A magyar óceánátkelő rekorder tavasza ráment a végeláthatatlan interjúözönre, ezután viszont elcsendesedtek körülötte a hullámok. A bulvármédia nyáron párkapcsolati válságát boncolgatta, a kevésbé szaftosabb sztorira éhes olvasók viszont azt találgathatták, vajon épségben haza tudta-e hozni kenuját, a Vitézt. Az mno.hu erről is megkérdezte Rakonczay Gábort, akinek – mint kiderült – nincs takargatnivalója.
A kenus már áprilisi interjúnkban elárulta, fiatalon aktívan úszott, tájfutott és kerékpározott, később pedig jött a teljesítménytúra. Így nem túl meglepő, hogy a hatvannapos óceánátkelés során legyengült lábak nem pihentek sokáig: két hónappal ezelőtt belekezdett a keményebb edzésekbe. „Nagyon hiányzott a másfajta mozgás, a hajón ugyanis csak guggolásokat tudtam végezni. Ma már megy a napi 10-15 kilométeres reggeli futás is, szóval köszönöm a kérdést, teljesen rendbe jöttem fizikailag” – nyugtat meg bennünket Rakonczay. A 4 óra 21 perces idő valóban megnyugtató: ennyi idő alatt teljesítette az idei budapesti maratont. Ez volt a hatodik az életében, az időeredményen mindenképpen csiszolna a következő alkalommal.
Rakonczay Gábor 2007-ben feleségével, Rakonczay Viktóriával szelte át az Atlanti-óceánt kétpárevezős kenujával, a Tűzhangyával. Ketten több világrekordot is megdöntöttek óceánátkelésben. Trénerként sikerrel készített fel versenyzőket hasonló rekordkísérletre, egyedül azonban nem vágott neki a nagy kékségnek, egészen 2011 decemberéig. A Fa Nándor által tervezett kétszáz kilós Vitézzel 100 nap alatt kívánta megtenni a Portugáliától Közép-Amerikáig tartó 6400 kilométeres távot. December 20-án startolt el Lagoszból, de február közepén felborult kenujával, tönkrement a műholdas telefonja, és elvesztette a kapcsolatot a külvilággal. Mentőakció is indult a keresésére, de nem találták meg. Végül a tervezettnél jóval korábban, mindössze hatvannapos evezést követően partot ért Antigua szigetén március 26-án, ezzel megdöntötte az egykezes kenus óceánátkelés világrekordját.
A futás persze nem az egyetlen időtöltés számára, ebből megélni sem tudna. Az egyedülálló kalandról, annak tapasztalatairól középiskolákban, egyetemen tart előadásokat: a jelige, a célmegvalósítás, vagyis miben kell legyőznünk saját magunkat ahhoz, hogy emberfelettit nyújthassunk bizonyos élethelyzetekben. Az intézményeket ingyen és bérmentve járja. A napi munkát a felső vezetőknek itthon és külföldön megtartott előadások, kríziskezelési tréningek jelentik.
Rakonczay Gábor portálunknak korábban elmondta, hogy könyv is készül a túrából. Nos, a kötet lassan összeáll, úgy tudjuk, az utolsó simításokat végzi rajta a kenus szerkesztőtársa, és februárban kerül a könyvesboltok polcaira. A cím egyelőre nem végleges, a vezérfonalat a hajónapló adja majd. „Kellemes érzés volt megírni, újraélni a történteket” – ecsetelte az mno.hu-nak.
Rakonczayt nem érdeklik a kétkedők
Tavaszi beszélgetésünkkor egy kellemetlen kérdést is nekiszegeztünk a rekordernek. Arra voltunk kíváncsiak, vajon a készülő könyv megfelelő választ ad-e azoknak a kétkedőknek, akik nem hisznek abban, hogy Rakonczay önerőből teljesítette a hatalmas távot. Az óceán megszállottja ma már nem hiszi, hogy bárkinek is választ kellene adnia a könyvben. – Ez a könyv nem a kétkedőknek szól majd. Az események leírása nem azoknak nyújt választ, akik korábban megkérdőjelezték a rekorddöntést. Nem érzem úgy, hogy bármit is bizonygatnom kellene. Aki elolvassa ezt a kötetet, annak úgyis összeáll majd a kép – hangzik az üzenet a töprengőknek.
S hogy merre jár a Vitéz? Az átkelést követően a magyar kalandor repülővel tért haza, így viszonylag nehéz lett volna észrevétlenül felcsempészni a fedélzetre a kenut. Az óceánt nagyjából vele egy időben átszelő Szerelmey Hubáékra hárult a feladat, hogy hazahozzák a Vitézt, de az útközben felborult, és ott kellett hagyni. Néhány héten át az Atlanti-óceán közepén hánykolódott, gazdája azonban nem mondott le róla, mindenáron meg akarta menteni. Egy szerencsés véletlennek köszönhetően egy jacht a nyomára akadt, és a koordinátáit is rögzítették. Korábbi utasa a helyi katonaság segítségével rálelt a becses járműre, és egy francia hajóval behúzatta Horta város kikötőjébe. Aki kíváncsi rá, most is itt találja, de már nem sokáig ringatózik külföldi vizeken, rövidesen hazatér.
Az egykezes kenus óceánátkelés új világrekordját felállító Rakonczay Gábor tehát nem unatkozik, előadásai és a könyvírás mellett olyan külföldi kenusokat edz, akik az ő babérjaira törnek. Eddigi pályafutása alapján szinte biztosra vehetjük, hogy nem sokáig bírja a szárazföldön. És ha egyszer a Vitéz is hazatér