Békemenet: túllépni a békétlenségen

Minden eddiginél nagyobb tömegeket megmozgató békemenetet tervez a Civil Összefogás Fórum szombaton.

2014. 03. 27. 4:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csizmadia László, a szerveződés szóvivője a Magyar Nemzetnek úgy nyilatkozott: a társadalom nagy része érzi, a mostani kormányzat ismételt mandátumhoz juttatása jelenthet csak garanciát arra, hogy a négy éve beindult és mára kiteljesedő kedvező változások folytatódjanak. A jogász szakember arról számolt be: megtették az intézkedéseket, hogy ne lehessen a tömegről készült fotókat a – kevesebb embert vonzó – baloldali rendezvény illusztrálására felhasználni. Szerinte a hazánkat érő állandó nemzetközi és hazai ballib támadások csak megerősítették a polgári civil szférát.

Az ötéves Civil Összefogás Fórum (CÖF) nagy célt tűzött ki maga elé azzal, hogy nyolcszázezer embert visz ki a békemenetre. Nem túl nehezen teljesíthető ez?
– Úgy gondoljuk, ha sokan egyetértenek azzal, hogy a mostani kormánynak folytatnia kell a négy éve megkezdett munkát, egyáltalán nem lehetetlen vállalkozás ennyi jó szándékú, tenni akaró ember részvétele.

Annak idején az úgynevezett demokratikus ellenzék is társadalmi szerződésnek nevezett egy dokumentumot Rousseau után szabadon. Nem zavaró, félreérthető kicsit, hogy önök is erre a névre keresztelték az elképzeléseiket összefoglaló kiadványt?
– Mi azért inkább az eredeti, rousseau-i társadalmi szerződésre gondoltunk mint szellemi asszociációs előképre. Annál is inkább, mivel a szó legszorosabb értelmében szerződést kínálunk a jelenlegi kormányzatnak. Úgy véljük: a négy évvel ezelőtti hasonló iratunkban foglaltak javarészt teljesültek. Az eddigi békemeneteink bizonyítják: a társadalom nagy része a mi álláspontunkon van.

Önöket hatalmas tömegeket vonzó rendezvényeik ellenére rendszeresen holmi fideszes fiókszervezetként állítják be a balliberális oldalon. Még a civil létük valódiságát is kétségbe vonják.
– Akik ilyesmikről beszélnek, magukról állítanak ki nem túl kedvező bizonyítványt. Az ország nagy részét becsülik le ezekkel a hamis beállításokkal. Az emberek ugyanis nem csupán tiltakozásból, proteszthangulattól vezetve juttatták kétharmados többséghez a mai jobbközép kormányt. Olyan pártszövetséget támogattak, amelynek konkrét és keresztülvihető, jó programja volt. Elegük volt abból, hogy a szemük előtt, a rovásukra teszik tönkre gazdaságilag és morálisan az országot. Ezen akartak változtatni és egy olyan többséget választani, amely tudja, hogy egy nemzetnek van kormánya, és nem fordítva. Amely elődjével ellentétben bevonja a társadalmat a kormányzásba, és nem csupán négyévente megnyerendő, aztán elfelejtett szavazógépnek tekinti. A polgárok azt tapasztalták 2010 előtt, hogy még ezzel sem éri be a szocialista hatalom. Nemcsak nem vonja be a kormányzásba őket, nem kíváncsi a véleményükre, hanem az akkori miniszterelnök világossá tette Őszödön: hazugságokat akar elfogadtatni velük. Sőt, még arra is vetemedett a hatalom, hogy 2006 őszén saját állampolgáraira támadjon, sokaknak a szemét kilőve.

Nem volt még ennél is rosszabb a helyzet? Mert aki nem szabályszerűen földre, hanem szemre, az valójában fejre céloz. Vagyis a célba vett személy életének elvételétől sem riad vissza.
– Kétségtelen, hogy a gumilövedék emberi élet kioltására alkalmas. Ezért óriási szerencse, hogy nem vesztette senki sem az életét a lakosság elleni terrortámadások idején 2006-ban. A mi szempontunkból az agresszivitásuk azért lényeges momentum, mert ez is közrejátszott abban, hogy az emberek elementáris erővel utasították el az antidemokratikus, ellenük irányuló hatalmi arroganciát. Arra sarkallta őket, hogy a civil, polgári összefogásban lássák a kiutat. A jobbközép pártszövetség pedig megérezte, hogy erre az önálló gondolkodásra építhet a kormányzás során is.

De akkor nincs mégis valami igazság abban, hogy felülről szerveződtek, s inkább politikai célokat követnek?
– Nincs, mert már a békemenet is úgy jött létre 2012 januárjában, hogy egyre-másra kaptuk a leveleket, e-maileket, telefonokat: tenni kellene végre valamit az országot és kormányzatát érő összehangolt itthoni és nemzetközi támadások kivédésére. Ez az eredettörténet az egész CÖF-ről is elmondható. Alulról jövő kezdeményezés a miénk, szemben az álbaloldali, álliberális és álcivil szervezetekkel, amelyeknek a gyökerei kimutathatóan a pártállami összeköttetésekre építenek. Miért kellene védekeznünk amiatt, ha a jelenlegi kabinetet támogatjuk? Hiszen éppen azon fáradoztunk évekig, hogy ez a fajta konzervatív, jobbközép kormányzati gyakorlat jusson demokratikusan érvényre az országban, amit most építenek ki. Azt valljuk, hogy a polgárság és az értelmiség, a kreatív dolgozók sokasága együtt sokra lehet képes, a haza gyorsabban tud fejlődni.

Pedig az értelmiséget sokan még mindig automatikusan a balliberális oldalhoz kötik. Amely mintha nem is ismerné el, hogy a jobbközép értelmiség, szellemiség egyáltalán a világon lenne.
– Ez a szemlélet is egyfajta posztkommunista maradvány. A CÖF éppen azt bizonyítja, hogy az értelmiség nem feltétlenül baloldali liberális. Igaz, ők a jobboldalnak a létjogosultságát is kétségbe vonják. Számukra mi egyszerűen nem létezünk. Mi ezzel szemben tényleg a hagyományos magyar befogadó, toleráns álláspontot képviseljük, és nem vitatjuk a baloldali alapállás létjogosultságát. Már ha ez a kirekesztő beállítódás valóban baloldali és nem pusztán a pártállami hozzáállás meghosszabbítása. És itt van a legfőbb gondunk ezzel a politikai szemlélettel. Hogy saját hazája ellen az internacionalista külső erőket is felhasználja, segítségül hívja. Ezért a kormány megvédése nem pártpolitikai indíttatású, hanem egyértelműen nemzeti érdek. A felelős magyar értelmiségi ilyenkor félretesz minden egyéni, önös megfontolást és a saját hazája mellé áll.

A teljes interjút a Magyar Nemzet csütörtöki számában találja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.