Erdő Péter: A híd építőjének tudnia kell, mi választja el a partokat

A világban jelen lévő gyűlölet és gonoszság az, amivel szemben a segítő szeretet példáját kell felmutatni – fogalmazott Erdő Péter bíboros.

2012. 09. 02. 11:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szent Jakab apostol mondja: a tanítást váltsátok tettekre, ne csak hallgassátok, mert különben magatokat csaljátok meg. Az Isten szemében ez az igazi, tiszta vallásosság; meglátogatni nyomorukban az árvákat és az özvegyeket – fogalmazott Erdő Péter esztergom–budapesti érsek a Genfestet záró belvárosi szabadtéri szentmisén.

– A mostani ifjúsági világtalálkozó programja: hidakat építeni, sőt, híddá lenni. Sokat hallottunk az elmúlt napokban az emberiség egységéről, az egyetemes testvériségről. Joggal kérdezzük mi magunktól: egy katolikus lelkiségi mozgalom miért foglalkozik ilyen nagy hangsúllyal ezekkel a témákkal, amikor a globalizáció az emberiség technikai, gazdasági, ökológiai egységesülése amúgy is száguldó folyamatként halad előre. Nyilvánvalóan nem mindegy viszont, hogy ezek a történések emberi, erkölcsi, hitbeli eszmélődés nélkül, pusztán technikai és gazdasági folyamatként sodornak-e magukkal minket, vagy az emberi értékekre és az Isten akaratára figyelve válaszolunk-e korunk kihívásaira – elmélkedett a katolikus főpásztor.

A Genfest mottójára (Let\'s bridge) utalva azt mondta, minden hídnak van legalább két biztos pontja: az eleje és a vége. „Tudnunk kell tehát, mielőtt az építkezéshez fogunk, hogy mit akarunk összekötni és mivel. Ismernünk kell a két part összetételét, szilárdságát, magasságát; így van ez az emberek, népek világával is. Ismernünk kell az egyes emberek problémáit is, mielőtt sommás programokat hirdetnénk ki a számukra” – figyelmeztetett Erdő Péter, aki arra is rámutatott, hogy a híd nemcsak összeköt két partot, hanem vizek és szakadékok fölött is átível. „A híd építőjének tudnia kell, mi választja el egymástól a partokat.”

– Nem a teremtett világ rossz önmagában rossz, hanem a világban jelen lévő gyűlölet és gonoszság az, amivel szemben a hősies, segítő szeretet példáját kell felmutatni. Manapság sokan mondják, egyesek a globalizációra hivatkozva is, hogy az oktatás, az egészségügy, a nyugdíj, a szociális támogatás túl sokba kerül. Egyesek még más, gyengébb országok számára még terveket is készítenek, hogyan kell minél gyorsabban minél több pénzt kivonni ezekről a területekről. A számok világában lehet, hogy meggyőző érveket is találunk az ilyen törekvések mellett. De az ember nemcsak számokból áll, hanem minden emberi személy Isten arcának képmása – hangsúlyozta az egyházfő. Szentbeszédét – mielőtt olaszul, a fesztivál hivatalos nyelvén is elmondta volna – vastaps követte a Szent István Bazilika előtti téren.

A belvárosi szentmisével párhuzamosan a Genfest résztvevői felekezeti hovatartozás szerint más szertartásokon (istentisztelet, szent liturgia) is részt vehettek, illetve a Pázmány egyetem Veres Pálné utcai épületében vallásközi összejövetelt tartottak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.