Szócska Miklós egészségügyi államtitkár a sajtótájékoztatón felidézte: tavaly év végén a szakmai és a betegszervezetek egyetértésével írták alá az együttműködésről szóló megállapodást a szervezettel, amelynek eredményeként az Eurotransplant átmeneti tagjává váltunk. Ennek köszönhetően jelenleg három speciális betegcsoportba tartozók – gyermekek, immunizáltak és sürgős átültetésre várók – juthatnak szervhez az Eurotransplanton keresztül.
Szócska: Áttekintik a tapasztalatokat, meghallgatják a véleményeket
Szócska Miklós azt mondta: most áttekintik az elmúlt tíz hónap tapasztalatait, meghallgatják a betegszervezetek véleményét, javítanak a betegszervezésen, a donorkoordinációs hálózaton, és minden szükséges intézkedést megtesznek, hogy Magyarország teljes jogú tagja lehessen a nemzetközi szervezetnek.
Az államtitkár kiemelte, hogy mivel a nemzetközi elosztóhálózathoz való csatlakozás szempontjából a hosszú várólista előnyt jelent, így örömmel tapasztalták, hogy a máj- és veseátültetésre várakozók listája mintegy 30 százalékkal megnövekedett. A következő időszak feladata annak áttekintése, hogy a felajánlásokra, igényekre jól reagált-e a rendszer. A jogszabályok előkészítése már megkezdődött – tette hozzá.
Szabályozás tekintetében „nem állunk rosszul”
Szócska Miklós kitért arra is, hogy Magyarországon a donáció a feltételezett beleegyezés elvén alapul, vagyis ha valaki életében nem tiltakozott ellene, felhasználhatóak a szervei. A szabályozás tekintetében „nem állunk rosszul” – mondta az államtitkár, megjegyezve, hogy a legtöbb forrást és energiát a donorkoordinációs hálózat működtetésébe kell majd fektetni.
Az Európa Tanács (ET) az idén Magyarországot kérte fel arra, hogy legyen az európai donációs nap „házigazdája”. Ennek során szombaton Budapesten, a Városligetben számos szűrővizsgálattal és egyéb programokkal hívják fel a figyelmet a szervadományozás jelentőségére.
Már ebben az évben is kimutatható az Eurotransplant szerepe
Langer Róbert, az ET Transzplantációs Bizottságának tagja elmondta: az Eurotransplant szerepe már ebben az évben is kimutatható volt a magyarországi szervátültetések számában. Az élődonoros transzplantációk aránya 2012-ben megduplázódott, amellyel elértük az európai átlagot, továbbá mostanáig kétszer annyi szívátültetést hajtottak végre az országban, mint tavaly egész évben – fejtette ki.
Gál János, a Semmelweis Egyetem rektorhelyettese kiemelte: intézményük a magyarországi transzplantáció fejlődésében „zászlóshajónak” tekinthető. Mint kifejtette: Magyarországon az első szervátültetést 1973-ban hajtották végre az egyetem egyik klinikáján. Azóta csaknem négyezer veseátültetés történt az intézményben.
A Semmelweis Egyetem támogatja a tevékenységet
Emellett húsz éve az első szívátültetést is itt hajtották végre, 1995 óta pedig máj-, 2004 óta hasnyálmirigy-transzplantációt is végeznek. A Semmelweis Egyetem a transzplantációs tevékenységet a jövőben is fokozni és minden szinten támogatni kívánja – szögezte le a rektorhelyettes.
Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem Városmajori Klinikájának kardiológus igazgatója a sajtótájékoztatón arra is kitért, hogy jól van az az 51 éves férfi, akinek Magyarországon először ültettek be végleges műszívet. Mint elmondta: a férfi végstádiumú szívelégtelenségben szenvedett, szervezetének vérellátási zavara miatt már egyéb szervei is károsodtak. Most viszont, néhány héttel a műtét után már jól van, szabadidejében szobabiciklizni is tud a beteg – mondta az igazgató.