Surányi az újabb miniszterelnök-jelölt?

Az MNO információi szerint újabb nevet dobtak be a kedd este folytatódó ellenzéki egyeztetésen. Surányi György volt jegybankelnök lehet a közös miniszterelnök-jelölt.

MNO
2014. 01. 07. 18:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb nevet dobtak be az este hét órakor folytatódó MSZP–Együtt-PM-egyeztetésen a közös miniszterelnök-jelölt személyéről, Surányi György közgazdászét, egykori jegybankelnökét – tudta meg az MNO. Surányi neve egyébként a 2009-es, bohózatba fulladt miniszterelnök-jelölti casting során is fölmerült.

Korábban arról írtunk, hogy a kedd délutáni egyeztetésen Bajnai, Gyurcsány belegyezésével Róna Pétert javasolta közös balliberális miniszterelnök-jelöltnek, de a közgazdász nem vállalta. Egyébként is nehéz lett volna elképzelni az együttműködést, mivel Róna a tragikus devizahitelezés bevezetéséért többek között Gyurcsány Ferencet és Bajnai Gordont okolta.

Nem tárgyalt, és nem senkinek nem a jelöltje – mondta el kedden a Hír Televízióban Róna. A közgazdász  hangsúlyozta, egyik párt sem kereste őt meg idáig, ami miatt ugyan nem érzi magát sértve, de az üggyel a továbbiakban nem kíván foglalkozni.

Amikor Gyurcsány Ferenc 2009. március 21-én lemondott a miniszterelnöki pozíciójáról, javasolta, hogy két héten belül találjanak miniszterelnök-jelöltet, majd konstruktív bizalmatlansági indítvány útján válasszák meg a parlamentben. Az MSZP és SZDSZ két hétig nem jutott dűlőre a kormányfő személyének kérdésében.

Szóba került Surányi György, Békesi László, Jaksity György, Király Júlia, Pongrácz Antal, Vértes András, Takács János, Gráf József akkori mezőgazdasági miniszter, Glatz Ferenc, Bokros Lajos, Balázs Péter volt uniós biztos, Patai Mihály és Felcsuti Péter. Az említettek közül Bokros és Vértes vállalta volna el a felkínált pozíciót, de őnekik nem volt meg a szükséges támogatottságuk a szocialisták és a liberálisok körében.

Végül Bajnai Gordonra esett a választás, aki a Gyurcsány-kormányban volt önkormányzati és területfejlesztési miniszter, korábban az uniós pénzek elosztását felügyelte. Az SZDSZ hosszas egyeztetés után végül támogatta Bajnait, akit az Országgyűlés április 14-én választott meg miniszterelnöknek.

Január 6-án derült ki, hogy Gyurcsányt mégiscsak beveszik a korábban Bajnai és Mesterházy Attila által gründolt ellenzéki összefogásba. A Magyar Nemzet úgy tudja, hogy előre megkoreografált, időzített lépés volt az együttműködés kibővítésének bejelentése, Mesterházy, Gyurcsány és Bajnai már napok óta tárgyalt róla. Az egyeztetéseken minden alkalommal két-két pártelnök vett részt.

A lap információi szerint a tárgyalások újranyitásában szerepet játszott, hogy az ellenzéki pártoknak belső felhasználásra készített közvélemény-kutatások a Bajnai vezette párt támogatottságának „vészes” csökkenését mutatták. Állítólag a legfrissebb mérések már bejutási küszöb alatti támogatottságot jeleztek.

Az Origo információi szerint Mesterházy nem igazán örült Bajnai ötletének. Az MSZP elnöke nem csak attól tart, hogy a Fidesz így könnyebben összemoshatja az MSZP-t Gyurcsány kormányzásának időszakával, azt sem fogadja szívesen, hogy az indulók névsorához újra hozzá kell nyúlni. Leginkább azt szeretné elkerülni, hogy újra össze kelljen hívni a szocialisták kongresszusát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.