Magyarország győzelemre áll az árvíz elleni küzdelemben – mondta Orbán Viktor még csütörtökön a honvédség ócsai kiképző bázisán. A miniszterelnök szombaton már úgy fogalmazott: túl vagyunk a nehezén, a helyreállítás a következő feladat. Orbán mindenesetre közölte, hogy a nagy víz ugyan kiment az országból, de még van néhány kritikus pont. Ilyen Dunaszekcső, ahol még péntekről szombatra virradó éjszaka is 100 ember dolgozott a védművek megerősítésén, de ahogy a miniszterelnök elmondta, a védekezés sikeres volt és mindenki biztonságban van. A kormányfő a héten kinevezte Bakondi Györgyöt, a katasztrófavédelem főigazgatóját árvízi helyreállítási megbízottnak.
Az árvíz alatt 36 780 civil önkéntes regisztrált, de ennél ténylegesen jóval többen segédkeztek a védekezésben. Több mint 10 millió homokzsákot használtak fel. A Duna áradása 206 ezer főt veszélyeztetett, ebből mindössze 1570 főt kellett kitelepíteni. Ez az arány is jól mutatja az árvízi védekezés levezénylésének sikerességét – húzta alá a kormányfő, aki köszönetet mondott a civil önkénteseknek, a hivatásosoknak, a búvároknak, valamint a vízügyi szakembereknek és a sajtónak a tájékoztatásért.
Az árvízi védekezés során sokszor heroikus küzdelmet kellett folytatnia a honvédségnek, de katonáink bebizonyították, hogy minden helyzetben lehet rájuk számítani – értékelt a pénteki Magyar Nemzetben az árvíz kapcsán Hende Csaba. A honvédelmi minisztert nemrég még a svéd nagykövet is megkereste, hogy arról érdeklődjön: miként sikerült megvédeni a Duna mentén lévő fő árvízvédelmi vonalainkat egyetlen áldozat, baleset nélkül.
A héten újra középpontba került az alkotmány, illetve az azzal kapcsolatos uniós kifogások. A kormányszóvivő még szerdán közölte, döntött a kormány arról, hogy az Európai Bizottság jelzései alapján javaslatot tesz az alkotmány módosítására, amelynek nyomán kikerülhet az alaptörvényből a bírósági döntések miatti adókivetésnek, valamint a bíróságok közötti ügyáthelyezésnek a lehetősége, emellett a bírói kezdeményezésre történő soron kívüli alkotmánybírósági törvény-felülvizsgálat határideje harmincról kilencven napra változhat.