Róna Pétert támogatja Bajnai és Gyurcsány?

Az MNO információi szerint Róna Péter közgazdász lehet az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje. Mesterházy és Bajnai három órát tárgyalt, de nem egyeztek meg semmiben, este újrakezdték.

MNO
2014. 01. 07. 14:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bajnai Gordon – Gyurcsány Ferenc egyetértésével – Róna Péter közgazdászt támogatja az ellenzék közös miniszerelnök-jelöltjének – tudta meg az MNO. Bajnai Gordon kedden az MSZP székházában három órán keresztül tárgyalt az ellenzéki összefogásról. Részleteket az egyeztetés után nem közöltek a politikusok. kedd este hét órakor újra kezdték az egyeztetést

Korábbi információk szerint a DK elnöke tavaly decemberben hat embert tartott alkalmasnak a miniszterelnöki posztra. Ezek között már akkor szerepelt Róna, aki a személyére esett választást nem tartotta reálisnak, emellett az ellenzékkel sem volt elégedett.

Róna Péter a Gyurcsány-kormány alatt rendszeresen publikált a Népszavában. 2008-ban pedig a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) valamint az EU-val való hitelmegállapodásról folytatott tárgyalásokon a tárgyalóbizottságnak tanácsadója volt. 2011-ben a Lehet Más a Politika (LMP) pártalapítványa, az Ökopolisz Alapítvány kuratóriumának társelnöke lett. 2012 novemberében lemondott az alapítvány kuratóriumának társelnöki posztjáról, majd 2013 februárjában visszatért tisztségébe. 2013 októberében az ökopárt programtanácsának elnöke lett.

Róna Péter egy 2012. novemberében egy Origo által közölt cikk szerint hét embert nevezett meg fő felelősnek a devizahitelezés bevezetéséért. Köztük szerepelt Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon is. Akkor egyébként úgy nyilatkozott, hogy a magyar gazdaság vergődésének a legfőbb oka a devizahitelezés. Ezen kijelentések fényében meglehetősen furcsa lenne a közgazdász és a volt miniszterelnökök együttműködése.

Az atv.hu-nak nyilatkozó Róna visszautasította a kérdést, miszerint megkeresték volna ellenzéki politikusok, hogy egy széles ellenzéki összefogásban vezető szerepet vigyen. „Bizonyos dolgok szóba kerültek, de legfeljebb informális tapogatózás történt, amit nem neveznék megkeresésnek” – fogalmazott, aki ugyanakkor közölte: az informális tapogatózások során szóba került, hogy vezető szerepet vigyen a széleskörű ellenzéki összefogásban. Azt mondta: „voltak olyan beszélgetések, célzások”, miszerint miniszterelnök-jelölt lenne, „de én ezt nem vállaltam”. További kérdésre azonban nem felelt sem egyértelmű nemmel, sem igennel arra, hogy lenne-e miniszterelnök-jelölt.

Szigetvári Viktor, az Együtt–PM társelnöke a tárgyalások után úgy nyilatkozott: folytatják az egyeztetéseket és minden olyan kérdés asztalon van, ami segítheti az ellenzék választási győzelmét. Az MSZP-nek és az Együtt-PM szövetségnek mindent meg kell tennie azért, hogy tavasszal kormányváltás legyen, olyan megállapodásra van szükség, amely hitet ad a még bizonytalan szavazóknak – mondta.

A zárt ajtók mögött folyó tárgyalások részleteinek kiszivárogtatása nem szolgálná az érdekeiket, így csak a végeredményt közlik majd – tette hozzá. Arra a kérdésre, hogy a Demokratikus Koalíciót vezető Gyurcsány Ferenccel felvették-e a már kapcsolatot, Szigetvári nemmel válaszolt. Az Együtt-PM társelnöke azt mondta, nem adtak határidőt maguknak a megállapodásra, de az a cél, hogy a lehető leghamarabb mindenki számára elfogadható egyezség jöjjön létre, minden választókerületben csak egy baloldali jelölt legyen, és egyetlen ellenzéki szavazat se vesszen el.

Elmondta, kiindulási alapnak tartják az MSZP és az Együtt-PM szövetség korábbi megállapodását, mert „nem vetődött fel olyan igény, hogy ezt felszámolják”. Szigetvári nem válaszolt arra, hogy még kedd este folytatják-e tárgyalásokat.

Január 6-án derült ki, hogy Gyurcsányt mégiscsak beveszik a korábban Bajnai és Mesterházy Attila által gründolt ellenzéki összefogásba.

A Magyar Nemzet úgy tudja, hogy előre megkoreografált, időzített lépés volt az együttműködés kibővítésének bejelentése, Mesterházy, Gyurcsány és Bajnai már napok óta tárgyalt róla. Az egyeztetéseken minden alkalommal két-két pártelnök vett részt. A lap információi szerint a tárgyalások újranyitásában szerepet játszott, hogy az ellenzéki pártoknak belső felhasználásra készített közvélemény-kutatások a Bajnai vezette párt támogatottságának „vészes” csökkenését mutatták. Állítólag a legfrissebb mérések már bejutási küszöb alatti támogatottságot jeleztek.

Az Origó információi szerint Mesterházy nem igazán örült Bajnai ötletének. Az MSZP elnöke nem csak attól tart, hogy a Fidesz így könnyebben összemoshatja az MSZP-t Gyurcsány kormányzásának időszakával, azt sem fogadja szívesen, hogy az indulók névsorához újra hozzá kell nyúlni. Leginkább azt szeretné elkerülni, hogy újra össze kelljen hívni a szocialisták kongresszusát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.