– A választásokra ráfordulva mintha igyekezne barátságosabbnak tűnni a Jobbik. A masírozó gárdisták helyét mosolygós fiatalok és idilli család képe vette át, ez már a kampány?
– Ez az elem mindig is benne volt az arculatunkban, csak eddig nem hagyták, hogy megmutassuk. Pedig mi is ugyanolyan emberek vagyunk, mint bárki más. Ahogy már az évadnyitón is fogalmaztam: sem emberhúst nem eszünk, sem embervért nem iszunk, hanem hús-vér emberek vagyunk. Egyúttal szeretnénk oldani azok félelmét, akik szerint a Jobbik túl radikális párt. Már korábban is elmondtam a frakciónk előtt, hogy a stílusbeli radikalizmust és a tartalmi radikalizmust külön kell választanunk, nagyon oda kell figyelnünk, hogy a programunk radikalizmusának megőrzése mellett igyekezzünk a lehető legbefogadhatóbb formában közvetíteni az üzeneteinket.
– Igyekeznek lemosni az antiszemita és rasszista bélyeget?
– Így van. Hiszen ez mind sár, amit ránk dobáltak, és amit le kell mosnunk. Mindezt persze úgy kell tennünk, hogy a programunkból egy betűt sem szabad elhagyni.
– Hitelesnek tartja az új arculatot azután, hogy pártja eddigi retorikáját uralta a cigánybűnözés, egyik képviselőjük az MSZP-t nem egyszer „szocionistának” minősítette, míg egy másik képviselőjük egy bírónőt kért, hogy nyilatkozzon esetleges zsidó származásáról?
– Arról nincs szó, hogy innentől ne foglalkoznánk a cigánybűnözés problematikájával. Azt viszont nem tagadom, hogy voltak olyan kijelentések, amelyek nem voltak kellően diplomatikusak, és sérthettek bizonyos embereket. Viszont leszögezném azt is, hogy mi mindig az igazság kimondására törekedtünk, és ez lesz a jövőben is. Arra valóban figyelni kell, hogy ez ne riasszon, hanem vonzzon.
– Friss hír, hogy a bíróság szerint önöket bátran lehet neonácinak nevezni. Ezzel együtt is le tudják mosni a negatív jelzőket?
– Mi a szólásszabadság és a tudományos kutatás szabadságának hívei vagyunk, viszont amikor valaki a Jobbikot neonácinak nevezi, akkor nem kizárólag a politikusainkat, hanem a ránk szavazó csaknem egymillió embert is neonácinak titulálja. Nekünk politikusként kötelességünk sok mindent eltűrni, a választóinknak viszont nem, ezért sajnáljuk, hogy ilyen ítélet született. Mindenesetre a Jobbik a szómágia helyett a programok küzdelmére szeretne koncentrálni.
– Ebben segíthet a csalódott jobbikosokból alakult és a saját magát önöktől jobbra pozicionáló Magyar Hajnal megjelenése?
– Azt nem tudnám mondani, hogy az ég küldte nekünk a Magyar Hajnalt, de – ha másra nem – legalább arra jó, hogy megmutassa sokaknak a különbséget a Jobbik politikája és az ő nemzetiszocializmusuk között. A Jobbik radikális párt, ezt mindig is vállaltuk. Kemény üzeneteink vannak, tabutémákat feszegetünk. A társadalmi többség megszólítását tartjuk célunknak, és úgy gondolom, hogy idővel néppárttá kell válnunk.
– Nem tart attól, hogy a sokszor még keményebben fogalmazó Magyar Hajnal szavazatokat visz?
– Biztos van néhány ember, akit megszólítanak, néhány hasonlóan sértett ember, mint ők. Ám én azt hiszem, hogy valódi társadalmi támogatottságuk nincsen, hiszen arra nem lehet politikát alapozni, hogy gyűlölöm a Jobbikot. Elképzelhetőnek tartom, hogy egy, a Jobbiktól jobbra álló pártnak lenne keresnivalója Magyarországon, de hogy ez nem a Magyar Hajnal lesz a jelenlegi vezetésével, abban biztos vagyok.
