Az IFUA lenne a jolly joker?

Kóka és Draskovics után a KIM kormánybiztosa kér tanácsokat a Papcsák-listán szereplő cégtől.

Magyar Nemzet
2012. 12. 11. 12:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) ugyanis ennyit fizet azért, hogy a Kóka János, Bajnai Gordon és Draskovics Tibor minisztersége alatt kirívóan sok megrendelést begyűjtő IFUA most a polgári kabinet minisztériumainál adhasson tanácsokat „a stratégiai tervezés szempontjából”. Mivel az IFUA korábban a kormányváltás után nyilvánosságra hozott úgynevezett Papcsák-lista második helyére került, és szerződései a kormányzati elszámoltatási biztosi kabinethez is eljutottak, így előállhat az a helyzet, hogy míg a KIM-nek is helyet adó kormányzati épület egyik részében foglalkoztatják az IFUA-t, addig az épület másik szárnyában a tanácsadó cég korábbi szerződéseit vizsgálhatják.

A KIM részéről Gál András Levente kormánybiztos által szignált szerződést szerint a cégnek az lesz a feladata, hogy elemezzék és értékeljék többek között a minisztériumi dolgozók munkahelyi elégedettségét és hangulatát „a megújításához szükséges helyzetelemzés alátámasztása” céljából.

Mint arról a Magyar Nemzet korábban már több cikkben is beszámolt, Papcsák Ferenc korábbi elszámoltatási kormánybiztos 2010 szeptemberében hivatalos sajtótájékoztató keretében megnevezte az IFUA-t mint a Gyurcsány–Bajnai időszak egyik „közpénzek szivattyúzásában” közreműködő tanácsadóját.

A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. akkor közzétett adatszolgáltatása szerint a cég adóforintokból gazdálkodó szervezetekkel 2007 és 2010 között 169 szerződést kötött több mint 2,4 milliárd forint értékben. A kimutatások alapján figyelemre méltó, hogy az IFUA szerződéseinek egy számottevő részét néhány tízezer forinttal a 8, illetve 25 millió forintos, azaz a hatályos közbeszerzési értékhatárok alatti értékben kötötte. (Ezt az IFUA a Magyar Nemzetnek azzal indokolta, hogy „a projektjeink vállalkozói díját mindig az annak keretében vállalt tartalom és az elvégzendő feladatok határozzák meg”.)

IFUA-szerződések születtek a Magyar Villamos Műveken keresztül egészen a Volán-társaságokig, de a BKV, illetve csaknem az összes balliberális szaktárca is a tanácsadó cég fizető megbízója volt.

Az elszámoltatási kormánybiztos tájékoztatása, illetve a Heti Válasz korábbi információja szerint 2007-ig a céget erősítette Tóth András, aki később Gyurcsány Ferenc miniszterelnöki kabinetjének szakpolitikai igazgatója lett. Mint azt korábban a Magyar Nemzet megírta, Papcsák tájékoztatása szerint az előző két kormányzati ciklusban az IFUA százszámra kötötte a szerződéseket állami partnerekkel. Az illetékes kormánybiztos olyan „polipszerű” összefonódásokat tárt fel akkor a szocialista kormányzat időszakából, amelyben magántársaságok megbízását központilag szervezték. (Ezt később az IFUA határozottan visszautasította.) Sajnálatos példának bizonyult Tóth László büntetés-végrehajtási vezérőrnagynak az IFUA részére 2008-ban küldött ajánlatkérő levele, amelyben a vezérőrnagy leírta, hogy Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter szóbeli utasítására keresi meg a céget.

Az IFUA-val most megkötött szerződés ténye azért is ad okot érdeklődésre, mivel az elszámoltatási ügyekben érintett céggel a kormányváltást követően például a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség hivatalba lépett új vezetése is minden szerződést felbontott – a vizsgálatok eredményeként megállapított feleslegességre tekintettel.

A Magyar Nemzet megkereste az ügyben Gál András Leventét, a KIM kormánybiztosát, aki hangsúlyozta: a külső tanácsadással megbízott IFUA nyílt uniós közbeszerzési eljárás keretében nyert, ahol rajta kívül még két vállalat pályázott. ( Egyikük korábban éppen az IFUA-val konzorciumot alkotva nyert el közbeszerzést.) Gál András Levente szerint „a legalacsonyabb árat és legjobb szakmai programot ajánló céggel kötöttek szerződést, amit a jogszabályoknak megfelelően nyilvánosságra hoztak”. A kormánybiztos szerint „az ár/érték tekintetében kétségkívül a legelőnyösebb ajánlatot tevő nyertes pályázó mind az alkalmazott módszertanok, mind a szakértői által felsorakoztatott tudás és tapasztalat alapján a legjobb ajánlatot adta, így a nyílt közbeszerzés szabályai szerint csak velük lehetett szerződést kötni”. A Magyar Nemzet kérdésére, miszerint nem lát-e kockázatokat a megbízásban, a kormánybiztos azt válaszolta, hogy „a feladat végrehajtása során kormányzati munkacsoport irányítja és felügyeli a tanácsadók működését, teljes körű és szankcionált titoktartási kötelezettség áll fenn a cég részéről a feladat ellátása során”.

A Magyar Nemzet megkereste az ügyben az IFUA-t is, ahol közölték, nyílt közbeszerzési eljárás során nyertek, a szerződésük nyilvános.

Szabó Anna

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.