Teljesen félrevezetők azok az adatok, amelyek szerint a Városliget ma egybefüggő zöld terület – szögezte le a Magyar Nemzet kérdésére Barta Ferenc, Zugló főépítésze. Elmondta: még az idén szeptemberben értékelt ötletpályázatok is olyan hivatalos számokkal dolgoztak, amelyekben az egykori felvonulási teret, az utakat, a füves területre felhúzott építményeket, bódékat is „zöldként” határozta meg. Ez az összterület legalább ötöde, tehát semmiben nem eltúlzott az az állítás, hogy a felvonulási tér helyén megépülő múzeumokkal együtt is inkább bővülni fog Budapest zöldje.
– A Baán László miniszteri biztos által bejelentett nemzetközi tervpályázat januári kiírása a biztosíték arra, hogy a szakma, az építészek, a kert- és tájépítészek egyaránt részt vehetnek az elbírálásban, tehát igenis beleszólhatnak abba, hogy mi épüljön vagy mi alakuljon át a Városligetben. Senki sem vitatja, hogy átfogó terveket kell készíteni, amely megoldja a múzeumok elhelyezését, a közlekedést, például az M3-as autópályáról idezúduló forgalmat, a ligetet átszelő Kós Károly sétányon való áthajtást, s különösen a parkolást – hangsúlyozta Barta Ferenc. Hozzátette: Baán László miniszteri biztos munkatársai a tervpályázat előkészítésén dolgoznak. A nemzetközi építészpályázat kétfordulós lesz, és az első kör szűkítése után, a második fordulóra maradó pályaművek rangsorolása után születhet meg az eredmény. Az elbírálásnak pedig igen szigorú szakmai szabályai vannak, s botrány kockáztatása nélkül ezeket nem is lehet áthágni.
Zugló főépítésze ugyanakkor nem titkolja, hogy a program összetettsége számos gondot és problémát hordoz. Szerencsésebbnek tartaná az egész fejlesztés kommunikációját, hiszen a kormánydöntés júliusban volt, és a nagyközönség csak az egymásnak ellentmondó információkat kapja. – A felvetődő kérdésekre 2014-ben választ kell adni ahhoz, hogy pontosan tudjuk, mikor mi fog itt történni – tette hozzá a főépítész. Szavait a napokban éppen Baán László, az Emberi Erőforrások Minisztériumának a nemzeti közgyűjteményi épületegyüttes megvalósításáért felelős miniszteri biztosa erősítette meg, mondván: a jövő évi költségvetésben egy sor sem szól a Városligetről, ezért arról a kormánynak kell döntenie tavasszal. A biztos szerint a parlament előtt lévő törvényjavaslat a százötvenmilliárdos beruházás jogi alapjait teremti meg, és célja, hogy a közpénzek szigorú felhasználásával létrejöjjön az Európában egyedülálló családi élménypark.
– Az egész fejlesztésért, majd később a működtetésért a leendő, százszázalékos állami tulajdonú Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. lesz a felelős. A Fővárosi Közgyűlés teljes kötöttség nélkül alkothatja meg a terület szabályozási tervét jövő év közepéig. A liget fővárosi és zuglói területei továbbra is az érintett önkormányzatok tulajdonában maradnak. A 99 éves állami vagyonkezeléssel a megvalósítás felgyorsítható, a közpénzek felhasználása átlátható, az üzemeltetés biztosítható – szögezte le Baán László. Azt is elmondta: a fejlesztésre „mesterterv” készül, továbbá méltó emléket állítanak az ötvenes években leromboltatott Regnum Marianum templomnak, és mielőbb döntenek az időkerék és a vaskefeként emlegetett „emlékmű” jövőbeni sorsáról is.
Olvassa el a Magyar Nemzet teljes cikkét a december 9-ei lapszámban!