Tehetetlen az ellenzék, májusban is a Fidesz örülhetett

Májusban is megőrizte előnyét a Fidesz–KDNP a közvélemény-kutatások szerint, így már 82 hónapja állnak a népszerűségi listák élén.

Kovács András
2013. 06. 10. 9:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Májusban is a Fidesz–KDNP fölényéről tudósítottak a hazai közvélemény-kutató intézetek, így a kormánypártok már 82 hónapja vezetnek a felmérésekben. A Medián szerint a biztos szavazók körében a kormánypártok 45, az MSZP 23, a Jobbik 15, az Együtt 2014 10, a Demokratikus Koalíció 4, az LMP pedig 3 százalékon állt. A Tárki legfrissebb felmérése szerint a biztos szavazó pártválasztók körében a Fidesz–KDNP 48, az MSZP 23, a Jobbik 12, az E14 10, az LMP 4, a DK pedig 3 százalékon állt. Az Ipsos májusi kutatásából az derült ki, hogy a Fidesz–KDNP 48, az MSZP 26, a Jobbik 14, az E14 7, az LMP 2, míg a Gyurcsány-párt 1 százalékon állt.

A Nézőpont Intézet szerint a biztos szavazók körében a voksok 39 százalékát a Fidesz–KDNP szerezné meg. Emellett az MSZP 16, a Jobbik 13, az Együtt 2014–PM 10, az LMP 6 százalékot kapna, míg Gyurcsányék csupán 2 százalékon álltak. A biztos szavazó pártválasztók között a Fidesz 47, az MSZP 25 százalékon állt a Századvég kutatása szerint. A Jobbik támogatottsága 13, az LMP-é 2 százalék volt, ebben a dimenzióban az Együtt 2014-re 10 százalék, a Demokratikus Koalícióra 1 százalék voksolt volna.

Májusban összességében a Fidesz–KDNP 45,4, az MSZP 22,6, a Jobbik 13,4, az E14 9,4, az LMP 3,4, míg a DK 2,2 százalékon állt. A számok alapján egyértelműen látszik, hogy az ellenzék abban az esetben sem tudná megelőzni a kormánypártokat, ha a Jobbikon kívüli összes erő összefogna. Abban az esetben viszonylag egyértelmű lenne az ellenzék diadala, ha a szövetségben a Jobbik is részt venne, de ennek egyelőre semmilyen realitása nincs, ráadásul vélhetően a különféle pártok szavazói sem örülnének egy ilyen koalíciónak.

A mostani eredmények értékeléséhez érdemes megnézni, hogy a korábbi kormányok hasonló időszakában hogyan álltak a pártok erőviszonyai. 1993 májusában az ellenzéki Fidesz 36,5, az MSZP 16,5, az SZDSZ 11,8, az MDF 9,8, az FKGP 7,1, míg a KDNP 6,7 százalékon állt a biztos szavazók körében. Abban az esetben, ha akkor tartották volna a választásokat, minden bizonnyal a Fidesz nyerte volna a voksolást és az abszolút többség megszerzésére is jó esélye lett volna. 16 évvel ezelőtt a  teljes népességet tekintve az MSZP–SZDSZ-kormány 22, míg a Fidesz–FKGP–MDF–KDNP alkotta ellenzék 34 százalékon állt, így egy akkori voksoláson nagy valószínűséggel buktak volna a szocialisták és a liberálisok.

2001 májusában a biztos szavazók körében az MSZP 42, a Fidesz 39, a MIÉP 6, míg az SZDSZ és az FKGP 4-4 százalékon állt. Az erőviszonyok roppant kiegyensúlyozottak voltak azokban a hetekben, így egy előre hozott választás esetén megjósolhatatlan lett volna a végeredmény. 2005 májusában a Fidesz 50, az MSZP 40, míg az SZDSZ 6 százalékon állt a biztos szavazók körében, így egy választáson minden bizonnyal a jobbközép ellenzék győzött volna.

Négy évvel ezelőtt a Fidesz 67, az MSZP 21 százalékon állt a biztos szavazók körében, míg rajtuk kívül más alakulat nem jutott volna a parlamentbe. Akkor már világosan eldőlt, hogy a balliberális kormánynak nem lesz lehetősége az ismétlésre 2010-ben. Látszik, hogy a legutóbbi évtizedekben csak 2001-ben volt reális lehetősége arra egy kormánypártnak, hogy ismételjen, míg a többi esetben jelentős ellenzéki fölényt regisztrálhattunk. A mostani kormánypártok ennek ellenére nem dőlhetnek hátra, mivel például az MSZP is jelentős hátrányt dolgozott le 2005–2006-ban, és így meg tudta nyerni a választásokat.

Áprilisban is a Fidesz–KDNP maradt az ország legnépszerűbb politikai alakulata, így a kormánypártok már 2006 júliusa óta állnak a közvélemény-kutatások élén, ami 81 hónapos rekordnak felel meg. Az ellenzéki erők csak abban az esetben tudnák legyőzni a kormánypártokat, ha abban a Jobbik is helyet kapna.

 

Már 80 hónapja vezeti a közvélemény-kutatásokat a Fidesz–KDNP a riválisaival szemben, a márciusi összesített adatok alapján, a kormánypárt jelenleg megszerezné a parlamenti mandátumok több mint kétharmadát, így a szocik nagyobb verést kapnának, mint 2010-ben. Egyébként a korábbi kormányok hasonló időszakában a kormánypártok egyszer sem álltak ilyen jól, és mindannyiszor súlyos vereséget szenvedtek volna.

A februári közvélemény-kutatásokat összefoglaló cikkünkben arról írtunk,
hogy növelte előnyét a Fidesz–KDNP a pártok versenyében a riválisokkal szemben, így a kormányerők már 2006 júliusa óta vezetnek, ami 79 hónapos egyedülálló rekordnak számít a rendszerváltozás óta. A biztos szavazókat tekintve az ellenzék fölényben van, de teljes összefogás egyelőre nem várható a parlamenti patkónak azon az oldalán.

Továbbra is magabiztosan vezet a Fidesz–KDNP-szövetség az összes, januárban publikált közlemény-kutatás szerint, az MSZP nem erősödik jelentős mértékben, míg a Jobbik és az LMP folyamatosan veszít támogatóiból. Gyurcsányék egyelőre nagyon távol vannak a parlamenttől, s Bajnaiéknak sincsen okuk az örömre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.