Hatvanegy magyar megy imádkozva, énekelve közel háromszáz kilométert a Jasna Góra-i (Czestochowa) Mária-kegyhelyre tartó hagyományos varsói egyetemi gyalogos zarándoklattal – mondta el az MTI-nek Pawel Sobstyl varsói atya, a magyar–lengyel csoport vezetője. A magyarok hetedszer vesznek részt az 1981 óta szervezett zarándoklaton, amely augusztus 5-én indult a lengyel fővárosból, hogy Szűz Mária mennybemenetele (Nagyboldogasszony) ünnepének előestéjén Czestochowába érjen. A zarándokok naponta mintegy 40 kilométert tesznek meg. Útjuk során több mint 130 települést látogatnak meg, ahol bármikor megpihenhetnek, mert a helyi lakosság szívélyesen, étellel és itallal fogadja őket.
Az idén 300 főt összefogó magyar–lengyel csoportban nagyrészt budapesti és piliscsabai diákok zarándokolnak. A budapesti Regina Patris imaközösség tagjai a magyarul is beszélő, sőt gyóntató és miséző varsói atya támogatásával utaztak Lengyelországba, míg a piliscsabaiak utazását Szűcs Balázs egyetemi lelkész szervezte.
Minden nyáron több tucat szervezett csoportban több mint 120 ezer lengyel és külföldi zarándok kel útra Czestochowába, hogy augusztus 15-én részt vehessen Szűz Mária mennybemenetele (Nagyboldogasszony) ünnepén. Varsóból – az egyetemi zarándokcsoportok mellett – több zarándoklat is indul. A legnépesebb a több mint 300 éves hagyományt őrző varsói gyalogos zarándoklat, de a több száz kilométeres utat hajléktalanok és fogyatékkal élők is vállalják. Külön csoportokban indulnak kerékpáros és görkorcsolyázó zarándokok is.