Megszűnt Simon Gábor mandátuma

Megérkezett a bukott MSZP-s politikus lemondó levele az Országgyűlés elnökéhez.

PR
2014. 02. 13. 7:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szilágyi Zoltán hozzátette, hogy Simon Gábor nem személyesen adta át levelét. A parlament honlapja szerint a mandátum február 12-ei hatállyal szűnt meg. A Legfőbb Ügyészség sajtóközleményében arról ír, hogy az Országgyűlés elnökének hozzájuk eljuttatott tájékoztatása szerint Simon Gábor lemondó nyilatkozata csütörtök reggel, 7 óra 44 perckor érkezett meg. Ezzel elhárult a közjogi akadálya a Simon Gábort érintő büntetőeljárás lefolytatásának.

A KDNP-s Rubovszky György kezdeményezte, hogy az Országgyűlés kérje fel a mentelmi bizottságot: folytasson le vizsgálatot Simon Gábor „országgyűlési képviselőként tett vagyonnyilatkozatával és vagyonosodásával összefüggő egyes kérdések egyértelmű tisztázása érdekében”. A politikus keresné a lehetőséget a volt szocialista képviselő javadalmazásának jogi úton történő visszakövetelésére is.

A kormánypárti képviselő, a mentelmi bizottság elnöke, a parlamentnek szerdán benyújtott javaslatában indítványozza: a testület tárja fel, hogy Simon Gábor eltitkolt százmilliói származhattak-e legális, bevallott jövedelemből, illetve hogy ezek a százmilliók összefüggésben állhatnak-e Simon Gábor képviselői, illetve MSZP-elnökhelyettesi tisztségével.

Határozati javaslatában Rubovszky György kitér arra is: a bizottság Simon Gábor összeférhetetlenségének kimondására tett javaslatot. Ha Simon Gábor az összeférhetetlenség kimondását megelőzően lemond képviselői mandátumáról, az azt a célt szolgálná, hogy az összeférhetetlenség fennállása alatt felvett jövedelem visszafizetésének jogkövetkezménye alól mentesüljön – írta.

Ezzel összefüggésben a KDNP-s politikus azt javasolja: ha a képviselői mandátumról való lemondás bekövetkezik, a mentelmi bizottság vizsgálja meg, milyen lehetőség van arra, hogy az Országgyűlés a Simon Gábor részére az összeférhetetlenség időszaka alatt kifizetett javadalmazást jogi úton visszakövetelje.

Ha Rubovszky György javaslatát elfogadja az Országgyűlés, a bizottságnak a feltárt eredményekről 2014. március 31-éig kell tájékoztató jelentést készítenie.

Az Országgyűlés mentelmi bizottsága vizsgálatával azt szeretné bizonyítani, hogy a volt szocialista képviselő, Simon Gábor ügye egyedi eset, abból nem szabad általánosságokat levonni – közölte Rubovszky György, a testület KDNP-s elnöke csütörtökön az alkotmányügyi bizottság ülésén.

Rubovszky György elmondta, az elmúlt egy hét történéseiből az állapítható meg, hogy bizonyos politikai erőknek az a szándéka, hogy mindegyik politikust besározzák ezzel az üggyel, és egy olyan közhangulatot teremtsenek, hogy „lám-lám ilyenek a politikusok”. Mint mondta, szeretnék bebizonyítani, hogy ez egyedi eset, nem szabad ebből általánosságokat levonni.

Simon Gábor volt MSZP-s politikus elszámolt pártja felé – mondta Tóbiás József, a párt általános frakcióvezető-helyettese csütörtöki sajtótájékoztatóján. Arra a kérdésre, hogy Simon Gábor elszámolt-e az MSZP tulajdonában lévő, de a politikus által használt tárgyakkal és gépkocsival, Tóbiás József szűkszavúan annyit mondott, „igen, megtörtént”. Szerdán Budai Bernadett MSZP-szóvivő arra a felvetésre, hogy az elnökhelyettesként használt szolgálati autója továbbra is ott parkol a politikus XVIII. kerületi háza előtt, közölte: Simon Gábornak minden, az MSZP-től kapott juttatása megszűnt. Az elszámolás néhány napot igénybe vesz – mondta.

Simon Gábor továbbra is bujkál és menekül a sajtó elől. A bukott MSZP-elnökhelyettes szerdán kora este a Hír Televízió stábja miatt nem mert hazamenni XVIII. kerületi lakásába, kocsijával a ház előtt csak lassított, majd amikor meglátta a rá várakozó riportert, megállás nélkül továbbhajtott, majd autót cserélt. Az osztrák számláján százmilliókat rejtegető politikus nem ment el szerda délelőtt a mentelmi bizottság ülésére. A testület elnöke ezért kezdeményezte a képviselői összeférhetetlenség kimondását.

A parlamentben csütörtökön a képviselők egy esetleges vizsgálóbizottság fölállításáról is dönthetnek, amiről Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője keddi sajtótájékoztatóján beszélt, miszerint a többi pártnak az a kötelessége, hogy a Ház csütörtöki, utolsó ülésén minden parlamentáris eszközt vegyen igénybe a rejtélyes százmilliók eredetének tisztázására. Hozzátette: ilyen eszköz lehet például parlamenti vizsgálóbizottság létrehozása, vagy valamelyik működő bizottság felhatalmazása a kérdés tisztázására.

A Magyar Nemzet február 4-én írt először arról, hogy Mesterházy Attila szocialista pártelnök helyettese, Simon Gábor évek óta hatalmas, több százmillió forintos vagyont parkoltat egy osztrák pénzintézet számláján. Az MSZP-s honatya a csaknem 250 millió forintos összeget nem tüntette fel egyetlen vagyonnyilatkozatában sem. A legfőbb ügyész adócsalás és magánokirat-hamisítás megalapozott gyanúja miatt kezdeményezte Simon mentelmi jogának felfüggesztését.

Simon február 6-án jelentette be, hogy minden MSZP-s tisztségéről és február 12-ei hatállyal országgyűlési képviselői mandátumáról is lemond. Mesterházy helyettese egyébként egy szót sem szólt arról, honnan szerezte a százmilliókat, és miért nem tüntette fel a vagyonbevallásában, csupán annyit közölt: jóhiszeműen hibázott, és el tud számolni. Azt továbbra is teljes homály fedi, honnan, hogyan és milyen céllal került ennyi pénz hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.