Akié Békés, azé az ország

Választástörténeti szempontból Békés megye igazi lakmuszpapírja Magyarországnak, éppen ezért itt nagyon nagy lesz a küzdelem.

Kovács András
2014. 03. 20. 10:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2014-es országgyűlési választást a korábbi hat voksolással szemben új választókerületi és jogszabályi környezetben tartják, amely alapvető hatással lesz a végeredményre is. Az MNO huszonkét részes sorozatban tekinti át a megyék és Budapest korábbi eredményeit, vázolja föl az érdekességeket és a választástörténeti tendenciákat, valamint az új választókerületi struktúra fényében a tippeléssel is megpróbálkozik. Sorozatunk harmadik részében Békés megyét vesszük górcső alá.

Az ország délkeleti részében elterülő megyében az 1989-es választási törvény hét egyéni választókerületet állított föl. Ezek Békéscsaba, Békés, Orosháza, Gyula, Szarvas, Szeghalom és Mezőkovácsháza központtal jöttek létre. A 2011-es új választási törvény a korábbi hét helyett négy egyéni körzetet juttatott Békésnek. Az új szisztéma szerint Békéscsaba, Békés, Gyula és Orosháza maradt választókerületi központ. A legtöbb település (27 darab) az orosházi körzethez tartozik.

 

Az 1990-es országgyűlési voksolás listán az agrárpártok sikerét hozta a Viharsarokban. Bár az MDF szerezte a legtöbb szavazatot, az FKGP 21,8 százalékos eredményével csupán két százalékponttal maradt le az első helyről. Nagyon jól szerepelt az Agrárszövetség is a maga 6,07 százalékával, valamint az MSZMP is átlépte Békésben az 5 százalékos küszöböt. A szarvasi körzetben már az első körben eldőlt a mandátum sorsa, mivel Deme Zoltán független jelölt több mint 53 százalékot ért el. A második fordulóban az MDF három, a szabad demokraták kettő, míg az FKGP egy mandátumot szerzett. A legérdekesebb küzdelem a békési választókerületben volt, ahol Csurka István nem tudta ledolgozni hátrányát a helyi kisgazdajelölttel szemben, így vereséget szenvedett.

Az 1994-es második szabad választás Békésben is alapvetően rajzolta át a politikai térképet, de az FKGP így is a harmadik helyen futott be, megelőzve az MDF-et. A szélsőbaloldali Munkáspárt most is átlépte az 5 százalékos küszöböt, az orosházi és a mezőkovácsházi körzetben 7 százalék fölött szerepelt. A második fordulóban az MSZP jelöltjei magabiztosan hódították el mind a hét egyéni mandátumot, igazán szoros verseny sehol sem alakult ki. A legerősebb MSZP-s körzet a gyulai volt, ahol az akkori ellenzéki párt jelöltje több mint 50 százalékot ért el.

Az 1998-as országgyűlési választás a Viharsarokban is az MSZP és a Fidesz versenyfutását hozta, amit végül az FKGP messze országos átlag fölötti szereplése (20,4 százalék) döntött el. A listás eredményeket tekintve a Munkáspárt ismételten 5százalék fölött szerepelt, 1994-hez hasonlóan az orosházi és a mezőkovácsházi kerületben 7 százalék fölé jutott. Az első fordulót követően négy kerületben az MSZP, kettőben az FKGP és egyben a Fidesz jelöltje állt az élen. Ezzel szemben május 24-én, a második fordulóban csupán a mezőkovácsházai választókerületben végzett az élen MSZP-s jelölt.

A 12 évvel ezelőtti országgyűlési választás Békésben is nagy harcot hozott: a listás voksolást az MSZP nyerte a szavazatok 42,45 százalékával, míg a Fidesz–MDF 40,98 százalékot ért el. Az ellenzéki szocialisták négy, míg a kormánypárti aspiránsok három körzetben álltak az élen. A második körben csupán a szeghalmi körzetben történt fordulat, ami Vígh Ilona, a Fidesz–MDF jelöltjének a sikerét jelentette. Békés összességében ekkor, a korábbi voksolásokkal ellentétben, szembemenetelt az országos tendenciával, mivel ha szorosan is, de az ellenzékbe szoruló jobbközép erők nyertek.

