Illés Zoltán ezt szerdán jelentette be Balmazújváros-Lászlóházán, miután megtekintette azt a tárolót, ahol kétezer tonna veszélyes hulladékot tárolnak, és az elmúlt hetekben – fémtolvajok behatolása nyomán – áldatlan állapotok alakultak ki.
Illés Zoltán bejelentette azt is: a következő ciklusra 3-4 milliárd forintos hulladékszennyezést felszámoló alap létrehozását kezdeményezi a kormányzatnál az országban lévő 150-300 ismert szennyezett terület lokalizálására, illetve a kármentesítés megkezdésére.
Az államtitkár elismeréssel szólt a Tiszántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőségnek az elmúlt napokban a Balmazújváros-Lászlóháza határában lévő veszélyeshulladék-tárolónál végzett munkájáról. Kifejtette: szakmai útmutatásai alapján a felügyelőség kijavította a tároló megrongált kerítését, megoldották a telep 24 órás őrzését, a kiszóródott hulladékot hordókba rakták, s ismét „rendezettség” van a telepen.
Kelemen Béla, a tiszántúli zöldhatóság igazgatója megerősítette: a telepet körülvevő monitoringkutakból és más helyekről vett minták elemzése alapján nem történt olyan szennyezés, ami rendkívüli kárelhárítási munkákat követelne. Illés Zoltán és Kelemen Béla az MTI érdeklődésére egybehangzóan kijelentette: a telep térségében sem a föld, sem a vízbázis, sem a levegő, sem a közeli Hortobágyi Nemzeti Park nincs veszélyben.
Illés Zoltán köszönetet mondott Tiba Istvánnak, Balmazújváros fideszes polgármesterének a telep őrzés-védelméhez nyújtott segítségért. Tiba István elmondta: önkormányzatuk három embert, valamint melegedőt és mobilvécét biztosított a 24 órás őrzés-védelem megoldása érdekében. A balmazújvárosi polgármester üdvözölte Illés Zoltán bejelentését, miszerint már a február 22-ei kormányülésre határozatot készítenek a tároló teljes felszámolása költségeinek előteremtésére.
Elmondta, hogy felmérések szerint Balmazújvárosban a fiatalok vérképzőszervi megbetegedése jelentősen meghaladja az átlagot, amire az orvosok nem találnak magyarázatot. Sokan a csernobili atomerőmű-balesetet okolják ezért, de sokan a veszélyeshulladék-tároló közelségét vélik a betegségek hátterének. Ilyen formán megnyugtató lesz mindenki számára, ha ez a telephely eltűnik a Hortobágyról – tette hozzá a polgármester.
Az MTI tudósítója szerdán azt tapasztalta a helyszínen, hogy nemcsak a telep külső kerítését javították ki, de a fedett csarnokot is erős fóliákkal vették körül, hogy a szél ne tudja a por formátumú hulladékot széthordani. A hordók szabályosan, raklapokon elhelyezve sorakoznak, legtöbbjük zárt, műanyag tároló, de van a telepen számos, szétrohadt, összerozsdásodott fémhordó is.