Minőségbeli javulás következhet

A romastratégia megvalósítása minőségbeli javulást hoz sok család életébe; foglalkoztatásukkal, oktatási esélyek megteremtésével, az egészségügyi mutatók javításával ki tudnak lábalni a mélyszegénységből – közölte Járóka Lívia (Fidesz) európai parlamenti (EP) képviselő szombaton Kőszegen.

WL
2012. 08. 25. 17:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A romastratégia esélyeiről a „Tranzit – Fesztivál a határon” rendezvénysorozaton tartottak kerekasztal-beszélgetést. Járóka Lívia elmondta: a komplex fejlesztési projekttel másfél-kétmillió ember lakhatási, oktatási, egészségügyi és foglalkoztatás helyzetén kívánnak javítani. A program európai uniós támogatással, a polgármesterek és a helyi civil szervezetek összefogásával valósul meg. A régió fejlesztése azt is lehetővé teszi, hogy akár határon átnyúló területeket is fejlesszenek – mondta el Járóka Lívia.

Hozzátette, a program célja, hogy azok a mikrorégiók jussanak európai uniós forráshoz, ahol a legszegényebbek élnek, és legalább egy kereső és egy képzett fiatal legyen minden családban. A beérkező pályázatok már azt bizonyítják, hogy a falvak, települések vezetői „megértették, és bele mernek vágni” a projektekbe, mert azt látják, hogy rövid távon is jó eredményeket tudnak elérni. Tíz oktatási és foglalkoztatási program már el is elkezdődött, az eredményei jövőre láthatók lesznek – ismertette az EP-képviselő.

A kormány sokat vár a szociális földprogramtól – emelte ki –, mert fontosnak tartják, hogy a romák és a szegények az agráriumba is be tudjanak kapcsolódni. A kis- és középvállalkozások pénzügyi segítséggel a legszegényebbeket tudják majd alkalmazni, éveken keresztül állandó fizetést, képzéseket nyújtva.

A fesztiválon kiosztott tájékoztató anyag szerint a magyarországi cigányság körében magas, csaknem 34 százalékos a munkanélküliek aránya. Misetics Bálint szociológus, az LMP romaprogramjának egyik szerzője szerint ennek alapvető oka a cigányság alacsony iskolázottsága. A munkaképes korú lakosságból 3 millió ember inaktív, mindössze tíz százalékuk roma – fűzte hozzá. Az oktatási rendszer újratermeli ezt a problémát, minden korosztály egyharmada, egynegyede úgy kerül ki az oktatási rendszerből, hogy az alapvető írás-, olvasás- és szövegértési készséget sem sajátítja el, így viszont nagyon nehéz elhelyezkedniük. A foglalkoztatás bővítéséhez elengedhetetlen az igazságosabb oktatási rendszer – jelentette ki.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.