Tarlós állásfoglalását szerdán tette közzé a Budapest Portál. A főpolgármester úgy fogalmazott, hogy a Római-parti „gát” megépítésének indokoltságát „direktben” senki nem meri kétségbe vonni.
Mint írta, a baloldali ellenzék ebben az ügyben „nem nagyon ágál”, az ellenpropagandában inkább egy „önmagát liberálisnak nevező társaság” mutatkozik aktívnak, ami szerinte „nem nagy csoda”. Úgy vélte, az újaknak „ütős marhaságot” kell mondaniuk, hogy egyáltalán észrevegyék őket, a régebbiek „hajmeresztő kísérleteket” tesznek a „Demszky-mundér” védelmére. Elhallgatják, hogy Demszky is a parti védműre pályázott egyszer, csak nem nyert – tette hozzá.
Az idei árvízi tapasztalatokra utalva hangsúlyozta, a városvezetés szeretne megoldani egy súlyos problémát, amit 20 évvel ezelőtt meg kellett volna oldani, de nem tették. „Ezt a szándékot most képtelen rosszindulattal támadja – Isten tudja, milyen motivációval – egy hangos, vagdalkozó kisebbség, amelyik igyekszik többségnek mutatkozni” – jegyezte meg Tarlós.
Állásfoglalása szerint a munkát folytatják, dolgoznak az új tapasztalatok alapján az áttervezésen, amelyben a Műegyetem és a Magyar Tudományos Akadémia alapvetően támogató korrekciós javaslatait figyelembe veszik. Kikérik az Országos Vízügyi Főigazgatóság szakvéleményét is.
Tarlós a nyilatkozatban foglalkozott a hajléktalankérdéssel is. Úgy vélte, ebben az ellenzék megpróbál „ravaszkodva az emberek lelkiismeretére hatni” azzal, hogy „drámai hangon” mondogatják a hajléktalanüldözést.
A főpolgármester értékelése szerint Horváth Csaba fővárosi szocialista politikus „személye mintha valami új alternatíva lenne, szívhez szóló szavakkal ostorozza a városvezetést, megvalósíthatatlan javaslatokat tesz”. Felvetése szerint egyetlen baloldali-liberális médium sem akad, amelyik ilyenkor megkérdezné tőle, hogy „de drága Horváth úr! Ön éveken át Demszky Gábor szakirányú főpolgármester-helyettese volt. Miért nem valósított meg akkor semmit ezekből a magasztos gondolataiból?” Megjegyezte, a Demszky–Horváth-érában mintegy ezerrel kevesebb férőhely volt a hajléktalanszállókon, mint ma, s az új városvezetés kórházat alakított ki számukra, gondoskodik a biztonságukról, munkalehetőséget kínál nekik, míg mindez korábban nem volt.
Tarlós azt is közölte, hogy a hajléktalanokat is érintő közterületi önkormányzati rendelet sem lesz túlságosan szigorú, a tiltásokkal elsősorban a játszóterekre, az oktatási és gyermekintézmények környékére, valamint a 29 kiemelt aluljáróra koncentrálnak.
„Nem üldözzük és nem toloncoljuk ki tehát a hajléktalanokat, hanem csak azt várjuk el, hogy az ellátás feltételeinek folyamatos javítása mellett emberhez méltatlan életvitellel ne lehetetlenítsék el sok százezer ember alapvető jogait és érdekeit” – fogalmazott az állásfoglalásban.