Ipsits Csaba ajkai rendőrkapitány a dokumentum aláírása után Devecseren az MTI-nek nyilatkozva azt mondta, a jelenlegi 19 főről jövő héten 22-re emelkedik a devecseri rendőrök száma, s a következő hetekben tovább bővül a létszám. Hozzátette: a városban nem helybeli rendőrök szolgálnak majd, hogy a helyi kötődés ne befolyásolja őket munkájukban.
Új szemléletre van szükség
A kapitány hangsúlyozta: az együttműködés valamennyi résztvevőjének új szemléletre van szüksége. Az önkormányzatnak példamutató módon részt kell vennie a bűnmegelőzési munkában, a polgároknak be kell tartaniuk az együttélés szabályait, a rendőrségnek pedig a járőrszolgálat és a bűnügyi munka mellett közösségi rendőrt is biztosítania kell Devecserben – fejtette ki. Véleménye szerint a közösségi rendőr, aki beszélget a járókelőkkel, meghallgatja őket, nagy eredményeket érhet el, sok konfliktus rendezéséhez ennyi is elegendő.
Nyugodt környék
Ipsits Csaba közölte, Devecserben a bűnözés nem kiugró; ebben az évben például egyetlen vagyonszerzésre irányuló bűncselekmény volt, emberölés évek óta nem fordult elő, garázdaság elvétve történik. Ajkán például sokkal több van ennél. Tájékoztatott arról, hogy együttműködési megállapodást írtak alá a cigányság képviselőivel is.
Toldi Tamás (Fidesz–KDNP), a vörösiszap-katasztrófáról ismertté vált, alig ötezer lakosú település polgármestere az MTI-nek elmondta, a szomszédvita, ami miatt a konfliktus kirobbant két devecseri család között, s ami miatt a Jobbik és más szervezetek demonstrációt tartottak, nem jellemzőek Devecserre. „Nem örültünk a felvonulásnak, a problémákat nekünk, helyben kell megoldanunk” – fogalmazott. Hozzátette: kétszer tárgyaltak a cigányok képviselőivel, akik partnerek a helyi gondok közös megoldásában.
Bizottság alakul
Azt mondta: egy, az önkormányzat által vezetett bizottságot hoznak létre, melynek tagja lehet bármely devecseri, a helyi cigányság, a rendőrség és a társadalmi, az önkormányzati szervezetek képviselői, például a családsegítő szolgálat, vagy a védőnői szolgálat. A bizottság feladata tájékozódni, információkat szerezni a városban felmerülő gondokról és mindenkivel – származásra való tekintet nélkül – betartatni az együttélés alapvető szabályait – magyarázta a polgármester.
A bizottság egy-két héten belül megalakul, s havonta ülésezik majd, értékeli az elvégzett munkát – fűzte hozzá.
A Jobbik és több jobboldali radikális szervezet augusztus elején demonstrációt tartott a Veszprém megyei városban Élni és élni hagyni – demonstráció a jogos magyar önvédelemért elnevezéssel.