Laborc–Portik-ügy: Jávor a ciklus legdilettánsabb javaslatát tette meg

Kocsis Máté kezdeményezi, hogy hallgassák meg Szilvásy György volt titokminisztert, valamint Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon egykori miniszterelnököket.

TK
2013. 05. 14. 16:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának fideszes tagja erről az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának keddi ülése után tartott sajtótájékoztatóján beszélt. Szerinte a szocialisták mindent megtesznek, hogy a Portik–Laborc-találkozókról elterelhessék a figyelmet. Úgy fogalmazott: „Isten óvja Magyarországot attól, hogy Bajnai még egyszer a titkosszolgálatok közelébe kerüljön”.

Elmondta, hogy a Portik–Laborc-találkozókat vizsgáló ténymegállapító albizottságban javaslatot fog tenni arra, hogy az akkori politikai felelősöket – köztük Szilvásy György volt titokminisztert és az akkori miniszterelnököt, Gyurcsány Ferencet is – hallgassák meg. Továbbá azt is kezdeményezi, hogy Gyurcsány Ferenc utódját, Bajnai Gordont is hallgassa meg a testület, mert – mint mondta – Laborc Sándor még az ő miniszterelnöksége idején is munkálkodott.

Mint ismert, a Laborc–Portik-találkozókon készült hangfelvétel leirata nyilvánosságra került. Ebből kiderült: Portik felajánlotta a titkosszolgálat vezetőjének, hogy terhelő adatokat szerez vagy kreál jobboldali politikusokról. A Portik–Laborc-találkozókról készült hanganyagok minőségével ugyan gondjuk van az ellenzéki politikusoknak, de azt ők sem állítják, hogy manipulálták a felvételeket. Az egykori titokminiszter, Szilvásy György saját maga és Laborc felelősségét mentegette a találkozók megjelent leirataival kapcsolatban a Hír TV április 25-ei Rájátszás című műsorában.

 

Túl régi történet ez ahhoz, hogy nyomára lehessen jutni, hány alkalommal beszélhetett egymással a kilencvenes évek olajos bűncselekményeiről elhíresült Portik Tamás és a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatója azon a számon, amelyet második találkozójukon a bűnöző kapott a polgári elhárítástól. Ezt több, neve elhallgatását kérő nemzetbiztonsági szakember mondta a Magyar Nemzetnek; úgy vélik, a 2008 júliusában átadott hívószámról mára legfeljebb azt lehet kideríteni, hogy használták-e valaha is kapcsolattartásra.

Azt is közölte, hogy a nemzetbiztonsági bizottság keddi ülésén „Jávor Benedek, Bajnai Gordon egyik eltartottja, a ciklus legdilettánsabb javaslatát tette meg”.

Dorosz Dávid, Jávor Benedek, Karácsony Gergely, Scheiring Gábor, Szabó Rebeka, Szabó Tímea és Szilágyi Péter (független) képviselők a nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló törvény módosítását kezdeményezték. Javaslatuk szerint a nemzetbiztonsági szolgálatok vezetőjét csak a szakbizottság beleegyezésével lehetne kinevezni, továbbá titkos információgyűjtést csak bírói engedéllyel lehetne elvégezni.

A javaslatot Jávor Benedek ismertette a bizottság előtt. Indoklása szerint a Portik–Laborc-féle találkozók hangfelvételei konkrét kérdéseket vetettek fel, de az is kiderült, hogy a nemzetbiztonsági szakszolgálatok felügyelete nem megfelelő.

Harangozó Tamás, a bizottság szocialista tagja azt mondta: a tárgysorozatba vételt pártja támogatja, de a javaslat egy részét nonszensznek tartják.

Kocsis Máté fideszes képviselő a bizottsági ülésen azt mondta: politikailag átlátszónak és szakmailag védhetetlennek tartják a javaslatot. Kocsis Máté Bajnai Gordonnak azt üzente, hogy akkor tett volna rendet, amikor még ő volt a miniszterelnök. A bizottság végül leszavazta a független képviselők indítványának tárgysorozatba vételét.

A bizottsági ülésen a trafiküggyel kapcsolatos szocialista felvetésekre reagálva Kocsis Máté azt mondta: támogatnak minden olyan kezdeményezést, amely az adatok és dokumentumok megismerését szolgálja, de nem támogatnak olyan „mondvacsinált politikai ügyeket”, amelyek ötezer, jövőben trafikot üzemeltető kisvállalkozót, illetve családot a szervezett bűnözéssel próbálnak azonosítani.

Kiemelte: minden olyan vádat visszautasítanak, amely szerint politikai döntés született. Ha az lett volna, akkor nem nyert volna több száz helyen baloldali vagy jobbikos trafikos – mondta a fideszes képviselő, aki szerint ezért „alaptalan és politikai elterelés” az, hogy politikai döntések születtek.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.