Formálódik a baloldali összefogás: Gyurcsány is rajta lehet a listán

Közös listát állítanának a baloldali pártok, megkezdik a tárgyalásokat a Gyurcsány-párttal – jelentette be Mesterházy Attila, az MSZP elnöke. A bukott miniszterelnök azonnal hazatér.

MNO
2014. 01. 08. 13:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

72 órás tárgyalássorozatról számolt be Mesterházy Attila, az MSZP elnöke a Bajnai Gordonnal tartott közös, szerda délutáni sajtótájékoztató elején, és elnézést kért, hogy sok mindenre nem válaszoltak a közelmúltban. Mesterházynak, mint mondta, „van jó ajánlata Magyarország számára”, hogy a problémákat orvosolják.

Mesterházyék három irányt találtak: koordinált indulás, külön listákkal; két szövetséges külön irányba kezdi bővíteni a szövetségesi kapcsolatrendszerét; közös lista, közös jelölt. Abban értettek egyet, hogy a harmadik alternatíva a legerősebb, közös listával, közös jelölttel. Ezért arról döntöttek: ezt a szövetséget bővítik, ehhez találtak egy konstrukciót a mai napon: „A DK irányába tettünk lépést.”

A DK közölte: üdvözli az MSZP és az Együtt-PM közös kezdeményezését és kész azonnal megkezdeni a tárgyalásokat. Gyurcsány Ferenc jelenleg külföldön van, Facebook-oldalára a bejelentés után nem sokkal ennyit írt: Most akkor hazamegyek.

Szabó Zoltán a Facebook-on fejtette ki a véleményét az ellenzéki együttműködésről. Azt írja: „A DK, és nevében Gyurcsány Ferenc számtalanszor kijelentette, hogy Bajnai és Mesterházy állapodjék meg egy miniszterelnök-jelöltben, azt mi elfogadjuk. Megtörtént. A DK azt javasolta, hogy legyen teljes körű az összefogás, azaz ne csak a DK-t, de a Liberálisokat is vegyük be, és legalább egy-egy helyet ajánljunk föl a választáson indulni nem kívánó szervezetek egy-egy tekintélyes jelöltjének is, mint pl. Kuncze vagy Bokros. Erről nyilván a holnap kezdődő tárgyaláson lesz szó”.

Később a DK-s politikus már a „demokratikus erők” győzelmét vizionálja. „A DK nyilván megkéri az árát a programban, ha ez a miniszterelnök Mesterházy lesz. És ha nem engednek, az is lehetséges, hogy a DK nem vesz részt a kormányban. Megszavazzuk a 2/3-os törvényeket, amivel helyreállítható a demokrácia, egyébként meg maradunk ellenzékben. Kormányozzon Mesterházy Bajnaival, ha nem hajlandó engedni...”

A kialakult helyzetben súlyos kérdésként vetődik föl az ellenzéki összefogás működőképességét illetően Mesterházy Attila és Gyurcsány Ferenc konfliktusa és rivalizálása, mivel a két politikus viszonya nem nevezhető konfliktusmentesnek. Elég csak arra gondolni, hogy Gyurcsány pártja korábban platformként működött az MSZP-ben, borsot törve Mesterházy és a párt orra alá. Gyurcsány 2011. októberében jelentette be, hogy az alakulat pártként folytatja a politizálást. A szakítás oka nyilvánvalóan a világról való gondolkodás különbözőségében gyökeredzett. A „kiszorítósdit” Mesterházy nyerte meg.

Az elmúlt időszakban számos konfliktus, egyfajta adok-kapok alakult ki az MSZP és a DK között. Nem sikerült a békés elválás, Szanyi Tibor „zsaroló zsebformációnak” nevezte a Demokratikus Koalíciót (DK), tagjait pedig „síkidiótának”. Gyurcsány később csípőből tüzelt, amikor arról beszélt, hogy „én voltam ennek a pártnak az elnöke. Sok helyről vándorolt oda a pénz, Európából nem nagyon. Ahonnan meg vándorolt, azt meg jobb, ha nem tudjuk.” Szintén komoly konfliktust mutatott az MSZP és a DK között, amikor tavaly október 23-án a DK-hívek nem hagyták szóhoz jutni Mesterházy Attilát az ellenzék színpadán. A hívek "összefogást" skandáltak.

Gyurcsányék angol nyelvű weboldalán ugyanakkor már – legalábbis elviekben – kiszolgálta az „összefogás” híveit, mivel a magát „szabad Magyarország hangjaként” megnevező oldalon hetek óta olyan fejléc fut, amelyen a három párt vezetői egymást követve villannak fel. Mindezt úgy, hogy Bajnai Gordon január 6-án állt elő azzal, hogy meg kell nyitni a korábban lezártnak mondott megállapodást az Együtt és az MSZP között.

Úgy tűnik, hogy Gyurcsányék annak köszönhetik majd a parlamenti helyüket, hogy Bajnaiék belementek a szocialistákkal való egyeztetések során, hogy a DK-vezért az Együtt vezére viheti majd be a hátán a parlamentbe.

Bajnai a szerdai sajtótájékoztatón a szokásos, ismert panelekkel kezdte felszólalását, kisvártatva pedig bejelentette: a közös lista elveit megállapították, majd megkezdik a tárgyalásokat a Demokratikus Koalícióval. A közös lista szimbolizálja a kormányváltás közös akaratát Bajnai szerint. Bejelentette: az MSZP tesz javaslatot a miniszterelnök-jelölt személyére.

