Martonyi: Ebben a bírálatban van némi igazság

A külügyminiszter a Jagelló-dinasztiát megalapító II. Ulászló és Hedvig szobrának felavatásán beszélt.

2013. 10. 30. 18:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dalia Matulaite litván szobrász alkotását a visegrádi csoport és a Közép-európai Kezdeményezés (KEK) külügyminisztereinek találkozójához kapcsolódóan avatták fel a budai Vár mellett. Az eseményen a tárcavezető kiemelte: a szobor hosszú időre szimbóluma lesz a magyarok, a lengyelek és a litvánok dicsőséges múltja mellett a jövőjének is. Martonyi János úgy fogalmazott: a közép-európaiakat, a litvánokat, a lengyeleket és a magyarokat sűrűn bírálják, hogy túl gyakran tekintenek vissza a múltba és túl sokat álmodnak az elmúlt idők dicsőségéről. Véleménye szerint ebben a bírálatban van némi igazság, hiszen valóban dicsőséges és nagy múltjuk van e nemzeteknek, de erre alázattal gondolnak, és elsősorban erőforrásként tekintenek rá a jelen és a jövő alakításakor.

A külügyminiszter azt mondta, hogy fontos találkozókat tartanak most Magyarországon, ezek célja Közép-Európa jövőjének továbbépítése. Ami a múltban történt, az erőt ad, hogy az elképzeléseiket megvalósítsák – tette hozzá. Martonyi János emlékeztetett: fontos házasság volt II. Ulászlóé és Hedvigé, talán ez volt Európa történelmének legfontosabb házassága, mivel egy hatalmas és erős ország, amely addig nem tartozott a keresztény közösséghez, ezzel a házassággal európaivá és kereszténnyé lett. Így ez a házasság egész Európának meghatározó eseménye volt – közölte. A tárcavezető szerint a szoboravatás üzenete a tisztelet és elismerés mellett az is, hogy a magyar, a lengyel és a litván nemzet a jövőben is együtt akarja építeni Közép-Európát és Európát.

Linas Linkevicius litván külügyminiszter beszédében hangsúlyozta: a közös múlt nagyon fontos, de még fontosabb, hogy e nemzeteknek a jövőjük is közös. A történelem ugyan a múltról szól, de alapot ad a jövőbe tekintéshez is – fűzte hozzá. Úgy véli, II. Ulászló és Hedvig házassága történelmi és geopolitikai szempontból is különleges volt, ugyanis több ország sorsát, így Litvániáét is meghatározta. Ez a házasság kaput nyitott a kereszténység, az európai és nyugati értékek előtt, így valóban történelmi esemény volt – vélekedett.

II. Ulászló 1386 és 1434 között Lengyelország királya volt. Mivel litván nagyfejedelem is volt, uralkodásával egyesítette a két országot, amely így a térség vezető hatalma lett. Feleségével, Hedviggel – aki az Anjou-ház magyar királyi ágából származott – a Jagelló-ház megalapítója volt. A szobrot Erdő Péter bíboros áldotta meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.