A kormányfő beszédében azt is hangsúlyozta, hogy megtisztították a rendőrséget azoktól, akik a bűn oldalára álltak, és „a jövőben is így fogunk tenni”, emellett korszerűbbé tették a rendvédelmi munka feltételeit. Hozzátette továbbá, hogy mára 3500-zal több rendőr teljesít szolgálatot az utcákon.
A törvények és a korszerű eszközök azonban önmagukban nem hoztak volna megfelelő javulást, kellett hozzá egy jól képzett, hatékonyan működő rendvédelmi szervezet – emelte ki.
„Ma már nemcsak a gazdaság, hanem a rend és a közbiztonság dolgában is jobban állunk”, mint 2010-ben, amikor a rend és a közbiztonság, hasonlóan a gazdasághoz, romokban hevert – állapította meg Orbán Viktor. Megjegyezte, a rendvédelmi szervezet teljesítőképességét, hatékonyságát az mutatta meg igazán, amikor a polgárokkal együtt megmentették az országot a tavalyi dunai, az évszázad legnagyobb árvizétől.
Szavai szerint az egyenruha erőt és tartást ad, az egyenruhás szolgálat mindig kiemelkedő felelősséggel jár, „a mundér kötelez”, ezért akárki nem viselhet egyenruhát.
Eredményesebb lett a rendőrség munkája, kevesebb lett a bűncselekmény és gyorsabb az elfogás – jelentette ki Pintér Sándor korábban Biatorbágyon egy lakossági fórumon.
Jelentősen javult a közbiztonság az egész országban, s bár Nógrádban emelkedett a bűncselekmények száma, a rendőri munka eredményességének köszönhetően ott is nőtt a közbiztonság – közölte február elején a belügyminiszter Salgótarjánban.
A miniszterelnök azt is mondta, hogy békés körülmények között az emberek hajlamosak azt gondolni, a rend olyan, mint a levegő, „miközben éljük az életünket, eszünkbe sem jut, nem is gondolunk rá, hogy valójában élni sem tudnánk nélküle”.
A rendet „akkor kezdjük el igazán becsülni, ha veszélybe kerül. (...) Akkor rendért és védelemért kiáltunk, és azt várjuk el, hogy azok, akiknek ez a munkájuk, védjék meg javainkat, őrizzék meg a mi életünket”, és hárítsák el a veszélyeket. „Ilyenkor értjük meg igazán, milyen fontos és értékes az a munka, amit a rend és a biztonság hivatásos védelmezői a mindennapokban, gyakran szinte észrevétlenül, értünk és a rendezett magyar életért végeznek” – fejtette ki.
Orbán Viktor beszéde végén elengedhetetlennek nevezte a rendőri hivatás megbecsülését, hogy az ezt a pályát választók biztos jövőt láthassanak maguk előtt, amiért ugyanakkor Magyarországnak még sokat kell tennie.
Végül azt kérte az összegyűltektől, legyenek példamutatóak, feddhetetlenek és hűek az esküjükhöz, mert nagymértékben múlik rajtuk, hogy milyen lesz az ország.
„Önökön is múlik, hogy olyan országban éljünk, ahol minden becsületes ember biztonságban érezheti magát. (...) A hazájuk számít önökre” – zárta szavait a kormányfő.
A szombaton esküt tett tiszthelyettesek közül 1098-an a rendőrség, 121-en a készenléti rendőrség, 176-an pedig a katasztrófavédelem állományába kerülnek.
Magyarország a közbiztonság terén is jobban teljesít, a kormányzati intézkedések nyomán ma jóval nagyobb a rend, mint 2010-ben – jelentette ki a Fidesz kommunikációs igazgatója szombaton Budapesten, sajtótájékoztatón. Kocsis Máté hozzátette: vagyis jó az irány, amelynek a folytatásához kéri a Fidesz az emberek támogatását az április 6-án tartandó országgyűlési választásokra.
Közölte, hogy miközben ma a közbiztonság megerősítéséért dolgozik a kormány, 2010 előtt, a Gyurcsány-korszakban joggal érezhették úgy az emberek, hogy az állam a bűnözők pártján áll.
Az elmúlt évek intézkedései között említette, hogy 3572 fővel nőtt a rendőrség létszáma, 2400 új rendőrautót állítottak forgalomba, életbe léptették Európa egyik legszigorúbb büntető törvénykönyvét és a bíróságok reformja nyomán felgyorsult az ítélkezés, hatékonyabbá vált az igazságszolgáltatás.
A Fidesznek az a véleménye, hogy a bűnözőknek a börtönben a helyük, a rendőröknek pedig a rend pártján. Vagyis erkölcsileg megtisztult maga a rendőrség is, annak köszönhetően, hogy a korrupt rendőrök csuklóján csattant a bilincs – mondta Kocsis Máté.