Kilép az LMP-ből Vágó Gábor – derül ki a Vs.hu interjújából. A politikus a portálnak hangsúlyozta: a következő három hónapban minden energiáját az áfacsalási ügyre akarja fordítani. Bízik abban, hogy valóban létrejön az a vizsgálóbizottság, amely az ügy részleteit hivatott kivizsgálni, ennek pedig csak úgy tud részese lenni, ha a frakció tagja marad, majd utána távozik. Elmondása szerint maradtak még politikai ambíciói, de pártpolitikán túli eszközökkel szeretne segíteni az embereknek.
Vágó kifejtette, az LMP országos választmánya a hétvégén nem támogatta jelölését a kiskunhalasi körzetben, így nem kerülhetett fel az országos lista első harminc helyére sem. „Bár a szombati ülésén a kongresszus kétharmada lehetővé tette az egyéni jelöltségemről való döntést, az országos választmány többsége úgy döntött, nem támogatja indulásomat” – kommentálta a politikus.
Arra a kérdésre, hogy lehet-e más a politika, Vágó úgy fogalmazott: „lehet, de ahhoz az LMP-nek másképp kell politizálnia”. Hozzátette, újra kell építeni a pártot ahhoz, hogy valóban más legyen a politika.
Schiffer András, az LMP parlamenti frakcióvezetője az MTI-nek kedden azt mondta, mindannyiukat megdöbbentette Vágó Gábor kilépésről szóló bejelentése. Közölte, legutóbb hétfőn délben beszéltek egymással, de akkor még nem látta jelét annak, hogy a képviselő erre készül. „Annak viszont láttam nyomát, ami gyakorlatilag az interjújából is visszaköszön, hogy az utóbbi hónapokat maximálisan kiégve csinálta végig” – jelentette ki, hozzátéve: ez utóbbit emberileg megérti, és ugyanúgy sajnálja, mint azt, hogy Vágó Gábor erre a döntésre jutott.
A frakcióvezető úgy fogalmazott, a képviselő „alapvetően nem belső harcnak lett az áldozata”. Meglátása alapján Vágó Gábor „folyamatos dilemmában volt” az ügyben, hogy pártpolitikus akar-e maradni. Schiffer András – mint mondta – reménykedik abban, hogy a ciklusból hátralévő hónapokban sikerül együttműködniük.
Az LMP egyik legtöbbet szereplő országgyűlési képviselője a hétvégén a blogján jelentette be, hogy nem indulhat képviselőjelöltként a parlamenti választáson. Az okokra akkor nem tért ki. Az Index összeállítása szerint a jelenlegi képviselők közül csak az LMP társelnökei, Schiffer András és Szél Bernadett, valamint Osztolykán Ágnes helye biztos a listán. A portálnak Schiffer András azt mondta, hogy Vágó Gáborról még nincs végleges döntés.
A keddi Magyar Nemzet azt írta, az LMP két vezető testületén múlik, és legkésőbb három héten belül eldől, hogy a párt jelöltje lehet-e a 2014-es választásokon, és helyet kaphat-e az országos listán Vágó. A főként gazdasági ügyekkel foglalkozó politikus ugyanis kicsúszott a határidőkből.
Habár Schiffer András frakcióvezető kezdeményezésére még alapszabályt is módosítottak, hogy a hiba ellenére Vágóból jelölt lehessen, a választmány végül a képviselő-jelöltséghez szükséges utolsó jogi lépéshez nem járult hozzá. Az elvi lehetőség még meglett volna, hogy a politikus ennek ellenére felkerüljön az országos listára, ehhez viszont épp a választmányra lett volna szüksége. A párt jelöltállítási szabályzata szerint ugyanis „országos ismertségű közéleti személyiség” helyet kaphat az országos listán, ha a választmány és a politikai tanács – többséggel elfogadott – határozatban ajánlja az illetőt a kongresszusnak.
Az LMP január 25–26-án esedékes kongresszusán arról is szó lesz, hogy az országos lista első harminc helyét hogyan osztják fel – a kongresszus szavazataival – a kiválasztott harminc politikus között. A Magyar Nemzet birtokába került dokumentum szerint szerepel köztük az LMP hétfős frakciójának öt tagja: Schiffer mellett Szél Bernadett, Osztolykán Ágnes, Lengyel Szilvia és Mile Lajos.