában – a rejtett kamerával rögzített felvétel tanúsága szerint is – átadta a kért összeget Wieszt Jánosnak. Az adásvételi szerződést 2007 októberében megkötötték. A vádhatóság szerint a szerződéskötés után Wieszt János további egymillió forintot követelt a vállalkozótól, arra hivatkozva, hogy a korábbi címen található, harmadik ingatlanra, egy 24 négyzetméteres lakásra kizárólag az ő vételi szándéka miatt írtak ki nyilvános pályázatot, de a feljelentő ekkor már nem volt hajlandó fizetni.

A pénzt továbbítja a „megfelelő helyre”

A vádirat másik pontja szerint az önkormányzat 2007 novemberében pályázatot írt ki egy másik, Kosztolányi Dezső téri üzlethelyiség bérleti jogának értékesítésére. Egy másik vállalkozó, D. Zoltán László közölte a korábban már egyéb ügyeiben eljáró B. Sándor ügyvéddel, hogy a bérleti jogot meg kívánja szerezni.

A jogász, aki a per harmadrendű vádlottja, közölte a vállalkozóval, hogy a pályázat megnyeréséhez ötmillió forintot kell fizetni „kenőpénzként”, amelyet ő „a megfelelő helyre” továbbít, vagyis azt a döntésben illetékes személynek kell kifizetni a bérleti jog megszerzése érdekében – olvasható a vádiratban. E szerint a vállalkozó a kért összegből félmillió forintot készpénzben átadott az ügyvédnek, a fennmaradó 4,5 millió forintot pedig átutalta az ügyvéd bankszámlájára. A bérleti szerződést 2008 februárjában a vállalkozó cégével megkötötte az önkormányzat.

Politikai áldozatnak tartja magát

A Wieszt-ügy 2010 májusában pattant ki. Az Index.hu portálon akkor megjelent videofelvételen a Fidesz XI. kerületi szervezete szerint Wieszt János, az MSZP akkori helyi frakcióvezetője kétmillió forint csúszópénzt fogadott el. A pénz átvételekor egy önkormányzati üzlethelyiség eladásáról volt szó. A Fidesz helyi szervezete a videofelvétel alapján hatalommal való visszaélés miatt feljelentést tett a politikus ellen.

Wieszt János az ügy kirobbanásakor ártatlanságát hangoztatta, illetve azt mondta, hogy a politika áldozata. A nyomozó ügyészek 2010. június közepén meggyanúsították, és a bíróság elrendelte az előzetes letartóztatását. A volt politikus 2010 novemberétől 2011. augusztusig házi őrizetben volt, azóta lakhelyelhagyási tilalom hatálya alatt áll. A további két vádlott szabadlábon védekezik.

Az ügy a bűncselekmény tárgyára való tekintettel kiemelt jelentőségű ügynek minősül, abban a Fővárosi Törvényszék soron kívül köteles eljárni. A per júniusban tanúk meghallgatásával folytatódik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.