– Melyek a fő üzeneteik a választásokra?
– A szlogenünk az, hogy kimondjuk, megoldjuk. A Jobbik azzal vált közismertté, hogy kimondta a problémákat bátran, tabudöntögető módon, ahogyan korábban senki sem merte. Most már szeretnénk arra lehetőséget kapni, hogy meg is oldjuk ezeket. Az MSZP 12, a Fidesz pedig nyolcévnyi bizalmat kapott már, és úgy érezzük, meg is mutatták, hogy mit tudnak. A három téma, amelyre koncentrálni fogunk: a megélhetés, a rend és az elszámoltatás, de a programunk természetesen minden más területet is lefed.
– A közbiztonság kapcsán talán az egyik legkirívóbb elem a programjukban a kémiai kasztrálás. Nem tart attól, hogy ez sokaknak ijesztő lehet?
– A kémiai kasztrálás neve valóban elrettentő lehet, ám valójában egy viszonylag egyszerű beavatkozást takar, amelyet a nemi erőszakot elkövetőkkel szemben alkalmaznánk. Egy biokémiai eljárással hűtenénk le a kedélyeiket. A Fidesz programja a három csapás, és ha jobban belegondolunk, ez azt jelenti, hogy három nőnek teszi tönkre az életét egy bűnelkövető. Mi azt szeretnénk, ha az első nemi bűncselekmény után ezt meg lehetne akadályozni, és egy csapásra megoldani a problémát.
– Hogyan akarják eljuttatni üzeneteiket a választókhoz?
– Február 15-én, a hivatalos kampány kezdetének napján lesz egy kampánynyitó rendezvényünk egy kelet-magyarországi megyeszékhelyen. Ahogyan a 2010-es választások előtt is prioritásként kezelte a Jobbik a személyes találkozást, úgy most is tömérdek lakossági fórumot szervezünk. Én magam február elejétől kezdve hatvan nap alatt csaknem nyolcvan helyszínen fogok megjelenni. Amiben pedig leginkább bízom, az az internet. Ez a mi csúcsfegyverünk, és itt készülünk a legnagyobb erővel. Nagyon bízom még az aktivistáink és szimpatizánsaink mozgósításában, mert – ahogy korábban is fogalmaztam – ők a mi médiánk.
– Milyen csapat irányítja a Jobbik kampányát, és ön személy szerint milyen szerepet vállal ebben a munkában?
– A párt kampányfőnöke, ahogy korábban is, Szabó Gábor pártigazgató. Én személy szerint is részt veszek a kampányban, minden reggel sajtóértekezletet tartok, és a főbb irányokról tájékoztatom a kommunikációval foglalkozó munkatársaimat. Megvitatjuk a történéseket, és én adom meg a követendő irányt, a reagálások mikéntjét.
– Igénybe vesznek hazai vagy akár külföldi kampánystratégát?
– A kampánycsapatban, vagyis a kommunikációs és a kreatívstábban részt vevők mind a Jobbik tagjai vagy a párt körül megjelent fiatal, tehetséges szakemberek. Semmiféle külföldi vagy céges segítséget nem veszünk igénybe.
– Habár hivatalosan még nincs kampány, a pártok óriásplakátjai már az utak mentén vannak, az MSZP egyből negatív üzenettel kezdett. A Jobbik is belemegy a sárdobálásba?
– Én azt látom, hogy a Fidesz és az MSZP egymással riogat. A Fidesz plakátjain az MSZP arcai vannak – a Civil Összefogás Fórumot a Fideszhez sorolom –, az MSZP plakátjain pedig a Fidesz arcai. A Jobbik viszont saját üzeneteivel foglalkozik, nem a másik lejáratásával. Melldöngetés nélkül, de itt hadd tegyem hozzá, hogy nagyon büszke vagyok az álruhás országjárásomra is. Emberileg és politikailag is nagyon fontosnak tartom, és folytatni is fogom a kampányban, majd a választások után.
