Simon szándékosan titkolta el a mesés vagyont?

A felfüggesztést javasló határozat megállapítja, hogy a valótlan adatközlés szándékos volt. Simon Gábor nem jelent meg a grémium előtt.

NT
2014. 02. 12. 18:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bizottsági ülés előtt Simon Gábor e-mailben tájékoztatta őket arról, hogy nem kíván megjelenni a szerdai bizottsági ülésen – jelentette be szerdai sajtótájékoztatóján Rubovszky György. A mentelmi bizottság elnöke úgy tájékoztatott a Hír TV helyszíni tudósítása szerint: Simon a levélhez csatolt továbbá egy dokumentumot is, amelyben jelzi, hogy a mai napig le fog mondani az országgyűlési képviselői mandátumáról.

Rubovszky kitért rá, megkeresték Kövér László házelnök titkárságát, ahol arról érdeklődtek, megérkezett-e hozzájuk Simon Gábor lemondásról szóló nyilatkozata. Karsai Józseftől azonban azt a tájékoztatást kapták, hogy még nem kapták meg a dokumentumot. Mint mondta, „amíg a lemondás nem kerül az elnöki titkárságra, addig úgy végezzük a dolgunkat, ahogy a törvény előírja”.

Emlékeztetett továbbá, hétfőn megszületett egy felfüggesztést javasló határozat, amely megállapítja, a valótlan adatközlés szándékosan elkövetett magatartás volt, így az elnök köteles haladéktalanul intézkedni az összeférhetetlenség ügyében. „A bizottsági határozat alapján határozati javaslatot terjesztek a Ház elé, amiben indítványozom, hogy haladék nélkül mondja ki a képviselő összeférhetetlenségét.” – Ha és amennyiben a holnapi parlamenti döntés előtt megérkezik a lemondó nyilatkozat, a javaslat okafogyottá válik – tette hozzá.

Azzal, hogy Simon Gábor szerdai hatállyal lemond mandátumáról, ügye kikerül a parlamenti vizsgálat alól – mondta szerdai sajtótájékoztatóján kérdésre Budai Bernadett MSZP-szóvivő. A szóvivő Simon Gábor lemondásával magyarázta, hogy a mentelmi bizottság szocialista tagjai nem mentek el a testület szerdai ülésére, amelynek napirendjén az MSZP múlt héten lemondott elnökhelyettesével szembeni vagyonvizsgálati eljárás szerepelt.

Szintén kérdésre megerősítette, hogy nem bontották fel Simon Gábor vagyonnyilatkozatát, amelyet választott tisztségviselőként kellett tennie az MSZP etikai bizottságának. Így az továbbra is egy lezárt borítékban van. Ezt azzal indokolta, hogy Simon Gábor lemondott párttisztségeiről, amikor kiderült, hogy nagyjából 240 millió forintos be nem vallott vagyont tart ausztriai bankszámlákon. A borítékot pedig csak a jelenlétében nyithatták volna fel - jegyezte meg. E vetülettel kapcsolatban a Magyar Nemzetnek Ferencz Gábor, az MSZP sajtófőnöke is nyilatkozott. Eszerint a vagyonnyilatkozatokat mindenkinek lezárt borítékban kell benyújtani, kibontani pedig csak az alapszabályban leírt esetekben lehet a párt etikai testülete, illetve fegyelmi testületének vezetői által, valamint a vagyonnyilatkozatot adó személy jelenlétében. Mivel Simon Gábor már kilépett a pártból, a boríték zárva marad, a volt elnökhelyettes pedig akár bontatlanul visszakaphatja – vagyis vélhetően sosem fog kiderülni, mit vallott be egykori pártjának a nyilvánosság elől eltitkolt 240 millió forintból és budai luxuslakásának eddig szintén tisztázatlan finanszírozásáról.

Budai Bernadett nem tudott beszámolni Simon Gábor hollétéről, mint mondta, a volt elnökhelyettesnek a múlt hét óta nincs kapcsolata a szocialista párttal. Arra a felvetésre, hogy az elnökhelyettesként használt szolgálati autója továbbra is ott parkol a politikus XVIII. kerületi háza előtt, Budai Bernadett közölte: Simon Gábornak minden, az MSZP-től kapott juttatása megszűnt. Az elszámolás néhány napot igénybe vesz – mondta. A szóvivő arról is beszélt, hogy az MSZP-nek érdeke az ügy tisztázása, és arról a pártelnök Mesterházy Attila semmivel sem tud többet, mint a közvélemény, vele is csak azt közölte Simon Gábor, hogy a pénz eredete nem függ össze közéleti tevékenységével.

