Az államnak az a hivatása, hogy hatékonyabban, mondhatni az önbíráskodáshoz képest kevesebb erőszakkal és brutalitással szolgálja a közjót – hangsúlyozta az interjúban a bíboros.
Erdő Péter szerint az embernek természetéből fakadóan is van rá képessége, hogy felismerje a legfőbb etikai elveket és értékeket. „Éppen ezért az alapvető kérdésekben szent meggyőződésünk szerint lehet egyfajta konszenzust találni. Ehhez szorosan kapcsolódik az, amit többé-kevésbé demokráciának hívnak. A kettő nem szakítható el egymástól. Létezik objektív közjó, mely nem a puszta vélemények összege” – fogalmazott Erdő Péter.
A bíboros felhívta a figyelmet arra, hogy vannak íratlan és írott tabuk egy társadalom életében. Közéjük tartozik, hogy egymás ellen, emberi közösségek, népek ellen gyűlöletet kelteni nem szabad. Hozzátette: annak, aki őszintén elutasítja a gyűlöletkeltést, és harmóniára törekszik, nem elég beszélnie. Cselekedetekben is megnyilvánuló áldozatokat kell hoznia – mondta a Népszabadságnak adott interjúban Erdő Péter.