A rokonság azt jelenti, hogy nem vagyunk egyedül

Etnopolitikai, jogi, nyelvi, oktatási, kulturális és demográfiai kérdések kerülnek napirendre a Finnugor Népek VI. Világkongresszusán.

WA
2012. 09. 05. 13:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A háromnapos rendezvényen egyebek között etnopolitikai, jogi, nyelvi, oktatási, kulturális és demográfiai kérdések kerülnek napirendre, de számos kulturális program is várja a részt vevő országok delegáltjait. A kongresszuson 25 finnugor nyelvű nemzetiség képviselői vannak jelen.

„Nekünk, finnugor népeknek közös gyökereink vannak. Bár e közös gyökérzet csak nehezen rekonstruálható, tehetséges tudósok, nyelvészek, régészek, néprajzkutatók százainak hála, a történelem ködéből lassan-lassan sikerül sok mindent láthatóvá tennünk az egykori ősi nyelv és az őshaza körvonalaiból. Több évszázad fáradhatatlan kutatómunkája fekszik ebben. Főhajtással tartozunk azért a teljesítményért, amelyet az előttünk járt nemzedékek tudósai elértek ezen a területen” – tette hozzá Áder János Sauli Niinistö finn és Toomas Hendrik Ilves észt elnök, Vlagyimir Megyinszkij orosz kulturális miniszter, valamint több száz vendég jelenlétében.

A közös nyelv nemcsak hagyomány, lehetőség is

„Magyarország köztársasági elnökeként magam is kötelességemnek tartom, hogy elismerésemet fejezzem ki nemcsak a nagy elődök, hanem önök előtt is, akik e munka folytatását, a finnugrisztika fejlesztését, hagyományaink, nyelveink ápolását tekintik hivatásuknak” – mondta Áder János. Mint rámutatott, a közös nyelv nemcsak hagyomány, lehetőség is arra, hogy általa megőrizzük önazonosságunkat, fejlesszük kultúránkat, jobban megérthessük, megismerhessük egymást és önmagunkat. A köztársasági elnök szavai szerint „minden nyelv keletkezése az idők ködébe vész, mégis, megtudni mindent nyelvünkről, nem jelent mást, mint megtudni mindent önmagunkról”.

Annak érzékeltetésére, hogy mit jelent az a titokzatos, elemi erejű kapocs, amely „nyelvünkhöz fűz minket”, Kölcsey Ferencet idézte, aki szerint „Meleg szeretettel függ a hon nyelvén. Mert haza, nemzet és nyelv három egymástól válhatatlan dolog, s ki ez utolsóért nem buzog, a két elsőért áldozatokra kész lenni nehezen fog”.

A kapcsolatok erősítése a cél

A finnugor nyelvcsaládhoz tartozó népek összefogásának fontosságát hangsúlyozta Kövér László magyar házelnök, Sauli Niinistö finn köztársasági elnök és Toomas Hendrik Ilves észt államfő a Parlamentben tartott keddi megbeszélésüket követően.

„Nekünk, magyaroknak sokáig a nyelvünk jelentette a hazát, a nemzetté válás lehetőségét. Úgy vélem, Kölcsey gondolata programnak ma is elegendő. Azon finnugor népek számára is, akik támogatásra szorulnak a megmaradásban, és azok számára is, akik támogatást nyújthatnak a nyelvük, kultúrájuk fennmaradásáért küzdők számára. Mi, magyarok tisztában vagyunk azzal, hogy ebben a támogatásban részt kell vennünk” – jelentette ki Áder János.

Az 1992-ben alakult Finnugor Népek Világkongresszusának célja, hogy a különböző országokban élő finnugor nyelvrokon népek között a kulturális, gazdasági és politikai kapcsolatokat erősítse. A kongresszus alapító tagja Magyarország, Észtország, Finnország és Oroszország. A világkongresszusokat négyévente más-más országban tartják. A 2008-as rendezvénynek az oroszországi Hanti-Manszijszk adott otthont.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.