Hogy hány helyet kap a DK a közös listán és hányadikakat? Ezzel kapcsolatban Mesterházy válasza szerint nem menne részletekbe. „Minden ilyen típusú kérdésre meglesz a válasz.” Arra a kérdésre, hogy Gyurcsány nem vágyik sem Mesterházy, sem Bajnai miniszterelnök-jelöltségére, azt mondta, nem biztos most sem, hogy végül az MSZP jelölése őt eredményezi majd, ez a DK-val való egyeztetés után kiderül.

Az is izgalmas kérdés, hogy mi a határideje a megállapodásnak. „Napokon belül” sikerülhet, minél előbb, annál jobb – fogalmazott az MSZP vezére. A programmal kapcsolatban elmondta, hogy „közös ajánlatot szeretnének tenni Magyarországnak”, a szocialisták pedig már harmonizálták programjukat Bajnaiékéval. Bajnai hozzátette, hogy az MSZP mint a legnagyobb ellenzéki erő fog javaslatot tenni a kormányfőjelölt személyére, ezt a javaslatot az Együtt–PM el fogja fogadni.

A Fidesz szóvivője szerint teljesen mindegy, kik szerepelnek majd a baloldal listáján a parlamenti választáson, mert bárkik is lesznek rajta, „ezek a régi emberek, egy új sincs közöttük”. Selmeczi Gabriella ezt az ellenzéki együttműködésről szóló tárgyalásokra reagálva mondta szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján. „Teljesen mindegy, kik lesznek a baloldal listáján vagy listáin. Ez csak őket érdekli, azokat, akik most tárgyalnak: ugyanazok, akik már egyszer tönkretették az országot” – fogalmazott a Fidesz szóvivője, hozzátéve: a baloldal eltörölné a rezsicsökkentést, a családi adókedvezményt, csökkentené vagy akár el is törölné a minimálbért, és 40 százalékra emelné a jelenleg 16 százalékos személyi jövedelemadót.

„Ez ugyanaz a régi csapat, amelyik 2010 előtt katasztrófát idézett elő Magyarországon. Hazugság volt a megújulásról és a korszakváltásról szóló szöveg” – kommentálta Salha Omár Mesterházy Attila és Bajnai Gordon bejelentését, miszerint közös listán kívánnak indulni Gyurcsány Ferenccel a választásokon. „Az ellenzék különböző szereplői éveken keresztül hitegették az embereket, hogy radikálisan szakítottak a múlttal és nem azért akarnak hatalomra kerülni, hogy ott folytassák, ahol abbahagyták. Most kiderült, hogy hazugság volt az egész. Gyurcsánnyal kiegészülve teljessé vált a régi csapat. A különböző MSZP-mutációk, amelyek egytől egyig bukott politikusok visszatérését szolgáltak, a feladatukat elvégezve visszatérnek az anyapártba” – mondta a 4K! alelnöke.

A baloldali egyeztetésekről szólva Schiffer András, az LMP társelnöke úgy fogalmazott, tisztul a kép, vagyis felsejlik a villanydrót, amelyen újra összeülnek a „2010-ben szétrebbent verebek” néhány „kakukkfiókával kiegészülve”. Ez az „álbaloldali” kurzus eladósította és függőségbe taszította az országot, a lakosságot pedig devizahitel-csapdába kergette – fejtette ki, hozzátéve: „a jelenlegi kurzus pedig elődei kitaposott útján robog tovább”.

Az Atv.hu korábban arról írt, hogy az MSZP és az Együtt–PM szerda délelőtt 11-től ült ismét tárgyalóasztalhoz. A portál úgy tudja, hogy Mesterházy továbbra is miniszterelnök-jelölt szeretne lenni. A Hír TV híradója ugyanakkor felhívja rá a figyelmet, hogy Bajnaiék nem fogadják el az MSZP elnökének miniszterelnök-jelöltségét.

Mesterházy vezeti majd a közös listát – legalábbis a 444.hu információi szerint. A lap azt írja, hogy Gyurcsány és Fodor is helyet kaphat az MSZP-elnök mögött. Az ellenzéki portál felveti a kérdést, hogy Mesterházy elsősége automatikusan miniszterelnök-jelöltséget is jelent-e. Az Origo információi szerint viszont már készült olyan verzió is, melyben az MSZP vezére vinné a miniszterelnök-jelöltséget, de kemény feltételekkel.

A két párt azután ült tárgyalóasztalhoz, hogy Bajnai Gordon hétfőn a korábban megkötött együttműködés újratárgyalását javasolta. A baloldali szövetségben így már a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció is helyet kaphat.

Szigetvári Viktor, az Együtt–PM társelnöke korábban tagadta, hogy egy pártokon kívüli miniszterelnök-jelöltet keresnének, annak ellenére, hogy a sajtóban több név is megjelent. Többek között Surányi György volt jegybankelnök és Róna Péter közgazdász neve is felmerült. Szigetvári nem kommentálta azt az értesülést sem, hogy azért akarnak külső jelöltet keresni, mert Bajnai Gordonnak nem tetszik az, hogy Mesterházy Attila akarja vezetni a közös listát.

Tavaly augusztus végén az MSZP és az Együtt-PM még úgynevezett koordinált indulásban állapodott meg, vagyis külön listát állítottak volna, de a 106 egyéni választókerületben nem indultak volna egymás ellen: az MSZP 75, az Együtt-PM 31 körzetben állíthatott volna jelöltet. Azóta többször felmerült, hogy az összefogást ki kellene bővíteni a DK-val, ami különösen az után vált sürgetővé, hogy a Gyurcsány-párt már-már megelőzte az Együttet a közvélemény-kutatások adatai szerint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.