95 százalékos bizonyosság várható a választás éjjelén

A szavazás napjának éjszakáján várhatóan már 95 százalékos lesz a szavazatok feldolgozottsága.

SZN
2014. 03. 28. 20:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Deményné Kertész Krisztina utalt arra, hogy az előzetes eredményben még nem lesz benne a levélben leadott szavazatok egy része (amelyeket a külképviseleteken, illetve az egyéni választókerületi választási irodákban adtak le), a külképviseleteken leadott szavazatok, valamint az átjelentkezések miatt – mind a 106 választókerületben – fel nem bontott urnákban lévő szavazatok.

Arról beszélt, a szavazás napján az érdeklődők a www.valasztas.hu oldalon követhetik majd figyelemmel a részvételi adatok alakulását, és lehetőségük lesz azokat összehasonlítani a 2010-es választás hasonló adataival. Jelezte, a részvételi adatok a helyi és egyéni választókerületi irodák tájékoztatása alapján jelennek meg a rendszerben.

Napközbeni jelentést – ahogyan a korábbi években is, 7, 9, 11, 13, 15, 17.30 és 19 órakor fognak közölni.
A nyilvánosság a részvételi adatok mellett napközben arról is értesülhet, ha valamelyik szavazókörben rendkívüli esemény történik.

A tájékoztatási rendszer újdonságai közé tartozik, hogy az térképes megjelenítést is tartalmaz, így este 7 óra után figyelemmel lehet követni például az adott választókerületi eredmények alakulását.

A tájékoztató rendszer várhatóan egyik legérdekesebb oldala az lesz, ahol a jelöltek közötti szoros eredményeket lehet követni. Ezen az oldalon még azt is feltüntetik majd, hogy az adott választókerületbe hány külképviseleten, illetve átjelentkezéssel leadott szavazatot várnak még, így nyomon követhető, hogy a szavaztok befolyásolhatják-e a szoros eredményt.

A magyarországi lakcímmel nem rendelkező (határon túli magyar) választópolgárok által az országos listára levélben leadott szavazatok összesítése a szavazás napján, április 6-án este 7 óra után kezdődhet meg.

Az NVI négy szkennelőgéppel összesíti majd a levélszavazatokat, a bemutató során a száz mintaszavazólapot egy gép kevesebb mint egy perc alatt tudta feldolgozni.

A szavazási levélcsomag tartalmazza a levélben szavazás szavazólapját, ami eltér a magyarországi szavazás szavazólapjától: a voks elhelyezésére szolgáló kör a szkennelés megkönnyítése érdekében zöld színű, illetve nincs helye a bélyegzőlenyomatnak.

 

A csomag tartalmazza továbbá a választópolgár azonosításához szükséges nyilatkozat nyomtatványát (ez az úgynevezett azonosító nyilatkozat), a szavazólap elhelyezésére szolgáló belső borítékot, a válaszborítékot (ez a Nemzeti Választási Irodának van címezve), valamint a szavazás módjáról szóló tájékoztatást.

Az NVI a szombati határidő lejártáig 195 ezer, levélben szavazót vett fel a névjegyzékbe, ez azt jelenti, hogy legfeljebb ennyi szavazólapot kell majd feldolgozni. (A magyarországi lakóhellyel nem rendelkező választópolgárok csak a pártlistára szavazhatnak, így egy szavazólapot kaptak.)

A szkenneléses adatfelvitel, azaz az eredménymegállapítás csak tájékoztató jellegű és az előzetes eredmény gyors megállapítását szolgálja; a szavazatokat hivatalosan kézi számolással fogják ellenőrizni.

A médiának bemutatott szkennelésen a szakemberek arról adtak tájékoztatást, hogy a szkennelőgépekben még a 16-szor összehajtott szavazólapok sem akadtak el az eddigi próbákon. Elmondták azt is, hogy a gépek a már ellenőrzött szavazólapok aljára egy ellenőrzőkódot nyomtatnak, hogy ne kerülhessen újra a gépbe, illetve megszámlálásra egy már ellenőrzött lap.

Sikeres volt a választási informatikai rendszer pénteki főpróbája – közölte Szász Péter, a rendszer auditját végző Zalaszám Informatika Kft. ügyvezető igazgatója.

Kifejtette: a rendszer megfelel a törvényeknek és a jogszabályoknak, az igazgatási és informatikai követelményeknek; megfelelő teljesítményű és az úgynevezett vészágak jól működnek, illetve a felhasználói felület is jól szolgálja a felhasználókat.

A főpróbán 1569 rögzítőhely – helyi választási iroda és országgyűlési egyéni választókerületi választási iroda – működött, több ezer munkatárs „vitte be’ a rendszerbe a napközbeni jelentések adatait, valamint a több mint húszezer jegyzőkönyvet.

A szavazóköri névjegyzék április 4-én, pénteken 16 órakor zárul, ezt követően már nem lehet egyik szavazóköri névjegyzékbe sem bejelentkezni, sem átjelentkezni – közölte a Nemzeti Választási Iroda pénteken, reagálva az ötpárti szövetség politikusainak korábbi kijelentéseire.

Az ellenzéki szövetség képviselői pénteki sajtótájékoztatójukon arról beszéltek, aggályosnak tartják, hogy a választás napján is nyitva tartanak az okmányirodák, mert így a választás napján is lakcímkártyához juthatnak határon túliak.

Szigetvári Viktor, az Együtt-PM társelnöke azt mondta, az ellenzéki szövetség félelme, hogy listás szavazatukat otthonról leadó kettős állampolgárok tömegesen jelentkezhetnek be magyarországi lakcímre, akár úgy is, hogy lakcímkártyájukat csak a választás napján veszik át, és így a többi határon túlival ellentétben egyéni körzetben is szavaznak.

Az NVI pénteki közleményében hangsúlyozta: azok a magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok, akik bekerültek a levélben szavazók névjegyzékébe, és akiknek az NVI már kiküldte a szavazási levélcsomagot, de közben magyarországi lakcímet létesítettek, a szavazóhelyiségben már nem kapnak országos listás szavazólapot.
Ők azzal a megjegyzéssel kerülnek át az adott szavazóköri névjegyzékbe, hogy részükre csak egyéni választókerületi szavazólap adható – szögezte le az NVI.

A választás hétvégéjén az okmányirodák nyitva tartása csak az ideiglenes személyazonosító igazolvány kiadását, a lakcímigazolvány pótlását szolgálja, valamint át lehet venni a már elkészült, személyazonosításra alkalmas okmányokat is – hangsúlyozta az NVI.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.