Olyat tett a Fidesz, amire 1990 óta nem volt példa

81 hónapja vezeti a közvélemény-kutatásokat a Fidesz–KDNP pártszövetség, az elmúlt 20 évben egyik kormánypárt sem volt ilyen kedvező helyzetben.

Kovács András
2013. 05. 10. 7:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet május 6-i felmérése szerint biztosan vezet a Fidesz. A kormány népszerűsége is növekedett. A választani tudó biztos szavazók körében a Fidesznek 50, az MSZP-nek és a Jobbiknak 17-17, az Együtt 2014-nek 11, a DK-nak és az LMP-nek pedig 2 százalékos a támogatottsága. A Tárki április 24-i kutatása azt mutatta, hogy a Fidesz–KDNP a teljes népességen belül (egy százalékpontos növekedés után) 24 százalékon áll, a pártválasztók körében 48 százalékon. A második helyen álló MSZP aránya 11 (a márciusi 9 után) és 21 százalék.

Az Ipsos április 18-i felmérése szerint a biztos szavazók között a Fidesz 46 százalékkal vezeti a rangsort, az MSZP 26 százalékkal a második helyen áll. A Jobbik 14 százaléknyi aktív és elkötelezett szavazót tudhat maga mögött. Az Együtt 2014–PM az eltökélt szavazók 8 százalékára számíthat, míg az LMP 3, a DK 1 százalékra – közölte a cég.

A Nézőpont Intézet április 10-i reprezentatív közvélemény-kutatása szerint a Fidesz–KDNP 40, az MSZP 15, míg a Jobbik 14 százalékát szerezné meg a szavazatoknak, ha „most vasárnap” tartanák az országgyűlési választásokat. A Századvég adatai szerint a Fidesz–KDNP 47, az MSZP 27, a Jobbik 14, az Együtt 2014 7, az LMP 2, míg a DK 1 százalékot szerezne.

Áprilisban összességében a Fidesz–KDNP 46,8, az MSZP 21, a Jobbik 16, a Bajnai Gordon vezette Együtt 2014 8, az LMP 3, míg a DK egy százalékon áll. Világosan látszik, hogy a kormánypártokat a mostani állás szerint csak egy olyan széles körű összefogás tudná megelőzni, amelynek tagja a Jobbik is, de ennek a megvalósulása egyelőre a mesék világába tartozik. Ha a magukat demokratikusnak nevező erők állnának össze, akkor a Fidesszel szemben egy 33 százalékos blokk állna, de az is kevés lenne a sikerhez.

Már 80 hónapja vezeti a közvélemény-kutatásokat a Fidesz–KDNP a riválisaival szemben, a márciusi összesített adatok alapján a kormánypárt jelenleg megszerezné a parlamenti mandátumok több mint kétharmadát, így a szocik nagyobb verést kapnának, mint 2010-ben. Egyébként a korábbi kormányok hasonló időszakában a kormánypártok egyszer sem álltak ilyen jól, és mindannyiszor súlyos vereséget szenvedtek volna.

A februári közvélemény-kutatásokat összefoglaló cikkünkben arról írtunk,
hogy növelte előnyét a Fidesz–KDNP a pártok versenyében a riválisokkal szemben, így a kormányerők már 2006 júliusa óta vezetnek, ami 79 hónapos egyedülálló rekordnak számít a rendszerváltozás óta. A biztos szavazókat tekintve az ellenzék fölényben van, de teljes összefogás egyelőre nem várható a parlamenti patkónak azon az oldalán.

Továbbra is magabiztosan vezet a Fidesz–KDNP-szövetség az összes, januárban publikált közlemény-kutatás szerint, az MSZP nem erősödik jelentős mértékben, míg a Jobbik és az LMP folyamatosan veszít támogatóiból. Gyurcsányék egyelőre nagyon távol vannak a parlamenttől, s Bajnaiéknak sincsen okuk az örömre.

A mostani eredmények értékeléséhez érdemes megnézni, hogy a korábbi kormányok hasonló időszakában hogyan álltak a pártok erőviszonyai. 1993 áprilisában a Szonda-Ipsos adatai szerint a biztos pártválasztók körében a Fidesz 40,5, az MSZP 15,1, az MDF 10,8, az SZDSZ 9,6, az FKGP 7,8, míg a KDNP 5,1 százalékon állt. Ennek alapján egy előre hozott választáson a Fidesz minden bizonnyal megszerezte volna a mandátumok abszolút többségét, de a kétharmadra is jó esélye lett volna. 1997 áprilisában a teljes népesség körében az MSZP és az SZDSZ együttesen 19, míg az FKGP–Fidesz–MDF–KDNP ellenzéki négyes 38 százalékon állt, így a kormánypártok akkor is sima vereséget szenvedtek volna.

12 évvel ezelőtt áprilisban a biztos szavazók körében az MSZP 42, a Fidesz 37, az SZDSZ és a MIÉP 5-5 százalékot ért volna el, így minden bizonnyal kormányváltás következett volna be. 2005 áprilisában a Fidesz 48, az MSZP 41, míg az SZDSZ 6 százalékot ért volna el a biztos szavazók között. Bár a politikai oldalak közötti verseny roppant szoros volt, de az első Gyurcsány-kormány, ha szűken is, de veszített volna egy előre hozott választáson.

Négy évvel ezelőtt a választások már jól láthatóan lefutottnak voltak tekinthetők, mivel a Fidesz–KDNP-szövetség 66, az MSZP 21, az SZDSZ pedig 3 százalékon állt. A rendszerváltás óta tehát világosan látszik, hogy kormánypárt egyszer sem állt olyan kedvező helyzetben, mint most. Ennek ellenére a Fidesznek óvakodnia kell az elbizakodottságtól, mivel a kormány tevékenységével elégedetlenek többségben vannak. A kormánypártok annak is köszönhetik az első helyüket, hogy a korábbi évtizedekkel szemben az elégedetlenek több párt között oszlanak meg, és egyelőre kevés az esély egy Jobbik–MSZP összefogásra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.