2012 második felétől több helyen is változások lesznek a városi, a kerületi bíróságok, a megyei törvényszékek és az ítélőtáblák működésében – megújul a vezetés, fiatalítják a munkatársi gárdákat. Erre részben azért van szükség, mert június 30-ával 194 bíró vonult nyugdíjba – ebben az évben összesen 274 a számuk.
Közismert, az új alaptörvény szerint a bírák szolgálati jogviszonya – az eddigi 70. életév helyett – a 62-ről fokozatosan 65 évre emelkedő általános öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig állhat fenn.
Az átszervezés következtében a fiatalabb, egyetemet végzett jogászok dolgozhatnak a bírósági rendszer alapjaitól a csúcsot jelentő Kúriáig. Mivel az ítélkezés – főként a központi – sokszor lelassul, és egyetlen bírónál egyszerre több mint kétszáz ügy is folyamatban lehet, szükség van az újakra.
Tanács értékeli a pályázatokat
Az átalakítás másik fontos szakasza volt, hogy májusban – az akkori pályáztatás nyomán – jó néhány elnökhelyettest más pozícióba helyeztek. A helyükre új szakemberek kerülhetnek, a most kiírt pályázat értelmében húsz bírói állásra keresnek büntető, polgári, katonai és más szakjogászt. Az érintett bíróságok munkatársaiból tanács alakul, ezek értékelik majd a jelentkezők pályázatait, azonban a kinevezésük Áder János jogkörébe tartozik.
Jelenleg tizenegy olyan vezetői poszt van, amelyre az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke nevezhet ki megfelelő felkészültségű bírákat. Ezt csak úgy teheti meg, hogy kikéri az összbírói értekezlet véleményét, majd meghallgatja a jelölteket. A szakmai közösség álláspontjától – egy új törvénymódosítás szerint – csupán az Országos Bírói Tanács egyetértésével térhet el.
A városi és a kerületi bíróságok vezetői tisztségeire a törvényszéki elnökök hirdethetik meg a pályázatot, s a kinevezés is az ő feladatuk. Budapesten most a Pesti Központi Kerületi Bíróság (PKKB) és a Budai Központi Kerületi Bíróság elnöki pályázatát is meghirdették. A tíz kerület ügyeit intéző PKKB-ra polgári és büntető elnökhelyettest és csoportvezető bírákat is keresnek.
Szükség van rájuk
Egyetemet végzett fiatal jogászokra, fogalmazókra, valamint szakvizsgázott diplomásokra, titkárokra szintén szükség van a bíróságokon. Ennek megfelelően hamarosan 90 fogalmazót és 37 titkárt vesznek fel az ország különféle ítélkező fórumai. Az új igazságügyi szabályok bővítették a titkárok feladatkörét, rájuk bízták az egyszerűbb ügyek elintézését. A bíráknak így több idejük jut az ítélkezésre.
A munkába álló fiataloknak egy korábbi pályázat is lehetővé tette, hogy gyakorlatot szerezzenek – valóságos kúriai bírákként a döntések meghozatalában. Az egy-három hónapos munkavégzés során kiderült: a gyakorlatias ismeretek elsajátításához is jó platformot jelentett a Kúria „nyílt napja”. „Ezt a lehetőséget egyszer minden bírónak ki kellene próbálnia, mi több, akár kötelezővé is lehetne tenni” – vélték a résztvevők.