„Tragikomikus” Bajnai tagadása

A Fidesz szerint dokumentumok bizonyítják, hogy Bajnai Gordon „nyakig benne volt a Hajdú-Bét-ügyben”.

PR
2013. 06. 13. 17:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Selmeczi Gabriella be is mutatott két dokumentumot. Az egyik szerint – ahogyan azt a Magyar Nemzet írta csütörtökön – Bajnai Gordon – aki egyébként a Hajdú-Bét többségi tulajdonosa, a Wallis Rt. vezérigazgatója is volt – egy kisebbségi részesedéssel bíró ciprusi offshore cég kézbesítési megbízottja volt Budapesten 2002 áprilisa óta. A dokumentum szerint az adóparadicsomba bejegyzett társaság nevében Veres Tibor bízta meg 2002. április 5-én Bajnait a Hajdú-Bét Baromfitermelő és Értékesítő Rt. vonatkozásában a kézbesítési feladatok ellátásával. A meghatalmazást pedig Bajnai Gordon két tanú jelenlétében aláírta.

A másik dokumentum szerint egy ügyvédi iroda már 2003 októberében arról tájékoztatta a tulajdonosokat, hogy kezdeményezték a Hajdú-Bét felszámolását és arra kéri a tulajdonosokat, hogy éppen ezért semmilyen jogügyletbe ne fogjanak bele. A Fidesz szóvivője szerint „tragikomikus”, hogy Bajnai Gordon állítása szerint a többségi tulajdonos vezérigazgatójaként és egy kisebbségi tulajdonos megbízottjaként nem volt tudomása a Hajdú-Bét csődközeli helyzetéről, illetve nem volt befolyása a cég sorsára. „Bajnai Gordon tagadhat, fenyegetőzhet, de egyre több bizonyíték van arra, hogy legalább erkölcsileg felelős 500 magyar gazda tönkretételében” – fogalmazott Selmeczi Gabriella.

A Fidesz éppen ezért azt szeretné tudni Bajnai Gordontól, hogy továbbra is tagadja-e, hogy egy ciprusi cég kézbesítési megbízottja volt, hogy a Hajdú-Bét-ügyében hozzá bármilyen információk, dokumentumok eljutottak, illetve hogy erkölcsi felelőssége van a gazdák csődjében.

Mint ismeretes, a Hajdú-Bét annak idején termeltetési szerződést kötött a libatenyésztőkkel, majd a feldolgozásra kész libákat átvette, ám egy idő után nem fizetett értük. A vádak szerint a társaság az után is átvette a gazdáktól a szárnyasokat, hogy már tudta: felszámolása elkerülhetetlen, azok kifizetésére nem lesz pénzügyi fedezete.

Emellett az is felmerült korábban, hogy a tulajdonos cégek a felszámolás előtt még jelentős összegeket ki is szivattyúztak a Hajdú-Bétből, ezzel is ellehetetlenítve a gazdálkodói követelések későbbi, felszámoló általi kifizetését. Károsultak példaként említik, hogy 2003 decemberében a Raiffeisen Bank a Hajdú-Bét ingatlanjaira kikötött vételi jogát átruházta a Békésfact Kft.-re, amely a hatmilliárd forint értékű vagyonhoz 2,4 milliárd forintért jutott hozzá.

A fenti dátumnak azért van különös jelentősége, mert – mint ahogy azt fentebb írtuk – már 2003 októberében egyértelmű volt, hogy a bíróság rövidesen elrendeli a társaság felszámolását. A Szupi-Táp Kft. ugyanis ekkor kezdeményezett felszámolási eljárást a társasággal szemben.

A Magyar Nemzet írása kapcsán a Haza és Haladás Egyesület csütörtökön közleményben tagadta, hogy Bajnai Gordon személyesen hozzájárult a Hajdú-Bét csődjéhez. „Bajnai Gordon a Wallis vezetőjeként közvetlenül nem vett részt a Hajdú-Bét irányításában, üzletpolitikájának alakításában: soha nem volt a Hajdú-Bét vezetője vagy igazgatósági tagja, a cég csődjéért nem felelős, sőt a gazdák kárenyhítéséért személyesen járt el” – közölték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.