Devizahitelek: a Kúria térfelén pattog a labda

Az Ab kimondta, hogy alkotmányos a beavatkozás, és gyakorlatilag a „rendes bíróságoknak” kell dönteni.

BL
2014. 03. 18. 11:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új helyzetet teremt a taláros testület azon megállapítása, hogy a jogalkotó törvényi úton beavatkozhat a bankok és a károsultak közötti szerződésekbe – reagált a Civil Összefogás Fórum (CÖF). Ifj. Lomnici Zoltán, a CÖF jogásza a Ma reggelben közölte, hogy álláspontjuk szerint a hétfői döntés mindenképpen jó hír a károsultak számára. „Bátor és előremutató döntés született” – tette hozzá. Mint kifejtette: az Ab nemcsak azt mondta ki, hogy törvénnyel be lehet avatkozni, hanem kimondta azt is, hogy alkotmányos a beavatkozás, és gyakorlatilag a „rendes bíróságoknak”, elsősorban a Kúriának kell dönteni ezekben a kérdésekben.

Az Ab a felelősséget részben a Kúriára helyezte, így a CÖF felszólította a Kúriát, illetve annak elnökét, hogy ne várja meg az Európai Bíróság döntését, ( ) hanem általános jelleggel döntsön például az érvénytelenség jogkövetkezményei tekintetében – közölte a jogász.

Kimondta az Ab, hogy tartós szerződések tekintetében, ahol a körülmények olyan módon változtak meg az egyik félre nézve hátrányosan, mely alapján az a fél nem kötötte volna meg a szerződést, ebben az esetben a jogalkotó beavatkozhat, s ez egy nagyon fontos megállapítás – magyarázta a CÖF jogásza.

Az Alkotmánybíróság határozata egyértelmű választ ad a PSZÁF, a Legfőbb Ügyészség, az alapjogi biztos és a Kúria korábbi kételyeire is, ugyanakkor a felelősség egy részét a legfőbb bírói fórumra telepíti. Azt ugyanis, hogy a felek tartós jogviszonyában a szerződéskötést követően olyan körülmény állt-e be, amely folytán a szerződés valamelyik fél lényeges jogos érdekét sérti, a Kúriának kell kimondania. Okkal várhatják el a magyar emberek, hogy a Kúria minél hamarabb döntsön – nyilatkozta ifj. Lomnici Zoltán.

Ismert, az Alkotmánybíróság hétfőn a devizahitelekkel kapcsolatos alaptörvény-értelmezésében azt mondta ki, hogy törvénnyel módosíthatók korábban megkötött szerződések, ám ebben az esetben is figyelembe kell venni minden fél méltányos érdekeit, a megváltozott körülmények között is érdekegyensúlyra kell törekedni.

Az Ab döntésére reagálva Varga Mihály hétfőn azt mondta, az visszaigazolta a kormány eddigi lépéseit. Gulyás Gergely kijelentette, ha a Fidesz marad kormányon, teljes egészében kivezeti a piacról a lakáscélú, jelzálogalapú devizahitel-szerződéseket. Ugyanakkor meg kell várni a Kúria döntését az új jogszabály megalkotásával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.