A vásárlóerő az adózás után egy főre jutó rendelkezésre álló, elméletileg elkölthető jövedelmet jelenti. Magyarországon a tavalyi 5036 euró után 2012-ben átlagosan 4884 euró az egy főre jutó elkölthető jövedelem, ami nem éri el az 1,5 millió forintot – mondta el Dörnyei Otília, a GfK Hungária piackutató intézet ügyfélkapcsolati igazgatója csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.
A lista élén ugyanazok a települések állnak, mint az elmúlt években, de a sorrendben történtek változások. Üröm és Csopak például helyet cserélt tavaly óta, a negyedik változatlanul Paks. Utána Tiszaújváros végzett, a tavalyi ötödik Nagykovácsi pedig a nyolcadik helyre került. Az országos átlagot 100-nak tekintve a lista elején álló települések vásárlóerő-indexe 130 fölött van.
A legszegényebb települések listáján sincs változás: Tiszabő, Alsószentmárton és Szendrőlád lakói a legszegényebbek. A sereghajtó 13 településen a vásárlóerő-index változatlanul nem éri el az 50-et.
Budapesti anomáliák
Sajátos a helyzet Budapesten, ahol a XII. kerületben élnek a leggazdagabbak, itt az index 161,5, ami jóval meghaladja az átlagot. Az éllovast a II. és az I. kerület követi. A legszegényebbek a VIII. kerületiek, a Józsefvárosban ugyanis az országos átlag alatti, 96,5-es a vásárlóerő-index. Összességében a fővárosban is csökkent az egy főre jutó vásárlóerő-index: idén 130,2 a tavalyi 132,9 és a két évvel ezelőtti 133,6 után.
A megyéket vizsgálva Budapest után ismét Komárom-Esztergom lett a második, és Fejér megye is megtartotta harmadik helyezését. Győr-Moson-Sopron megyében viszont folyamatosan csökken a vásárlóerő értéke. A megye 2008-ig a második helyet tudta megszerezni, a következő években a negyediket, idén azonban Vas megye is megelőzte – közölte Dörnyei Otília.
Négyszer jobb adatok Ausztriában
A vizsgált 42 európai ország listáján Magyarország a tavalyi 29. helyről a 31.-re csúszott, ezzel Lettország és Horvátország mögé került – ismertette az európai adatokat Kozák Ákos, a társaság ügyvezető igazgatója. Az adatok szerint a szomszédos Ausztriában négyszerese az egy főre jutó elkölthető jövedelem a magyarországinak. Az osztrák vásárlóerő-index 161, a cseh 58,4, a magyar pedig 38,1. Az európai lista élén Lichtenstein áll, a legkevesebb pénzből Moldova lakói gazdálkodnak.
Kozák Ákos elmondta: a hazai háztartások fogyasztásában továbbra is csökkenő trendet prognosztizál a GfK, a kiskereskedelem számára pedig visszaesést, jobb esetben stagnálást hozhat a következő időszak.
A GfK Hungária Piackutató Intézet 1998 óta készíti vásárlóerő-tanulmányát.