Rendhagyó pénzszerzési lehetőséget talált magának az Abasári Idősek Otthona Integrált Szociális Intézmény igazgató-helyettese. A Magyar Nemzet birtokába került iratok szerint Sándor Jánosné közel egy tucat alkalommal vált az intézményben gondozott idősek takarékbetétkönyvének társtulajdonosává. A lapnál úgy tudják, az intézmény vezetőhelyettese anélkül szerezhetett tulajdonjogot a gyakran több százezer vagy akár egymillió forintot meghaladó értékű takarékbetétkönyvek felett, hogy arról a gondozottak hozzátartozóit tájékoztatta volna. Mindezt alátámasztja, hogy a Magyar Nemzethez eljuttatott beleegyező nyilatkozatokat tanúként aláíró személyek nem az ápolt idősek hozzátartozói, hanem a legtöbb esetben az intézmény alkalmazottjai vagy könyvelője voltak. A dokumentumok 2004-ben, illetve 2005-ben készültek. Azt nem sikerült tisztázni, hogy az ezt követő években születtek-e hasonló nyilatkozatok, és további nyugdíjasok felhatalmazták-e az intézmény vezetőhelyettesét betéteik feletti tulajdonosi jogok gyakorlására.
Egy neve elhallgatását kérő, az idősek otthonában elhunyt gondozott hozzátartozója a lapnak elmondta: amikor édesanyját elhelyezték az intézményben, szerződést kötöttek az otthonnal, de az nem tartalmazta, hogy az asszony bármely értéke felett rendelkezne az intézmény, így a takarékbetétkönyv feletti tulajdonosi jogok megosztásáról sem esett benne szó. Az asszony fia évekkel később értesült róla, hogy édesanyja takarékbetétjének egy másik társtulajdonosa is van, mégpedig az intézmény igazgatóhelyettese, Sándor Jánosné.
A férfi kérdőre vonta az intézmény vezetőségét, ahol csak annyit válaszoltak: „Ez a szokás”. Fény derült arra is, hogy a takarékszövetkezet társtulajdonosi szerződésének általános szerződési feltételei között az is szerepel, hogy az ebben a formában elhelyezett betét elhalálozás esetén nem tartozik a takarékbetétes hagyatékához, a kedvezményezett, illetve a társtulajdonos a hagyatéki eljárás lefolytatása nélkül szabadon rendelkezhet a betéttel.
A különös üzleti lehetőséget az intézmény más alkalmazottai is kihasználták. A Magyar Nemzet megtudta, egy másik, az intézményben gondozott asszony takarékbetétkönyvének „tulajdonosi köre” is társtulajdonosokkal bővült. Az érintett fia édesanyja halálát követően kezdett nyomozásba, mivel nem tudott hozzájutni a 400 ezer forintot tartalmazó betétkönyvhöz. A férfi feljelentést tett, s kiderült, édesanyja betétének két társtulajdonosa is lett, amiről sem őt, sem más hozzátartozót nem értesítettek. Mindkét társtulajdonos az idősek otthona dolgozója, s a betétkönyvben szereplő összeg 66 százaléka felett rendelkezhetnek. A Magyar Nemzet úgy értesült, az egyik társtulajdonos az intézmény könyvelője, a másik pedig a pénztárosa.
A fenti információk birtokában a lap munkatársa Abasárra látogatott. Az idősek otthonét vezető Vámosné Szepes Katalin – aki a szomszédos Markaz település alpolgármestere – nem erősítette meg információinkat. Szerinte az intézmény rosszakarói próbálják befeketíteni az otthont. Az igazgató a település sajtósának érkezéséig nem válaszolt a kérdésekre. Misi Norbert sajtóreferens arról tájékoztatta a Magyar Nemzetet, hogy egy rosszindulatú levél került fel a világhálóra, ami hasonló információkat tartalmaz, mint ami laphoz is eljutott, ezért az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek. A folyamatban lévő nyomozás érdekeire való hivatkozással sem az igazgató, sem a sajtóreferens nem kívánt reagálni a lap kérdéseire, csupán annyit mondtak, az interneten keringő levélben szereplő információk nem igazak. A Magyar Nemzet közben azt is megtudta, hogy a Heves Megyei Főügyészségen az Abasári Idősek Otthona Integrált Szociális Intézmény működése kapcsán vélt visszaélések miatt feljelentették az intézményt.
(Horváth Csaba László)
További részletek a Magyar Nemzet szombati számában.