Borítékolható, hogy beveszik az MSZP és az Együtt–PM választási szövetségébe Gyurcsány Ferenc Demokratikus Koalícióját, amitől eddig mereven elhatárolódott mindkét fél. Az eddig szövetséget alkotó két alakulat bejelentette: korábbi megállapodásukkal ellentétben közös listán indulnak a választáson, s ezen a listán minden bizonnyal helyet kapnak a DK jelöltjei is. A bővítést azzal magyarázták, hogy az ellenzéknek az elmúlt hónapokban nem sikerült nyerő pozíciót kialakítani a választásokra, ezért szükséges a nagyobb összefogás. Gyurcsány Ferenc pártjának támogatottsága ugyanis néhány hónap alatt 1-2 százalékról 5 százalék közelébe emelkedett. Szerdán megállapodtak arról is: a nagyobb támogatottsággal rendelkező MSZP ajánlhat miniszterelnök-jelöltet.
Scheiring Gábor, a PM országgyűlési képviselője a fordulatot a Ma reggelben korábban azzal magyarázta, mostanra egyértelművé vált, hogy a kétlistás választási együttműködési modell, bár annak idején jó ötlet volt, nem hozta a várt eredményeket, nem képes visszaadni a kormányváltásba vetett hitet a kiszolgáltatott embereknek, ezért ennél mélyebb és szélesebb összefogásra van szükség. Nem arról van szó, hogy egy Gyurcsány Ferenccel közös párt jön létre, hanem néhány hónapra, a választásokig összefognak, együttműködnek az Orbán-rendszer leváltására, ennek érdekében pedig a politikai vetélytársaknak is képesnek kell lenniük együtt dolgozni. A kérdésre, hogy a hat szervezet (MSZP, PM, E14, Milla, Haza és Haladás, DK) alkotta választási tömörülés elképzeléseiből hogyan lehet majd egységes program, a politikus azt mondta, mivel az alapvető pontokban egyetértenek, a kormányprogram alapjai is kirajzolhatók.
Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója szerint az ellenfél most éppen ez a közös baloldali program, amelynek alapelemei már most is tisztán kirajzolódnak: a rezsicsökkentés és a családi adókedvezmény eltörlése, a minimálbér csökkentése és az adóemelés. A legfőbb kihívás éppen ezért most az, hogy ez a program ne kapjon többségi támogatást, hiszen veszélyezteti az eddig elért eredményeket. A „baloldali színjáték” másik fordulata, hogy Bajnai Gordon megbukott, Gyurcsány Ferenc pedig visszatért, ami a magyar közélet legrosszabb forgatókönyve, hiszen a 2002–2010-es időszak politikája jellemzően Gyurcsány Ferenc elképzeléseire épült, a következményeit pedig mindenki ismeri, a tavaszi választások kihívása éppen ezért a korábbi szocialista kormányok hibáinak megfékezése lesz – hangsúlyozta a kormánypárti politikus az M1 reggeli műsorában.
A baloldal semmiféle megújulásáról nincs szó, a szervezetek, szövetségi rendszerek számától, nevétől függetlenül ugyanazok a személyes ambícióikkal elfoglalt, hibáikból semmit nem tanuló politikusok ugyanazokkal az elképzelésekkel törnek most hatalomra, akik 2002–2010-ig irányították az országot. Ezért aztán nem is szabad a tavaszi országgyűlési választásokat senkinek félvállról vennie, hiszen ha a Gyurcsány–Bajnai–Mesterházy vezette csapat összeáll, az valós veszély – hangsúlyozta a Fidesz kommunikációs igazgatója. A baloldalon tapasztalt éles konfliktusok Kocsis Máté szerint létezőek ugyan, de személyes érdekekből, ambíciókból fakadnak, a szereplők politikája a program szintjén ugyanaz.