Gyurcsányt mégis beveszik a balliberális összefogásba?

Bajnai és Mesterházy az MSZP és az Együtt–PM közötti megállapodás kiterjesztéséről tárgyalna.

MNO
2014. 01. 06. 11:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Vissza kell adni a kormányváltást akaróknak a győzelembe vetett hitet. Ehhez az Együtt–PM szerint a lehető legszorosabb együttműködésre, akár közös listára van szükség az ellenzék érdemi támogatottsággal rendelkező erői között. Ennek megvalósításához minden félnek áldozatot kell hoznia” – idézte az Együtt–PM vezetőjének egy tévéinterjúban elhangzott szavait a párt hétfői, MTI-hez is eljuttatott közleménye.

Bajnai Gordon az ATV-ben hétfő reggel azt mondta, ha létre tudnak hozni egy olyan összefogást, amely közelebb visz a győzelemhez, az azt jelenti, hogy nyilván nem ő vezeti majd az összefogást, és neki is eggyel hátrébb kell lépnie. Saját személyi pozícióján kívül nem kíván másról nyilatkozni, amíg le nem ültek az MSZP-vel és a DK-val tárgyalni – tette hozzá.

Újra kell írni az MSZP–Együtt–PM-megállapodást azt követően, hogy az Együtt–PM nem szövetségként, hanem pártként kíván indulni a 2014-es választáson, vagyis megváltozott az egyik szerződő alany személye – jelentette ki Mesterházy Attila hétfőn a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában. Ennek során annak megvalósítására kívánnak törekedni, hogy egy baloldali jelölt álljon szemben az egyéni választókerületekben a Fidesszel – közölte az MSZP elnöke.

Kijelentette, a helyzetértékelésre alkalmat ad az is, hogy a köztársasági elnök várhatóan hamarosan megjelöli a választás hivatalos időpontját. Ugyanakkor elemezni kell azt a helyzetet is, hogy immár hasonló támogatottsággal rendelkezik az Együtt–PM és a Demokratikus Koalíció – tette hozzá Mesterházy. Elmondta: három lehetőséget lát arra, hogy az egyéni körzetekben egy jelölt álljon szemben a Fideszével. Az egyes körzetekben kölcsönösen visszalépnek egymás javára, az Együtt–PM és az MSZP is bővíti a saját szövetségi körét, a harmadik lehetőség pedig a közös lista. Éppen ezért azt javasolta Bajnainak, hogy a hét második felében értékeljék a kialakult helyzetet, és kezdjenek egyeztetéseket a megállapodásuk újraírásáról – mondta Mesterházy.

Arra a kérdésre, hogy Gyurcsány Ferenc a DK színeiben visszatér-e a választási szövetségbe, Mesterházy azt mondta, nem tudja, azt azonban igen, hogy a választások várható kiírásának közelsége miatt most lehetőség van értékelni az elmúlt négy-öt hónapot, az egyéni képviselőjelöltek felkészülésének hatékonyságát. Másrészt van két párt, az Együtt–PM és a DK, amelyek hasonló támogatottsággal bírnak, és nagyjából a bejutási küszöbön billegnek. Az MSZP első embere szerint ebben az esetben fontos elemezni azt, hogy mit lehetne tenni. Nem akármilyenek a feltételek, hiszen a szocialisták két volt miniszterelnöke is külön pártot alapított, amelyek „ugyanarra a szavazóbázisra hajtanak, ahol az MSZP is működött” – fogalmazott Mesterházy.

Ha újra összeállnak azok, akik egyszer már tönkretették az országot, az semmilyen újdonságot nem jelent a magyar családoknak, az emberek ugyanis emlékeznek arra, hogy mi történt 2002 és 2010 között – mondta Zsigó Róbert, a Fidesz szóvivője a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában hétfő reggel. Hozzátette, ha a baloldali erők nem fognak össze, akkor az folytatódik, ami ez elmúlt három és fél évben zajlott, vagyis a baloldal szétszakadt pártjai egymással veszekednek, mert csak a saját hatalmuk érdekli őket.

A Fidesz-szóvivő hangsúlyozta, hogy a legfontosabb az emberek érdeke, s az elmúlt három és fél évben a politika az emberekről szólt. A kormányzati eredmények közül kiemelte, hogy a gazdaság talpra állt, megerősödött, fejlődő pályán van, a minimálbér százezer forint fölé emelkedett, tavaly reálbér-emelkedés volt, és rekordalacsony az infláció.

Emlékeztetett arra, hogy már húsz százalékkal csökkent a rezsi, és a Fidesz-frakció januárban szeretne arról dönteni, hogy mely szolgáltatásoknál és milyen mértékben csökkenhetnek tovább a terhek. Zsigó Róbert azt mondta: a közvélemény-kutatási adatoknál is fontosabb az, hogy minél többen legyenek, akik támogatják azt a politikát, amely az emberek érdekét szolgálja, illetve az, hogy minél több pénz maradjon a családoknál.

