Heves vita zajlik hetek óta a magyar baloldalon, hogy ki legyen Orbán Viktor kihívója 2014-ben. Valójában két jelölt versenyéről van szó, az egyik Bajnai Gordon volt kormányfő, a Gyurcsány-kabinet exminisztere, a másik pedig Mesterházy Attila, az MSZP jelenlegi elnöke. Bajnai 2012 őszén jelentkezett újra vezető politikai szerepre, Mesterházy szándéknyilatkozatára egészen idén májusig kellett várni. – Mindkét aspiráns ambícióit lehet érteni, Bajnainak már van miniszterelnöki tapasztalata, jó a reputációja a baloldali és liberális nyilvánosságban, Mesterházy pedig a jelenleg legerősebb ellenzéki párt vezetője, amely mindig megtartotta magának a jogot, hogy maga állítson kormányfőjelöltet – fejtette ki a Magyar Nemzetnek Fűrész Gábor.
A politikai kommunikációs szakértő emlékeztetett, mind a Medián, mind a Szonda Ipsos mérései szerint 2012 végén, 2013 elején Bajnai Gordon volt a népszerűbb a két személyiség közül, ez azonban mára megfordult: idén májusban már mindkét intézetnél Mesterházy vezet. A Medián szerint jelenleg Bajnai népszerűségi indexe 32, Mesterházyé 33 százalékon áll. Bajnai március óta 4 pontot vesztett, Mesterházy pedig kettőt javított. Bajnai számai a Szonda Ipsosnál is lassan romló tendenciáról tanúskodnak, miközben Mesterházy őrizni látszik pozícióját. – Hasonló következtetésre jutunk, ha a Századvég adatait vizsgáljuk – mutatott rá Fűrész Gábor. Az intézet szerint márciusban még Bajnai vezetett a tekintetben, hogy kit látnának a választók szívesebben kormányfőként a két jelölt közül: mára azonban Mesterházy beérte riválisát, és kismértékben meg is előzi (Bajnait májusban 26 százalék látná szívesen, Mesterházyt pedig 27).
Más szemszögből nézve még érdekesebb, hogy arra a kérdésre: „Ön szerint ki testesíti meg inkább a modern, új baloldalt”, 33 százalék nevezi meg az MSZP jelenlegi elnökét, és 28 Bajnait. Ez azt is jelenti, hogy a baloldal várva várt megújulását ma inkább Mesterházytól várják, és nem a volt miniszterelnöktől. – A különböző közvélemény-kutatások tehát egy irányba mutatnak a baloldal vezérének kérdésében: ma már Mesterházy az esélyesebb. Vélhetően azért, mert olyan személyiség, aki ebben a szerepben még nem próbálta ki magát, tőle több várható, mint egy olyan jelölttől, aki aktívan részt vett a Gyurcsány-kormány döntéseiben – mondta Fűrész Gábor.
A jelek szerint az Együtt 2014–PM nem hajlandó tudomást venni a három közvélemény-kutató egybehangzó mérési eredményeiről. A be nem jegyzett pártszövetségnél lapunkkal nemrég még mindig azt közölték, hogy Bajnai Gordon a legesélyesebb kihívója Orbán Viktornak, Mesterházy Attila pedig „a rezsim” által a volt miniszterelnök ellen folytatott „gyűlöletkampánynak” köszönheti, hogy jelenleg népszerűbb. Az Együtt 2014–PM tegnapi közleménye az árvízi védekezés kapcsán is úgy fogalmaz Bajnairól, mint aki „Orbán kihívója”.
Májusban is megőrizték előnyüket a kormánypártok, míg az ellenzéki erők továbbra sem képesek áttörésre. Mindezek ellenére ha létrejönne egy teljes, a Jobbikot is magába foglaló választási koalíció, és ezt a szavazók is elfogadnák, akkor ez az alakulat simán megnyerne egy mostani választást. A Fidesz–KDNP-kormányhoz képest egyetlen korábbi ciklus hasonló időszakában sem állt még ilyen jól kormánypárt hazánk történetében.
Áprilisban is a Fidesz–KDNP maradt az ország legnépszerűbb politikai alakulata, így a kormánypártok már 2006 júliusa óta állnak a közvélemény-kutatások élén, ami 81 hónapos rekordnak felel meg. Az ellenzéki erők csak abban az esetben tudnák legyőzni a kormánypártokat, ha abban a Jobbik is helyet kapna.
Már 80 hónapja vezeti a közvélemény-kutatásokat a Fidesz–KDNP a riválisaival szemben, a márciusi összesített adatok alapján, a kormánypárt jelenleg megszerezné a parlamenti mandátumok több mint kétharmadát, így a szocik nagyobb verést kapnának, mint 2010-ben. Egyébként a korábbi kormányok hasonló időszakában a kormánypártok egyszer sem álltak ilyen jól, és mindannyiszor súlyos vereséget szenvedtek volna.
A februári közvélemény-kutatásokat összefoglaló cikkünkben arról írtunk, hogy növelte előnyét a Fidesz–KDNP a pártok versenyében a riválisokkal szemben, így a kormányerők már 2006 júliusa óta vezetnek, ami 79 hónapos egyedülálló rekordnak számít a rendszerváltozás óta. A biztos szavazókat tekintve az ellenzék fölényben van, de teljes összefogás egyelőre nem várható a parlamenti patkónak azon az oldalán.
Továbbra is magabiztosan vezet a Fidesz–KDNP-szövetség az összes, januárban publikált közlemény-kutatás szerint, az MSZP nem erősödik jelentős mértékben, míg a Jobbik és az LMP folyamatosan veszít támogatóiból. Gyurcsányék egyelőre nagyon távol vannak a parlamenttől, s Bajnaiéknak sincsen okuk az örömre.
(Bákonyi Ádám)
A teljes cikket a Magyar Nemzet szerdán utcára kerülő számában olvashatják.