– Mennyire érzi hitelesnek, hogy havi bruttó egymillió forint felett kereső pártelnökként beáll közmunkásnak vagy piaci kofának?
– Hitelesnek tartom, mert egyszerű családból származom, édesapám kőműves, édesanyám pedig adminisztrátor volt, tudom, milyen az átlagemberek élete. Az egzisztenciális helyzetemben pedig semmiféle szégyellni- vagy titkolnivalóm nincs. Sem a közös vagyonból, sem máséból soha semmit el nem vettem. Viszont nagyon fontosnak tartom, hogy a politika ne szakadjon el az emberek mindennapjaitól. Akár piaci kofaként, akár közmunkásként, akár idősgondozóként én is nagyon sokat tapasztaltam, és az ott dolgozó embereknek is tudtam visszajelzést adni arról, hogy a politika nem feledkezett meg róluk. Ha valaki számára ez hiteltelen, nyugodtan utánam csinálhatja.
– Gyurcsány Ferenc is beköltözött korábban a miskolci Avas lakótelepre.
– Ha valaki elmegy ide-oda egy pár órára néhány fénykép kedvéért, az egy reklámanyag. Én viszont minden egyes munkakörben végigdolgoztam egy teljes műszakot. Nem kivételeztek velem, és én pont ezt akartam.
– Vagyis egy-egy nap munka már több egy reklámfogásnál?
– Lehúzni nyolc órát, és utána megtartani két lakossági fórumot azért nem olyan egyszerű. Úgy tapasztaltam, a nagy többség méltányolta, hogy egy olyan politikus, akit a televízióban nyakkendőben látnak, egyszer csak ott van a piacon, és kiszolgálja őket almával. Akinek nem tetszett, az sem az elgondolást kritizálta, csupán én vagy a Jobbik nem volt számára szimpatikus.
– A Fidesz kampányát uralhatja a rezsicsökkentés, a családok megsegítése, és még sorolhatnánk. A Jobbik ezt próbálja meg pozitív üzenetekkel felülmúlni?
– A rezsicsökkentést 2010-ben mi vetettük fel először, a mostani kampányban pedig az áfacsökkentésre fogunk fókuszálni. Egy ellenzéki párt, amelyik még nem volt kormányon, egyszerre van könnyű és nehéz helyzetben. Könnyű helyzetben vagyunk azért, mert kritizálni egyszerű, pláne ha visszatekintünk az elmúlt négy vagy akár 24 évre. A nehéz része viszont az, hogy nem tudjuk elmondani, mit értünk el, vagyis egyfajta ígéret vagyunk. A Jobbik számára legnehezebb azt elhitetni, hogy igenis képes az ország kormányzására.
– Azt már lehet tudni, hogy ön a Jobbik miniszterelnök-jelöltje, az országos lista mikor lesz nyilvános?
– Még februárban szeretnénk az országos listáról határozni, a kampánynak már annak tudatában fogunk nekimenni.
– Ki dönt a sorrendről, önnek milyen személyes szerepe van a befutó helyek kiosztásában?
– Első lépésként én teszek javaslatot az elnökségünknek. Ott ezt megvitatjuk, majd egy elfogadott koncepció kerül a választmány elé, ahol a végső döntés megszületik.
– Milyen viták vannak a párton belül a biztos parlamenti helyekért? A következő parlament lényegesen kisebb lesz, vagyis kevesebb képviselőnek lesz helye.
