Deményné Kertész Krisztina utalt arra, hogy az előzetes eredményben még nem lesz benne a levélben leadott szavazatok egy része (amelyeket a külképviseleteken, illetve az egyéni választókerületi választási irodákban adtak le), a külképviseleteken leadott szavazatok, valamint az átjelentkezések miatt – mind a 106 választókerületben – fel nem bontott urnákban lévő szavazatok.
Arról beszélt, a szavazás napján az érdeklődők a www.valasztas.hu oldalon követhetik majd figyelemmel a részvételi adatok alakulását, és lehetőségük lesz azokat összehasonlítani a 2010-es választás hasonló adataival. Jelezte, a részvételi adatok a helyi és egyéni választókerületi irodák tájékoztatása alapján jelennek meg a rendszerben.
Napközbeni jelentést – ahogyan a korábbi években is, 7, 9, 11, 13, 15, 17.30 és 19 órakor fognak közölni.
A nyilvánosság a részvételi adatok mellett napközben arról is értesülhet, ha valamelyik szavazókörben rendkívüli esemény történik.
A tájékoztatási rendszer újdonságai közé tartozik, hogy az térképes megjelenítést is tartalmaz, így este 7 óra után figyelemmel lehet követni például az adott választókerületi eredmények alakulását.
A tájékoztató rendszer várhatóan egyik legérdekesebb oldala az lesz, ahol a jelöltek közötti szoros eredményeket lehet követni. Ezen az oldalon még azt is feltüntetik majd, hogy az adott választókerületbe hány külképviseleten, illetve átjelentkezéssel leadott szavazatot várnak még, így nyomon követhető, hogy a szavaztok befolyásolhatják-e a szoros eredményt.
A magyarországi lakcímmel nem rendelkező (határon túli magyar) választópolgárok által az országos listára levélben leadott szavazatok összesítése a szavazás napján, április 6-án este 7 óra után kezdődhet meg.
Az NVI négy szkennelőgéppel összesíti majd a levélszavazatokat, a bemutató során a száz mintaszavazólapot egy gép kevesebb mint egy perc alatt tudta feldolgozni.
A szavazási levélcsomag tartalmazza a levélben szavazás szavazólapját, ami eltér a magyarországi szavazás szavazólapjától: a voks elhelyezésére szolgáló kör a szkennelés megkönnyítése érdekében zöld színű, illetve nincs helye a bélyegzőlenyomatnak.
A csomag tartalmazza továbbá a választópolgár azonosításához szükséges nyilatkozat nyomtatványát (ez az úgynevezett azonosító nyilatkozat), a szavazólap elhelyezésére szolgáló belső borítékot, a válaszborítékot (ez a Nemzeti Választási Irodának van címezve), valamint a szavazás módjáról szóló tájékoztatást.
Az NVI a szombati határidő lejártáig 195 ezer, levélben szavazót vett fel a névjegyzékbe, ez azt jelenti, hogy legfeljebb ennyi szavazólapot kell majd feldolgozni. (A magyarországi lakóhellyel nem rendelkező választópolgárok csak a pártlistára szavazhatnak, így egy szavazólapot kaptak.)
A szkenneléses adatfelvitel, azaz az eredménymegállapítás csak tájékoztató jellegű és az előzetes eredmény gyors megállapítását szolgálja; a szavazatokat hivatalosan kézi számolással fogják ellenőrizni.
A médiának bemutatott szkennelésen a szakemberek arról adtak tájékoztatást, hogy a szkennelőgépekben még a 16-szor összehajtott szavazólapok sem akadtak el az eddigi próbákon. Elmondták azt is, hogy a gépek a már ellenőrzött szavazólapok aljára egy ellenőrzőkódot nyomtatnak, hogy ne kerülhessen újra a gépbe, illetve megszámlálásra egy már ellenőrzött lap.
Sikeres volt a választási informatikai rendszer pénteki főpróbája – közölte Szász Péter, a rendszer auditját végző Zalaszám Informatika Kft. ügyvezető igazgatója.
Kifejtette: a rendszer megfelel a törvényeknek és a jogszabályoknak, az igazgatási és informatikai követelményeknek; megfelelő teljesítményű és az úgynevezett vészágak jól működnek, illetve a felhasználói felület is jól szolgálja a felhasználókat.
A főpróbán 1569 rögzítőhely – helyi választási iroda és országgyűlési egyéni választókerületi választási iroda – működött, több ezer munkatárs „vitte be’ a rendszerbe a napközbeni jelentések adatait, valamint a több mint húszezer jegyzőkönyvet.
A szavazóköri névjegyzék április 4-én, pénteken 16 órakor zárul, ezt követően már nem lehet egyik szavazóköri névjegyzékbe sem bejelentkezni, sem átjelentkezni – közölte a Nemzeti Választási Iroda pénteken, reagálva az ötpárti szövetség politikusainak korábbi kijelentéseire.
Az ellenzéki szövetség képviselői pénteki sajtótájékoztatójukon arról beszéltek, aggályosnak tartják, hogy a választás napján is nyitva tartanak az okmányirodák, mert így a választás napján is lakcímkártyához juthatnak határon túliak.
Szigetvári Viktor, az Együtt-PM társelnöke azt mondta, az ellenzéki szövetség félelme, hogy listás szavazatukat otthonról leadó kettős állampolgárok tömegesen jelentkezhetnek be magyarországi lakcímre, akár úgy is, hogy lakcímkártyájukat csak a választás napján veszik át, és így a többi határon túlival ellentétben egyéni körzetben is szavaznak.
Az NVI pénteki közleményében hangsúlyozta: azok a magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok, akik bekerültek a levélben szavazók névjegyzékébe, és akiknek az NVI már kiküldte a szavazási levélcsomagot, de közben magyarországi lakcímet létesítettek, a szavazóhelyiségben már nem kapnak országos listás szavazólapot.
Ők azzal a megjegyzéssel kerülnek át az adott szavazóköri névjegyzékbe, hogy részükre csak egyéni választókerületi szavazólap adható – szögezte le az NVI.
A választás hétvégéjén az okmányirodák nyitva tartása csak az ideiglenes személyazonosító igazolvány kiadását, a lakcímigazolvány pótlását szolgálja, valamint át lehet venni a már elkészült, személyazonosításra alkalmas okmányokat is – hangsúlyozta az NVI.