Több iskola kerülhet állami kézbe

Az eredeti elképzelésekkel szemben magasabb lélekszámnál húzhatják meg azt a határt, ahol az államnak automatikusan át kell vennie az iskolák fenntartását.

KG
2012. 07. 09. 2:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újra napirendre kerültek a köznevelési kérdések a múlt heti, kétnapos kormányülésen: Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár ekkor tájékoztatta a kabinet tagjait az iskolák állami átvételével kapcsolatos helyzetről. A lap információi szerint korábban több fideszes országgyűlési képviselő – egyben kistelepülési polgármester – kezdeményezte a kormánypárti frakcióban, hogy a kormány által elfogadott főszabállyal szemben ne három-, hanem öt- vagy hétezer fős lélekszámnál húzzák meg a fenntartási határt. Ötezres határral számolva ez azt jelenti, hogy nagyjából 2700 településen az állam, mintegy 400-on pedig az önkormányzat gondoskodhatna az iskolák működtetéséről.

A Magyar Nemzet két hete elsőként írta meg, hogy a kormány tervei szerint 2013 januárjától a háromezer fős lélekszám alatti települések iskoláit az állam működteti majd, míg az efölötti települések oktatási intézményei önkormányzati kézben maradnak. Arról is döntés született azonban, hogy ettől a főszabálytól mindkét kategóriánál el lehet térni, vagyis a működtetés jogáról a háromezer főnél magasabb lélekszámú települések önkormányzatai lemondhatnak, az ennél kisebb települések viszont kérhetik, hogy elláthassák ezt a feladatot.

Ezt később Hoffmann Rózsa is megerősítette, és bejelentette: az iskolák állami kezelését a nyáron létrejövő intézményfenntartó központ koordinálja majd, amely várhatóan Klebelsberg Kunó egykori kultuszminiszter nevét viseli majd. – Az Emberi Erőforrások Minisztériuma közvetlen irányítása alatt működő hivatal a megyei intézményfenntartó központok jelenlegi státusaiból és tárgyi erőforrásaiból, illetve az önkormányzatok köznevelési intézményeinek fenntartása céljából foglalkoztatott munkatársainak köréből épül majd fel – ismertette, hozzátéve: hogy a központ felállítása több száz millió forintos költséggel jár, de a váltás a későbbiekben már megtakarítást jelent, és további többletforrásokra nem lesz szükség.

2013. január elseje után az állam gondoskodik majd a tanügy-igazgatási feladatokról, a bérgazdálkodásról és a taneszközökről, míg az önkormányzatoknál az ingó és ingatlan vagyon fenntartása, illetve karbantartása maradhat.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.