Arra a felvetésre, hogy a vagyongyarapodás idején Simon Gábor mégiscsak az MSZP elnökhelyettese volt, Budai Bernadett úgy reagált: nem tudni, mikor keletkezett a vagyon, az ügyészség csak azt közölte, hogy a politikus a pénzt 2008-ban, illetve 2009-ben helyezte el Ausztriában, keletkezésének időpontja azonban egyelőre nem ismert.

 

Mint ismert, Rogán Antal kedden azt közölte, az MSZP pénze lehet a Simon Gábor osztrák bankszámláján parkoló negyedmilliárd forint, valamint kérte: Simon jelenjen meg a mentelmi bizottság ülésén. Rogán Antal arra szólította fel Mesterházy Attila MSZP-elnököt: érje el, hogy Simon Gábor megjelenjen ma az Országgyűlés mentelmi bizottságának ülésén, és adjon magyarázatot a rejtélyes százmilliókra, vagy legalább a bizottság szocialista tagjai legyenek ott, és mondják el, amit tudnak. – Ha nem jelennek meg, és nem tisztázzák, amit Simon Gábor nekik mondott, akkor nyilvánvaló, hogy közösen titkol valamit az MSZP és az MSZP volt elnökhelyettese – mondta a Fidesz frakcióvezetője.

A Magyar Nemzet egy héttel ezelőtti leleplezése után Simon nem állt ki a nyilvánosság elé, egy-két újságíró tudott csak vele beszélni az első napokban saját otthona előtt, de érdemben ott sem adott tájékoztatást. Azóta viszont nyomtalanul eltűnt. Az elmúlt napokban csak egy közleményt adott ki arról, hogy mai napi hatállyal lemond mandátumáról.

Vámosi-Nagy Szabolcs adószakértő szerint a szocialisták bukott elnökhelyettese ellen az adóhivatal vélhetően vagyonosodási vizsgálatot fog indítani. A Hír TV-nek nyilatkozva azt mondta, hogy a politikusnak ebben az esetben bizonyítania kell, hogy legális forrásból származik az ausztriai számlán parkoltatott pénze. Az ügyészség szerint egyébként Simon Gábor 50 millió forint adót nem fizetett be a 240 millió forintnak megfelelő valuta után. Vámosi-Nagy Szabolcs szerint túl nagy összegről van szó, így már akkor sem úszhatná meg a felelősségre vonást, ha megfizetné adótartozását. Kifejtette azt is, hogy gondatlanságból nem lehet adócsalást elkövetni, az összeg nagysága pedig a szándékosság felé hajlik.

Simon Gábortól korábban a Népszabadság szerkesztőségi cikkben kérte, hogy számoljon be eltitkolt 240 milliós vagyonának eredetéről, és tisztázza a helyzetet. Szerdán Németh Péter, a Népszava főszerkesztője támasztott hasonló igényeket a volt MSZP-elnökhelyettessel szemben. Kedvesen felszólítja Simont, hogy hallgatásával, nevetségessé váló korrekcióival – minden bizonnyal újonnan benyújtott adóbevallására gondol – ne tetézze az MSZP és a baloldal baját. Németh utal rá, ő korábban felajánlotta a politikusnak, hogy a Népszava hasábjain tisztázza nevét, de Simon nem reagált. „Szólalj meg, beszélj, aztán kezdj egy új életet! Hidd el: lehetséges. De csakis így” – zárja üzenetét a Népszava főszerkesztője.

 

Lendvai Ildikó kedden este az ATV Voks című műsorában az üggyel kapcsolatban úgy fogalmazott, idiotizmusnak hat, amit Simon Gábor tett. Hozzáfűzte: fogalma sincs honnan tehetett szert volt párttársa a 240 milliós vagyonra. Lendvai kijelentette, kár úgy tenni, hogy ilyenek egy pártban nem fordulhatnak elő, viszont hiba lenne feltételezni, hogy az MSZP egy olyan dinnyefejű párt, mely eltitkolt pénzét a párt elnökhelyettesének osztrák számláján tárolná.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.