– Nem mondom, hogy nincs kíváncsiság és bizonytalanság a képviselőkben. Természetesen mindenkit érdekel, hogy milyen helyre számíthat, de bénító vitákat én nem látok. Az elmúlt négy évben letisztultak a szerepek, ismerjük egymás képességeit, munkáját, és úgy gondolom, mindenkinek a „beárazása” megtörtént. Habár az egyéni jelöltek kiválasztásánál voltak csalódott emberek, a Jobbik feltűnően egységes. Ha megnézzük az ellenzéki pártok parlamenti frakcióit, azt látjuk, hogy mindegyiket felmorzsolta a kétharmados kormánnyal szembeni politizálás. A Jobbikból is többen léptek ki, de ennek ellenére egységes maradt. Az LMP eközben kettészakadt, sőt úgy tűnik, hogy meg is semmisült. A MSZP pedig három részre bomlott, és most ugyan összeálltak, ám nem pártszinten, csak egy választási szövetségként. Szerintem tehát kimondhatjuk, hogy a Jobbik a legerősebb ellenzéki pártként vág neki a 2014-es választásoknak.
– A közvélemény-kutatások szerint ugyanakkor a Jobbik több mint egy éve nem tud erősödni, a felmérések szerint 8 és 12 százalék között áll.
– A biztos szavazóknál azért 15 százalékra vagy a fölé mértek bennünket. Én azt látom, hogy ezek a felmérések a Jobbikot alulmérik, elég csak a 2009-es európai parlamenti vagy a 2010-es parlamenti választásokra gondolni. Biztos vagyok benne, hogy a Jobbik meglepetést fog okozni április 6-án.
– Milyen eredménnyel lenne elégedett?
– A győzelemmel természetesen. Más szándékkal egy küzdelembe nem is lehet belemenni.
– Reálisnak is tartana egy ilyen eredményt? Még akkor is igen csekélynek tűnik az esély, ha a Jobbikot – ahogy fogalmazott – alulmérik a kutatások.
– Az, hogy mi a reális, a választásokon fog kiderülni. Én nem csak a kutatásokból indulok ki. Szerintem vannak nagyon sokan, akik – ha kérdezik is őket – nem mondják meg, hogy a Jobbikra szavaznak majd. Emellett van legalább félmillió ember, aki az MSZP, majd a Fidesz kormányzása alatt hagyta el az országot, körükben szerintem nagy számban vannak Jobbik-szavazók is.
– A múlt hét végén Londonban ugyanakkor komoly tüntetés várta.
– A londoni utamat én sikeresnek ítélem, mert találkozhattam kinti magyarokkal, és bemutathattam nekik, hogy mit kínál számukra a Jobbik. Az oda kivezényelt tüntetőknek pedig látszólag fogalmuk sem volt, hogy a Jobbik mit képvisel, és milyen céllal érkeztem oda. Pikáns, hogy az ellenem zajló demonstrációtól nem messze ortodox rabbik tüntettek a cionizmus ellen és a Jobbik mellett.
– Összességében a nyugati sajtó és több diplomata is aggodalmát fejezte már ki a szélsőségek, konkrétan a Jobbik térnyerése miatt.
– Nyugat-Európáról és az Egyesült Államokról van csak szó, az ottani sajtónk valóban egészen elképesztő. Számomra viszont az a fontos, hogy nem az egész világra jellemző ez a hozzáállás, a Jobbiknak kitűnő kapcsolatai vannak főképp keleten, például Oroszországban, Törökországban vagy Ázsiában.
– Kapnak támogatást is keletről?
– Semmiféle kampánytanácsadónk nincs, és semmiféle anyagi juttatásban nem részesülünk más ország vagy külföldi szervezetek részéről. Ha ilyen felajánlás érkezne, azt is visszautasítanánk, mert nem kívánunk kiszolgáltatottá válni. Aki pártként kiszolgáltatja magát, az kormányra kerülve az országot szolgáltatja ki. Ez történt az elmúlt 24 évben, és mi pont ez ellen jöttünk létre.
Interjú a pénteki Magyar Nemzetből.