Ki nyeri a Jobbik és az MSZP–Együtt–PM versenyét?

Az MSZP–Együtt–PM Szövetség és a Jobbik, valamint független jelöltek csapnak össze Nagykátán.

Kovács András
2014. 01. 18. 3:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idei év első olyan időközi választását, amelyre egy 10 ezer főnél népesebb településen kerül sor vasárnap. A nagykátai 7-es számú körzetben egy fideszes képviselő halála miatt kellett kiírni az új voksolást. A 13 ezer lakosú Nagykáta érintett kerületének két szavazókörében vasárnap 1330 választópolgárt várnak az urnákhoz. A hét jelölt közül négy független, egy a Jobbik, egy az MSZP–Együtt, egy pedig az Emberbarát Városért Társaság színeiben indul.

A voksolás a kormánypártok számára egyáltalán nem jelent komolyabb izgalmat, míg az ellenzéki oldalon jóval nagyobb a tét. Abban az esetben, ha a Jobbiknak sikerülne megelőznie a balliberális erőket, az egy nagyon komoly pofon lenne számukra, főleg a január 14-i közös Bajnai–Gyurcsány-lista létrehozása fényében. Egy baloldali győzelem, vagy jó szereplés minden bizonnyal komoly lendületet adna a szocialistáknak és a velük összeboruló erőknek.

Ha megnézzük azoknak a szavazóköröknek a történetét, ahol vasárnap voksolnak, akkor egyértelműen látszik, hogy ez egy stabil jobboldali körzetnek számít, míg a Jobbik a legutóbbi országos voksolásokon messze átlag fölött szerepelt. A 2010-es önkormányzati választáson a megyei listás voksok 57,87 százalékát a Fidesz–KDNP, 28,09 százalékát a Jobbik, míg 14,04 százalékát az MSZP szerezte meg. A 2010-es tavaszi országgyűlési választáson hasonló eredmény született.

A 2006-os parlamenti voksolást országos szinten az MSZP–SZDSZ nyerte, míg Nagykáta ezen körzetében a Fidesz–KDNP 51,05, míg az MSZP–SZDSZ közösen 41,50 százalékot kapott a listán. A 2002-es országgyűlési választáson szintén az MSZP–SZDSZ diadalmaskodott, de a Pest megyei város ezen körzetében a Fidesz–MDF 47,9, a két balliberális párt pedig 44,43 százalékot kasszírozott.

2013-ban a 10 ezer főnél népesebb településeken tartott időközi önkormányzati választásokon a Fidesz–KDNP szerepelt a legjobban, míg az MSZP és a független jelöltek némileg erősödtek 2010-hez képest. A tavalyi 13 időközi választást a kormánypártok nyerték a szavazatok 42,85 százalékával, ami gyakorlatilag megegyezik a 2010-es eredményével. Az MSZP és szövetségesei 21,46, a Jobbik 11,39, az LMP 2,61 százalékot tudott elérni.

Az egyéb szervezetek (21,69 százalék) verték a szocikat. A balliberális erők és a Jobbik a számok alapján minden bizonnyal a független jelöltektől szerzett szavazatokat, míg a Fidesz stabil első helye azt mutatja, hogy a 2010-es tábor a kormányzati évek ellenére is kitartott pártja mellett.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.