A 2006-os parlamenti választás még kiélezettebb eredményt hozott a Viharsarokban, mivel a listás szavazatokat tekintve az MSZP 43,73, a Fidesz–KDNP pedig 42,96 százalékot ért el. Az egyéni kerületekben az akkori ellenzék állt jobban április 9-ét követően, mivel Szarvason Domokos László, a Fidesz–KDNP jelöltje megszerezte a mandátumot, a maradék hatból pedig csak három kerületben vezetett az MSZP. Az április 23-i második fordulóban jelentősen átrendeződtek az erőviszonyok, mivel az MSZP öt, míg a Fidesz csak egy egyéni győzelmet tudott felmutatni. A Viharsarok tehát 2006-ban végül a baloldali kormánynak szavazott bizalmat, szemben 2002-vel.

A négy évvel ezelőtti parlamenti választás az ország ezen szegletében is szélvészgyorsasággal rajzolta át az erőviszonyokat. A Fidesz–KDNP több mint 53 százalékos eredménnyel végzett az élen, míg a szocialistákat a Jobbik is megelőzte. A baloldali párt korábbi, gyengének nem mondható támogatottsága gyakorlatilag elillant, és csak a mezőkovácsházai körzetben tudta Karsai József második fordulóra kényszeríteni a későbbi kormánypártot, de még ő sem volt képes 30 százaléknál nagyobb támogatottságot elérni.

Összességében Békés megye alapvetően billegő területnek tekinthető, amely sorból csak a 2002-es választás lógott ki, de akkor is meglehetősen szoros végeredmény született. Gyakorlatilag a választókerületek többsége mindig követte az országos széljárást, így a Viharsarok egy igazi swing statesnek (az Egyesült Államokban nevezik így azokat az államokat, ahol mindig az a politikus győz, aki később az elnökválasztást is megnyeri) tekinthető. Érdekes jelenség volt az elmúlt évtizedekben, ahogyan az agrárpártok és a szélsőbaloldali Munkáspárt támogatói eltűntek a térképről. Előbbiek vélhetően a Fidesz–KDNP, míg utóbbiak az MSZP keblén találtak otthonra.

Az új választókerületi beosztás erőviszonyait a 2002–2010-es eredmények alapján próbáljuk felvázolni, amely természetesen nem lehet teljes körű. 2002-ben és 2006-ban a balliberális erők három körzetben diadalmaskodtak volna, míg a Fidesz–KDNP-nek vélhetően csak egy békési siker jutott volna. Mindehhez hozzá kell tenni, hogy a baloldal egyedül az orosházi körzetben mehetett volna biztosra, a másik kettő számára kedvezőnek tűnő kerület meglehetősen kiélezett küzdelmet hozott volna.

A múlt alapján nagyon nehéz tippelni, hogy mi várható az ország délkeleti sarkában, de nagy valószínűséggel a békési körzetben a jobboldal, míg az orosháziban a baloldal lesz a befutó. A maradék két választókerületben (Békéscsaba, Gyula) késhegyig menő küzdelmet láthatunk. Abban az esetben, ha itt a Fidesz–KDNP kerekedik majd fölül, akkor minden bizonnyal országosan is ők nyerik a választást. Ha a baloldalnak sikerül ezekben a választókerületekben nyerniük, akkor minden bizonnyal ők vehetik majd át a kormányzást is.

 

A baloldal fellegvárának számított 2010-ig Baranya megye, ahol most négy egyéni választókerületben viaskodhatnak egymással a pártok. A múlt alapján a jobboldal csupán egyetlen körzetben számít favoritnak, azonban ha ennél több körzetben is nyerni tud, akkor országosan sem lesznek gondjai.

 

Bács-Kiskun megye az ország egyik legerősebb jobboldali fellegvára, ahol az MSZP csak 1994-ben és 2006-ban tudott egyéni körzetet nyerni. Április 6-án ha a baloldal képes egyéni győzelmet szerezni az ország ezen részén, az minden bizonnyal országos sikerét fogja jelenteni. A Fidesz–KDNP számára, ha kormányon szeretne maradni, kötelező a 100 százalékos győzelem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.