Parlament: indítványozzák az ügyáthelyezések megszüntetését

A bíróságok ügyáthelyezési gyakorlatának megszüntetéséről szóló javaslat részletes vitájának folytatásával zárult a parlament keddi ülése.

NT
2013. 06. 11. 16:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány azt kéri az Országgyűléstől, hogy szüntesse meg a bírósági ügyek áthelyezésének intézményét. Az ehhez kapcsolódó alaptörvény-módosításra a kabinet indítványt tesz majd – mondta Répássy Róbert, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára az alaptörvény negyedik módosításával összefüggő törvénymódosítások hetekkel korábban megkezdett részletes vitájának folytatásában.

Emlékeztetett arra, hogy a bírósági ügyek áthelyezéséről szóló javaslatot 2010-ben fogadta el a parlament, és az 2011 óta létezik. Ezzel valóban segítették a legleterheltebb budapesti bíróságok ügykezelését, és orvosolták az eljárások elhúzódásából származó károkat – jelentette ki. Emellett viszont sok kritika érte a változtatást, és az ürügyül szolgált arra is, hogy a bíróságok függetlenségébe vetett hitet megingassa – mondta. Erre az elmúlt két évben viszont egyetlen példát sem találtak – hangsúlyozta az államtitkár, aki hozzátette: az Európai Bizottság és az Európa Tanács égisze alatt működő Velencei Bizottság is kritizálta a jogintézményt.

A kormány – mérlegelve az előnyöket és a lehetséges károkat – úgy döntött, hogy az ügyek áthelyezésének lehetőségét szüntessék meg – jelentette be. Egyúttal felhívta a figyelmet, hogy a módosítás az alkotmánybírósági törvényt is érinti. Hangsúlyozta, hogy a módosító javaslatokat az Alkotmánybírósággal is véleményeztették.

Staudt Gábor (Jobbik) azt mondta, számukra némi fájdalommal jár, hogy külső nyomás, „nemtelen európai támadások” is kellettek ahhoz, hogy a kormány felismerje: az ügyáthelyezések gyakorlata elfogadhatatlan.
Arra, hogy az ügyeket gyorsabbá tegyék, van más megoldás is – hangsúlyozta. Megjegyezte, jelenleg viszont egy olyan indítványról vitatkoznak, amelyet még be sem nyújtottak. Ha az kerül bele a javaslatba, amit Répássy Róbert vázolt, akkor egy hosszú ügy végére kerül pont – közölte.

Bárándy Gergely (MSZP) elfogadhatatlannak nevezte, hogy miután egy hónapig nem tárgyalták a javaslatot, most úgy indult el a részletes vita, hogy a kormányoldal nem nyújtotta be a javaslatait. A kormány az igazságügyi reformja nyolcvan százalékát kénytelen volt visszavonni, de ezt nem a hazai szakemberek érveit meghallgatva tették meg, hanem „elmentek a falig, és amikor koppantak egyet rajta”, akkor visszakoztak – jelentette ki.

Répássy Róbert a vitában elhangzottakra válaszolva közölte: az ügy belpolitikai tanulságai abban összegezhetők, hogy nem érdemes az igazságszolgáltatás függetlenségét úgy bírálni, hogy nincs bizonyíték az állításokra. Hangsúlyozta, hogy az elmúlt három évben a bíróságok döntéseiben nem lehet politikai befolyást kimutatni.

A napirend utáni felszólalását elmondó Csóti György a trianoni döntéssel elszakított, jelenleg Szlovéniához tartozó Muravidéken élő magyarokról beszélve azt mondta, az ő megmaradásuk részben attól függ, hogy sikerül-e visszaállítani a magyar nyelv és a magyar nemzeti értékek presztízsét. Ezt követően Jakab István levezető elnök az ülést bezárta és a következő ülést péntekre hívta össze.

Kedden a parlament elfogadta az idei költségvetés negyedik módosítását, amely a túlzottdeficit-eljárás megszüntetése érdekében meghozott intézkedések egy részének végrehajtását tartalmazza. A képviselők elfogadták az információszabadságról szóló törvény módosítását is. A hét pedig azzal indult, hogy az Országgyűlés hozzájárult a dunai árvíz miatt kihirdetett veszélyhelyzet meghosszabbításához. A képviselők emellett arról is döntöttek, hogy pénzbírság helyett csökkentik a megbüntetett képviselők tiszteletdíját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.