A Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet május 6-i felmérése szerint biztosan vezet a Fidesz. A kormány népszerűsége is növekedett. A választani tudó biztos szavazók körében a Fidesznek 50, az MSZP-nek és a Jobbiknak 17-17, az Együtt 2014-nek 11, a DK-nak és az LMP-nek pedig 2 százalékos a támogatottsága. A Tárki április 24-i kutatása azt mutatta, hogy a Fidesz–KDNP a teljes népességen belül (egy százalékpontos növekedés után) 24 százalékon áll, a pártválasztók körében 48 százalékon. A második helyen álló MSZP aránya 11 (a márciusi 9 után) és 21 százalék.
Az Ipsos április 18-i felmérése szerint a biztos szavazók között a Fidesz 46 százalékkal vezeti a rangsort, az MSZP 26 százalékkal a második helyen áll. A Jobbik 14 százaléknyi aktív és elkötelezett szavazót tudhat maga mögött. Az Együtt 2014–PM az eltökélt szavazók 8 százalékára számíthat, míg az LMP 3, a DK 1 százalékra – közölte a cég.
A Nézőpont Intézet április 10-i reprezentatív közvélemény-kutatása szerint a Fidesz–KDNP 40, az MSZP 15, míg a Jobbik 14 százalékát szerezné meg a szavazatoknak, ha „most vasárnap” tartanák az országgyűlési választásokat. A Századvég adatai szerint a Fidesz–KDNP 47, az MSZP 27, a Jobbik 14, az Együtt 2014 7, az LMP 2, míg a DK 1 százalékot szerezne.
Áprilisban összességében a Fidesz–KDNP 46,8, az MSZP 21, a Jobbik 16, a Bajnai Gordon vezette Együtt 2014 8, az LMP 3, míg a DK egy százalékon áll. Világosan látszik, hogy a kormánypártokat a mostani állás szerint csak egy olyan széles körű összefogás tudná megelőzni, amelynek tagja a Jobbik is, de ennek a megvalósulása egyelőre a mesék világába tartozik. Ha a magukat demokratikusnak nevező erők állnának össze, akkor a Fidesszel szemben egy 33 százalékos blokk állna, de az is kevés lenne a sikerhez.
Már 80 hónapja vezeti a közvélemény-kutatásokat a Fidesz–KDNP a riválisaival szemben, a márciusi összesített adatok alapján a kormánypárt jelenleg megszerezné a parlamenti mandátumok több mint kétharmadát, így a szocik nagyobb verést kapnának, mint 2010-ben. Egyébként a korábbi kormányok hasonló időszakában a kormánypártok egyszer sem álltak ilyen jól, és mindannyiszor súlyos vereséget szenvedtek volna.
A februári közvélemény-kutatásokat összefoglaló cikkünkben arról írtunk, hogy növelte előnyét a Fidesz–KDNP a pártok versenyében a riválisokkal szemben, így a kormányerők már 2006 júliusa óta vezetnek, ami 79 hónapos egyedülálló rekordnak számít a rendszerváltozás óta. A biztos szavazókat tekintve az ellenzék fölényben van, de teljes összefogás egyelőre nem várható a parlamenti patkónak azon az oldalán.
Továbbra is magabiztosan vezet a Fidesz–KDNP-szövetség az összes, januárban publikált közlemény-kutatás szerint, az MSZP nem erősödik jelentős mértékben, míg a Jobbik és az LMP folyamatosan veszít támogatóiból. Gyurcsányék egyelőre nagyon távol vannak a parlamenttől, s Bajnaiéknak sincsen okuk az örömre.
A mostani eredmények értékeléséhez érdemes megnézni, hogy a korábbi kormányok hasonló időszakában hogyan álltak a pártok erőviszonyai. 1993 áprilisában a Szonda-Ipsos adatai szerint a biztos pártválasztók körében a Fidesz 40,5, az MSZP 15,1, az MDF 10,8, az SZDSZ 9,6, az FKGP 7,8, míg a KDNP 5,1 százalékon állt. Ennek alapján egy előre hozott választáson a Fidesz minden bizonnyal megszerezte volna a mandátumok abszolút többségét, de a kétharmadra is jó esélye lett volna. 1997 áprilisában a teljes népesség körében az MSZP és az SZDSZ együttesen 19, míg az FKGP–Fidesz–MDF–KDNP ellenzéki négyes 38 százalékon állt, így a kormánypártok akkor is sima vereséget szenvedtek volna.
12 évvel ezelőtt áprilisban a biztos szavazók körében az MSZP 42, a Fidesz 37, az SZDSZ és a MIÉP 5-5 százalékot ért volna el, így minden bizonnyal kormányváltás következett volna be. 2005 áprilisában a Fidesz 48, az MSZP 41, míg az SZDSZ 6 százalékot ért volna el a biztos szavazók között. Bár a politikai oldalak közötti verseny roppant szoros volt, de az első Gyurcsány-kormány, ha szűken is, de veszített volna egy előre hozott választáson.
Négy évvel ezelőtt a választások már jól láthatóan lefutottnak voltak tekinthetők, mivel a Fidesz–KDNP-szövetség 66, az MSZP 21, az SZDSZ pedig 3 százalékon állt. A rendszerváltás óta tehát világosan látszik, hogy kormánypárt egyszer sem állt olyan kedvező helyzetben, mint most. Ennek ellenére a Fidesznek óvakodnia kell az elbizakodottságtól, mivel a kormány tevékenységével elégedetlenek többségben vannak. A kormánypártok annak is köszönhetik az első helyüket, hogy a korábbi évtizedekkel szemben az elégedetlenek több párt között oszlanak meg, és egyelőre kevés az esély egy Jobbik–MSZP összefogásra.