Székely Hajnalka, a NOE elnöke és Kardosné Gyurkó Katalin, a szervezet főtitkára azt írta közleményében, hogy a családi pótlék, illetve a családi adókedvezmény megszüntetését, bárminemű csökkentését még ötletszinten is tűrhetetlennek tartják, és a tervezett megszorításokat egy családbarát kormánynak azonnal el kell utasítania.
Számításaik szerint csaknem kétmillió gyermeket érintene hátrányosan az IMF által követelt családipótlék-csökkentés, a nyugdíjak lefaragása pedig nagyszülők százezreinek napi megélhetését tenné lehetetlenné. A gyermekneveléshez kiszámíthatóságra, biztonságra van szükség – hangsúlyozták, hozzátéve, ezt venné el az IMF több mint 800 ezer szülőtől a családi adókedvezmények eltörlésével.
Minden gyerek egyformán fontos
A NOE értékrendje és álláspontja szerint minden gyermek egyformán fontos, és a családi pótlék, valamint a családi adókedvezmény az az összeg, amellyel az állam minden, gyermeket vállaló pár kiadásaihoz hozzájárul, ezzel „azt az üzenetet közvetítve, hogy a gyermekekben van a jövő”. Ennélfogva ezek a támogatások alanyi jogon járnak, ezért azokat megszüntetni, csökkenteni nem lehet – írták. Kitértek arra is, hogy az ingatlanadó bevezetésével is elsősorban a nagycsaládok kerülnének hátrányos helyzetbe, hiszen számukra a tágasabb otthon nem a luxuskörülmények, hanem a normális élettér biztosítása miatt szükséges.
Véleményük szerint az IMF által követelt intézkedések alkotmányellenesek, igazságtalanok és rövidlátóak, mert azokat sújtja nagyobb elvonásokkal, akik eleve nagy terhet viselnek a társadalombiztosítás fenntartása érdekében. A társadalmi feszültségek kiéleződéséhez és családi tragédiákhoz vezetne szerintük, ha az IMF arra kényszerítené a kormányt, hogy a családok helyett a bankokat támogassa.
Az IMF feltételei az ország megzsarolásának is tekinthetők
Szabó Endre, a Kárpát-medencei Családlánc ügyvivője az MTI-nek nyilatkozva azt mondta, hogy az IMF diktátumait család- és társadalomellenesnek tartja. Úgy látja, most dől el, hogy mennyire érvényesülhet a nyugdíjasok vagy a családi juttatások IMF által sugalmazott megnyirbálása, ugyanis szerinte az IMF feltételei az ország megzsarolásának is tekinthetők. Véleménye szerint most a társadalom valamennyi tagjának „pártállástól függetlenül, egy emberként kell a kormány családokat támogató és bankokat megadóztató törekvései mögött felsorakoznia”.
A családok egzisztenciájának védelme a nemzet érdeke. A magyar nemzet egységes, ezért az, ami a határon belüli társadalommal történik, kihat a határon túli nemzetrészekre is – fogalmazott Szabó Endre.
A Kárpát-medencei Családláncot május 11-én alakította meg a Parlamentben a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége a Nemzeti Erőforrás Minisztériummal való együttműködésben. A szervezet célja, hogy felkutassa és összefogja a határon túli magyarlakta területeken a családdal foglalkozó civil szervezeteket.