A Demokratikus Koalíció üdvözli Bajnai Gordon és az Együtt-PM kezdeményezését a teljes körű demokratikus ellenzéki összefogás megvalósítására. A DK álláspontja szerint az ellenzék győzelmének és az Orbán-rendszer megbuktatásának legnagyobb esélyét a közös jelöltek, a közös lista és a közös miniszterelnök-jelölt jelenti. A párt ezért bármelyik pillanatban készen áll az együttműködésről szóló érdemi tárgyalások megkezdésére.

Az MSZP-t kampányidőszakban irányító országos választási bizottság hétfő délután tárgyal az ellenzéki szövetség kibővítésének lehetőségéről – hangzott el Szanyi Tibor sajtótájékoztatóján. A szocialista politikust azután kérdezték újságírók, hogy Bajnai Gordon, az Együtt-PM szövetség vezetője megállapodásuk kiterjesztése érdekében javasolt tárgyalást az MSZP-nek.

Szanyi azt mondta: az MSZP induló pozíciója a közös lista- és jelöltállítás volt 2012 novemberében, ám partnereik ezt eddig nem támogatták. A szocialista párt európai parlamenti listavezetője mindazonáltal megjegyezte, azóta kihirdették jelöltjeiket és listát is állítottak, „a rántottából pedig nem olyan egyszerű visszacsinálni a tojást”.

Kérdésre válaszolva Szanyi elmondta, fenntartja a Gyurcsányról korábban megfogalmazott véleményét. Hozzátette: a Demokratikus Koalíció elnöke korábban úgy nyilatkozott, hátralép, ha ő az akadálya a teljes összefogásnak. A szocialista politikus arra nem válaszolt egyértelműen, véleménye szerint Gyurcsány akadálya-e az ellenzéki együttműködésnek, de azt mondta: a volt miniszterelnök korábban visszautasította az MSZP ajánlatát.

Elmondta azt is, az MSZP-ben az elmúlt napokban nem volt téma az ellenzéki szövetség kibővítése, de Bajnai Gordon javaslata nyomán az országos választási bizottság hétfő délután erről is tárgyalni fog.

Mint ismert, az MSZP és Bajnaiék még áprilisban jutottak egyezségre a koordinált egyénijelölt-indításról. A közös választási lista kialakításában és a Demokratikus Koalícióval való tárgyalások megkezdésében nem egyeztek meg. (Gyurcsány Ferenc május elsejei beszédében teszetoszának minősítette az ellenzéki erőket, és kijelentette, hogy „utálja a pávatáncot”. A volt kormányfő közös ellenzéki listát sürgetett, mert úgy vélekedett: csak így győzhetnek 2014-ben.)

Augusztusban aztán Bajnaiék és a szocialisták megállapodtak, hogy nem lesz közös lista, és közös miniszterelnök-jelöltet sem indítanak, az erről szóló szerződést október 22-én írták alá. A Gyurcsány vezette DK szeptemberben tárgyalt az MSZP-vel, de nem sikerült megállapodniuk, a szocialisták ugyanis a volt miniszterelnök visszalépését szabták feltételül. Cserébe DK-s politikusok kaphattak volna helyet az MSZP listáján, és négy egyéni körzetben adták volna át nekik az indulási jogot. Gyurcsányék azonban nem fogadták el a szerintük megalázó ajánlatot. A DK vezére ezután is felhívta magára a figyelmet.

Október 23-ára is készült a volt kormányfő: közös ünneplésre, illetve demonstrációra hívta meg Bajnait és Mesterházyt. Noha az esemény előtt megállapodtak abban, hogy egyik felszólaló sem bírálja a többi szereplőt, az exminiszterelnök hevesen kritizálta az MSZP és az Együtt–PM Szövetség előző napon aláírt megállapodását. Felszólította Bajnait és Mesterházyt, hogy egyikük vagy mindkettejük lépjen hátrébb valakinek a javára, sőt azt is felajánlotta, hogy ha ő lenne az összefogás akadálya, kész háttérbe vonulni.

Két nappal az ünnepség után a két párt közleményben is lezártnak nyilvánította a szövetségeskeresési időszakot, a rendezvény szándékos megzavarása „felőrölte a tárgyalásokhoz szükséges minimális tárgyalási alapot”. Azóta viszont több szocialista politikus is megengedőbben beszélt a lehetséges összefogásról. Gyurcsány is igyekszik tovább erőltetni az összefogás gondolatát. Bajnai Gordon november közepén egy interjúban közölte, hogy akár hajlandó is lenne tárgyalni a DK-val, ha Gyurcsány képes helyreállítani a bizalmat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.