Simon csak megőrzésre kapta a százmilliókat?

Továbbra is teljes homály fedi, honnan, hogyan és milyen céllal kerültek a százmilliók az MSZP elnökének jobbkezéhez.

WA
2014. 02. 11. 11:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rogán Antal Mesterházy Attilához, az MSZP elnök-frakcióvezetőjéhez fordult, hogy érje el, Simon Gábor, a szocialisták volt elnökhelyettese jelenjen meg az Országgyűlés mentelmi bizottságának szerdai ülésén, és tisztázza, honnan származnak a bécsi számláján lévő százmilliók. Ezt a Fidesz frakcióvezetője kedden közölte Budapesten sajtótájékoztatón.

Rogán azt is kérte, hogy ha az érintett képviselő nem jelenik meg, akkor legalább a testület szocialista tagjai menjenek el az ülésre, és számoljanak be arról, hogy nekik mit mondott a képviselő, hiszen Simon a szocialistáknak adott egy magyarázatot arra, honnan származnak a százmilliók. Ha a szocialisták szerdán nem jelennek meg a bizottsági ülésen, akkor „nyilvánvaló, hogy közösen titkolnak valamit” Simon Gáborral – tette hozzá. Rogán Antal szerint ebben az esetben a többi pártnak az a kötelessége, hogy a Ház csütörtöki, utolsó ülésén minden parlamentáris eszközt vegyen igénybe a rejtélyes százmilliók eredetének tisztázásra. Hozzátette: ilyen eszköz lehet egy parlamenti vizsgálóbizottság létrehozását, vagy valamelyik működő bizottság felhatalmazása a kérdés tisztázására.

A Fidesz frakcióvezetője elmondta: az MSZP volt elnökhelyettese több mint egy évtizede országgyűlési képviselő, tudnia kell, hogyan kell egy vagyonnyilatkozatot kitölteni. Szerinte ha nem a vicc kategóriájába sorolják a szocialista politikus állítását, miszerint nincs olyan rovat, ahova beírhatná a pénzt, akkor egyetlen logikus magyarázat van arra, hogy Simon Gábor miért nem találta a megfelelő rovatot vagyonnyilatkozatában.

„Az a logikus magyarázat, hogy a rejtélyes, Ausztriában tárolt százmilliók valójában nem az ő pénze, hanem a Magyar Szocialista Párté, csak megőrzésre kapta” – fogalmazott Rogán Antal. A rejtélyes százmilliók ügye csak most kezdődik – hangsúlyozta, aki szerint a közvéleménynek tudnia kell, kitől és miért kapta a pénzt Simon Gábor.

Rogán Antal szerint Simon Gábor magatartása egyértelművé teszi, hogy a Magyar Nemzetben megjelent állítások igazak, vagyis „ráutaló magatartással” bebizonyosodott, hogy léteznek a rejtélyes százmilliók az ausztriai bankszámlán.

Eközben a Magyar Nemzet újabb gyanús körülményre bukkant Simon vagyonnyilatkozataiban. A szocialista politikus a 2012-es bevallása szerint az év október 22-én vásárolt egy 120 négyzetméteres társasházi lakást a XII. kerületben. A Magyar Nemzet kiderítette, a szóban forgó ingatlan a Széchenyi-hegyen, egy Ágnes utcai elit társasházban található. A földhivatalból kikért tulajdoni lapra Simon neve már 2012. szeptember 10-én felkerült. Több mint érdekes, hogy ugyanezen a napon a Simon luxuslakása melletti ingatlanon széljegyre került Simon jelenlegi felesége, Horváth Tünde Márta is. Bár Simon vagyonnyilatkozata szerint 2012-ben még nem voltak házasok, feltételezhető, hogy nem a vakszerencse miatt vásárolták meg egy időben az egymással szomszédos ingatlanokat.

A lap által megkérdezett ingatlanszakértő szerint – aki a szóban forgó társasházban is árul egy lakást – az elmúlt években körülbelül 80-90 millió forintra taksálható ebben a társasházban egy jó állapotú vagy felújított ingatlan értéke. Rámutatott: az 1986-ban épült társasház lakásai 100 és 130 négyzetméteresek, ezenfelül dupla garázs és mosókonyha, illetve egy kisebb előkert is tartozik hozzájuk.

Rejtély, hogy Simon honnan szerzett több tízmillió forintot, ugyanis a 2011-es vagyonnyilatkozatához képest a 2012-esben a tartozása mindössze 3,5 millió forinttal emelkedett, és nem volt olyan jövedelme ebben az időszakban sem, amely ezt a hirtelen vagyongyarapodást magyarázhatná. Szintén magyarázatra szorul, hogy az internetes adatlapja szerint „gazdasági vezetéssel” foglalkozó Horváth Tünde Mártának honnan volt több tízmillió forintja a lakás megvásárlására, ugyanis az ő vagyonnyilatkozata (mint az országgyűlési képviselők házastársaié) nem nyilvános, és az Országgyűlés mentelmi bizottsága csak konkrét bejelentés esetén vizsgálhatja.

Ismert, hiába várták, nem ment el az Országgyűlés mentelmi bizottságának hétfő délelőtti – zárt ajtók mögötti – ülésére a százmillióit egy osztrák bankszámlán rejtegető Simon. Ehelyett az MSZP bukott elnökhelyettese egy levelet küldött és egy új vagyonnyilatkozatot, ám abban sem szerepel a külföldi bankszámlán euróban és dollárban lévő – forintra átszámítva csaknem negyedmilliárdos – vagyona. Simon ezt azzal magyarázta, hogy nincs olyan rovata a vagyonnyilatkozatnak, amelyben ezt az összeget feltüntethette volna.

Rétvári Bence a Kossuth rádió 180 perc című műsorában erre úgy reagált: a hétfői nap csak rontott Simon Gábor és az MSZP helyzetén, hiszen nyilvánvalóan nem hihető a politikus védekezése, miszerint „nem talált rubrikát” a vagyonnyilatkozaton a 240 millió forint feltüntetésére. A KDNP alelnöke szerint furcsa, hogy bár az MSZP volt elnökhelyettese azt üzeni, meg tudja magyarázni a történteket, egy hete „bujkál az összes kamera elől”, akárcsak a többi szocialista politikus.

Így továbbra is teljes homály fedi, honnan, hogyan és milyen céllal kerültek a százmilliók az MSZP elnökének jobbkezéhez. A Fidesz részéről egyebek között azt szeretnék megtudni, hogy ez az összeg azonos-e azokkal a párthoz vándorló „gyanús százmilliókkal”, amelyekről Gyurcsány Ferenc a közelmúltban beszélt.

A Jobbik szerint felmerülhet a gyanú, hogy Simon Gábor vagyongyarapodása mögött nem tisztázott, esetleg bűncselekményből származó összegek állnak. Az ellenzéki párt frakcióvezető helyettese szerint amíg ezt nem tisztázzák, az ügyészség zárolhatná a szocialista politikus bankszámláját. Erről Volner János beszélt keddi budapesti sajtótájékoztatóján kedden késő délután.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.