Bolcsik: Feltérképezett minket az alvilág

Létszámbővítésre készülnek a Nemzeti Védelmi Szolgálatnál, hogy júliustól el tudják látni a kormány-tisztviselői kar hatáskörükbe kerülő ellenőrzését is.

Magyar Nemzet
2013. 04. 15. 3:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A megalakulásuk óta megjelent hírekben lassan mindennapinak számít, hogy a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) közreműködésével kerülnek az igazságszolgáltatás kezére olyan rendőrök, büntetés-végrehajtási vagy adóhivatali alkalmazottak, akik ellen korrupciós bűncselekmény elkövetése miatt indult eljárás. Értékelése szerint hogyan ítéli meg tevékenységüket az a kilencvenháromezer rendvédelmi dolgozó, aki jelenleg a hatáskörükbe tartozik?
– Az indulás idején az állomány és az állampolgárok részéről is voltak velünk szemben olyan félelmek, hogy túlságosan beavatkozunk majd a magánszférájukba. Nem állítom, hogy a hatáskörünkbe tartozó szervek tagjai közül mindenki nagyon szeret minket, de elfogadták a szolgálat jelenlétét. Ezt abból mérem le, hogy egyre többen kérnek tőlünk segítséget a munkájuk kapcsán, és tevékenységünket nem érte kritika sem a szakmai érdekvédők, sem a jogvédelemmel foglalkozó civil szervezetek részéről.

– Kik igénylik a segítséget, és milyen módon védik őket?
– Elsősorban a rendőrség, az adó- és vámhivatal vagy a büntetés-végrehajtás állományának tagjai, akik nap mint nap közvetlenül is találkoznak a bűnözéssel. A megalakulásunkat követte egy olyan metodikaváltás, amely a jogelőd, a Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálata gyakorlatához képest homlokegyenest más módszerre épül. Fordítottunk a hírszerzési tevékenység irányán, és nem a védett szervek állományában, hanem a szervezett bűnözés berkeiben keressük azokat a rendészeti kapcsolatokat, amelyekkel ezek a körök rendelkezhetnek.

– Rendelkeznek?
– A Nemzeti Nyomozó Irodánál töltött éveim alatt azt tapasztaltam, hogy a szervezett bűnözés csúcsán állóknak rendszerint vannak ilyen kapcsolatai. Nagy gondot fordítanak arra, hogy ezeket a nexusokat ápolják és megtartsák.

– Említene példákat?
– Akár a Portik-ügyre is utalhatnék, de ennek a fordított tevékenységnek az eredménye az is, hogy V. László és társai rács mögé kerülhettek. A vállalkozó köreit érintő hírszerző munka eredménye volt, hogy feltártuk azt a bűnös kapcsolatot, amelyet az egykori egyenruhásokkal tartott.

– A megalakulás óta számos, a kifogástalan életvitelt, illetve a megbízhatóságot ellenőrző vizsgálatot folytattak. Melyikkel van több dolguk?
– A megbízhatósági vizsgálatok terén a 2011-es év fő feladata az volt számunkra, hogy megismertessük az általunk ellenőrzött 93 ezer fős állománnyal ezt az intézményt. Tudattuk velük, hogy működünk, folytattuk az eljárásokat, miközben a saját embereinket is ki kellett képezni. Ez újfajta tevékenység volt azoknak a jórészt évtizedes múltú rendőröknek, akiknek most élethűen kell alakítaniuk a hivatalos személyt vesztegető vagy a kisebb szabálysértéseket elkövető polgárok szerepét. A tapasztalatok alapján az ügyészséggel karöltve mindennek a jogi részét is finomítottuk, és sok egyeztetést követően alakult ki az a metodika, amelyet az ügyészség szigorú felügyelete mellett ma is alkalmazunk.

A hét elején az izsáki rendőrőrsön kihallgatás közben két járőr halálra vert egy lopásért előállított férfit. Előfordult az NVSZ működése során, hogy olyan egyenruhás került a látókörükbe, akit az agresszivitása miatt javasoltak eltávolítani a beosztásából vagy a testülettől?
– Nem. Ilyen még nem történt.

Swendt Pál

A teljes interjút a Magyar Nemzet hétfői számában olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.