Devizahitelek: a Kúria térfelén pattog a labda

Az Ab kimondta, hogy alkotmányos a beavatkozás, és gyakorlatilag a „rendes bíróságoknak” kell dönteni.

BL
2014. 03. 18. 11:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új helyzetet teremt a taláros testület azon megállapítása, hogy a jogalkotó törvényi úton beavatkozhat a bankok és a károsultak közötti szerződésekbe – reagált a Civil Összefogás Fórum (CÖF). Ifj. Lomnici Zoltán, a CÖF jogásza a Ma reggelben közölte, hogy álláspontjuk szerint a hétfői döntés mindenképpen jó hír a károsultak számára. „Bátor és előremutató döntés született” – tette hozzá. Mint kifejtette: az Ab nemcsak azt mondta ki, hogy törvénnyel be lehet avatkozni, hanem kimondta azt is, hogy alkotmányos a beavatkozás, és gyakorlatilag a „rendes bíróságoknak”, elsősorban a Kúriának kell dönteni ezekben a kérdésekben.

Az Ab a felelősséget részben a Kúriára helyezte, így a CÖF felszólította a Kúriát, illetve annak elnökét, hogy ne várja meg az Európai Bíróság döntését, ( ) hanem általános jelleggel döntsön például az érvénytelenség jogkövetkezményei tekintetében – közölte a jogász.

Kimondta az Ab, hogy tartós szerződések tekintetében, ahol a körülmények olyan módon változtak meg az egyik félre nézve hátrányosan, mely alapján az a fél nem kötötte volna meg a szerződést, ebben az esetben a jogalkotó beavatkozhat, s ez egy nagyon fontos megállapítás – magyarázta a CÖF jogásza.

Az Alkotmánybíróság határozata egyértelmű választ ad a PSZÁF, a Legfőbb Ügyészség, az alapjogi biztos és a Kúria korábbi kételyeire is, ugyanakkor a felelősség egy részét a legfőbb bírói fórumra telepíti. Azt ugyanis, hogy a felek tartós jogviszonyában a szerződéskötést követően olyan körülmény állt-e be, amely folytán a szerződés valamelyik fél lényeges jogos érdekét sérti, a Kúriának kell kimondania. Okkal várhatják el a magyar emberek, hogy a Kúria minél hamarabb döntsön – nyilatkozta ifj. Lomnici Zoltán.

Ismert, az Alkotmánybíróság hétfőn a devizahitelekkel kapcsolatos alaptörvény-értelmezésében azt mondta ki, hogy törvénnyel módosíthatók korábban megkötött szerződések, ám ebben az esetben is figyelembe kell venni minden fél méltányos érdekeit, a megváltozott körülmények között is érdekegyensúlyra kell törekedni.

Az Ab döntésére reagálva Varga Mihály hétfőn azt mondta, az visszaigazolta a kormány eddigi lépéseit. Gulyás Gergely kijelentette, ha a Fidesz marad kormányon, teljes egészében kivezeti a piacról a lakáscélú, jelzálogalapú devizahitel-szerződéseket. Ugyanakkor meg kell várni a Kúria döntését az új jogszabály megalkotásával.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.